# Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)

Wyroby z ołowiu i jego stopów gdzie indziej niewymienione – rury i łączniki rurowe, pręty, kształtowniki i drut, anody, odlewy (np. balasty i obciążniki), osłony przed promieniowaniem oraz pojemniki z osłoną ołowianą do przewozu lub przechowywania materiałów promieniotwórczych (7806 00 10). Do 2010 r. CN wyodrębniała pręty, kształtowniki i drut (7806 00 30) oraz rury (7806 00 50), do 2006 r. rury – pozycja 7805; wszystkie te kody w klasie. Części akumulatorów (8507 90) – poza klasą.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Anody i inne wyroby · Ołów i stopy ołowiu – https://www.ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-articles
- CN: 7806 00 10, 7806 00 80
- PRODCOM: 25.99.29.74
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles
- JSON: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 7 (w tym w UE-27: 4)
- spółki: 7
- państwa: 5
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 7
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 2 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 4 z 7 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych (Příbram) | [Kovohutě Příbram nástupnická a.s.](https://www.ai-waw.com/podmioty/kovohute-pribram-nastupnicka-a-s.md) | – | Czechy | produkuje | PbSb0,5, PbSb3, PbSb5,5, PbSn4, PbSn6Ag0,2, PbSn2,5Ag2,5 | [B] Divize Produkty – zestawienie asortymentu (PDF): rury, druty, pręty, taśmy i kształtowniki prasowane, cegły i bloki osłonowe, plomby, wełna ołowiana, anody ołowiane (kovopb.cz), 1 – https://www.kovopb.cz/wp-content/uploads/kovohute_divize-produkty_vyrobky_profil_cz.pdf | 2026-11-04 | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. (Czechy) |
| Estrées-Saint-Denis – przetop, rafinacja i walcowanie ołowiu, półwyroby i anody ołowiane (Estrées-Saint-Denis) | [Le Plomb Français](https://www.ai-waw.com/podmioty/le-plomb-francais.md) | [F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/f-w-hempel-co-erze-und-metalle-gmbh-co-kg.md) | Francja | produkuje | – | [A] Géorisques – fiche installation classée 0005101171 (LE PLOMB FRANCAIS), situation administrative – https://www.georisques.gouv.fr/risques/installations/donnees/details/0005101171 | 2026-11-04 | F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG (Niemcy) |
| Teby (Thiva) – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop w piecu obrotowym i rafinacja ołowiu (Thiva) | [I. MAVROULIS – G. PRIOVOLOS, METPLAST A.V.E.E.](https://www.ai-waw.com/podmioty/i-mavroulis-g-priovolos-metplast-a-v-e-e.md) | – | Grecja | produkuje | – | [A] ΥΠΕΝ/ΔΙΠΑ/44939/2606 z 02.03.2021 – zmiana decyzji o warunkach środowiskowych (AEPO) nr 163270/26-08-14, ΑΔΑ ΩΓ9Σ4653Π8-4ΝΥ, s. 12–13; s. 18 – https://diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%939%CE%A34653%CE%A08-4%CE%9D%CE%A5?inline=true | 2026-11-04 | – |
| Czarnków – wytop ołowiu i odlewy elementów ołowianych do akumulatorów (Czarnków) | [Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT Sp. z o.o.](https://www.ai-waw.com/podmioty/zaklady-elektrochemiczne-alco-mot-sp-z-o-o.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – wyroby z ołowiu: balasty w formie płyt i listew (alco-mot.pl) – https://alco-mot.pl/wyroby-z-olowiu/ | 2026-11-04 | – |
| Chester – wyroby z ołowiu (blacha walcowana, odlewy, śrut, osłony) z przetopu gąsek i złomu ołowiu (Chester) | [Calder Industrial Materials Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/calder-industrial-materials-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BK9423IS (status: Effective, posiadacz: CALDER INDUSTRIAL MATERIALS LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-BK9423IS.json | 2026-11-04 | – |
| Darley Dale – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) (Darley Dale) | [HJE Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/ecobat-resources-uk-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – dokument decyzyjny pozwolenia EPR/BL5598IR/V009 (Darley Dale): drut ołowiany wśród wyrobów instalacji, s. 32, 32 – https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5eecb65c86650c2d2c94af3b/Decision_Document_BL5598IR-V009.pdf | 2026-11-04 | Ecobat (–) |
| Wadebridge (St Breock) – odlewnia ołowiu i żeliwa (kile, balasty) (Wadebridge) | [Irons Brothers, Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/irons-brothers-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BT0111IP (status: Effective, posiadacz: IRONS BROTHERS LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-BT0111IP.json | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/producenci.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/producenci.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 5 260 t (32,4 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 4 347 t (41,1 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 13,8 tys. t (74,2 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 17,7 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 28,0 tys. t (126 mln EUR) – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)
- **Zakłady i państwa**: 7 zakł. (państwa: 5) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: 5. z 6 (według masy wywozu poza UE) – przywóz: 5. z 6; wywóz: 5. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 5. z 5

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 5 260 t (32,4 mln EUR), a wywóz poza UE – 4 347 t (41,1 mln EUR); saldo masy: −913 t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 13,8 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (41,9%), Macedonia Północna (11,6%) i Albania (10,7%). Główni odbiorcy spoza UE: Norwegia (23,2%), Wielka Brytania (17,2%) i Szwajcaria (17,1%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +12,4%, a wywozu – o −26,0%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 25.99.29.74) wyniosła w 2025 r. 28,0 tys. t (126 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 28,9 tys. t.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kody CN 7806 00 10, 7806 00 80 (CN 2026).
- Zmiany CN w latach 2005–2025: szereg łączy kody poprzednie, których cały zakres mieści się w klasie – 7803 00 00 (2005–2006), 7805 00 00 (2005–2006), 7806 00 90 (2005–2010), 7806 00 30 (2007–2010), 7806 00 50 (2007–2010) (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu).
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 25.99.29.74): ilość UE-27 w latach 2011, 2018, 2021 to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2022–2025 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia, w 2025 r. ± 7 000 t); lata bez ilości UE-27: 2005–2010 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 10 państwach (BE, BG, CZ, DE, FR, GR, IE, PT, SI, SK) – wartości poufnych nie uzupełnia się; zużycie pozorne liczone z produkcji sprzedanej – bez produkcji zużytej we własnym zakładzie (np. ołowiu rafinowanego przerabianego na stopy, blachy lub tlenek w zakładzie, który go wytopił), co zaniża wynik.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Rok 2026 – dane miesięczne: spoza UE styczeń–sierpień, wewnątrz UE styczeń–lipiec (rok niepełny, wstępny).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 4 506 | 6 139 | 10 629 054 | 22 488 863 | 14 880 | 22 884 | 2 359 | 3 663 |
| 2006 | 6 136 | 6 805 | 12 525 100 | 22 646 447 | 21 884 | 26 004 | 2 041 | 3 328 |
| 2007 | 4 237 | 4 418 | 12 520 082 | 19 866 609 | 23 959 | 28 395 | 2 955 | 4 496 |
| 2008 | 3 873 | 4 982 | 28 093 728 | 25 455 898 | 31 481 | 25 867 | 7 254 | 5 109 |
| 2009 | 2 954 | 6 163 | 13 798 797 | 26 256 475 | 13 028 | 20 333 | 4 672 | 4 260 |
| 2010 | 7 591 | 7 021 | 33 279 833 | 32 148 179 | 12 956 | 29 103 | 4 384 | 4 579 |
| 2011 | 13 901 | 7 706 | 31 600 506 | 37 361 498 | 12 502 | 26 576 | 2 273 | 4 848 |
| 2012 | 11 455 | 7 544 | 48 948 191 | 38 060 494 | 14 126 | 21 865 | 4 273 | 5 045 |
| 2013 | 5 357 | 7 641 | 18 748 629 | 38 483 328 | 18 599 | 23 143 | 3 500 | 5 037 |
| 2014 | 4 497 | 8 343 | 15 114 392 | 37 212 086 | 22 255 | 31 080 | 3 361 | 4 461 |
| 2015 | 4 678 | 5 874 | 18 879 075 | 30 167 762 | 15 318 | 26 806 | 4 035 | 5 136 |
| 2016 | 8 224 | 9 996 | 22 826 857 | 36 922 658 | 18 628 | 33 780 | 2 776 | 3 694 |
| 2017 | 4 974 | 6 343 | 19 859 631 | 31 501 673 | 18 710 | 43 882 | 3 992 | 4 966 |
| 2018 | 4 594 | 4 019 | 20 156 064 | 24 570 665 | 15 667 | 34 814 | 4 388 | 6 114 |
| 2019 | 3 825 | 3 579 | 22 402 144 | 27 227 517 | 13 534 | 28 036 | 5 857 | 7 607 |
| 2020 | 4 188 | 3 680 | 24 621 192 | 27 144 683 | 14 003 | 21 543 | 5 879 | 7 376 |
| 2021 | 8 467 | 5 655 | 34 342 470 | 44 057 960 | 14 786 | 21 163 | 4 056 | 7 791 |
| 2022 | 8 847 | 6 728 | 43 830 319 | 61 794 654 | 12 903 | 19 821 | 4 954 | 9 185 |
| 2023 | 6 786 | 6 484 | 40 860 545 | 62 019 734 | 12 414 | 18 784 | 6 022 | 9 565 |
| 2024 | 5 667 | 8 760 | 32 995 071 | 69 974 318 | 12 543 | 18 285 | 5 822 | 7 988 |
| 2025 | 5 260 | 4 347 | 32 387 530 | 41 064 659 | 13 803 | 17 733 | 6 157 | 9 446 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 3 778 | 2 807 | 22 700 629 | 22 846 078 | 7 510 | 10 185 | 6 009 | 8 139 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/handel.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/handel.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/handel.metadata.json)

## Bilans klasy w UE-27, 2025

Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 28,0 tys. t, przywóz spoza UE 5 260 t, wywóz poza UE 4 347 t, zużycie pozorne 28,9 tys. t; handel wewnątrz UE klasy 13,8 tys. t (pętla).

- Produkcja sprzedana UE-27: 28,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R))
- Przywóz spoza UE: 5 260 t
- Wywóz poza UE: 4 347 t
- Zużycie pozorne: 28,9 tys. t
- Handel wewnątrz UE (klasa): 13,8 tys. t

Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 25.99.29.74 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/bilans.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/bilans.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/bilans.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 25.99.29.74) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | luka |  | – | – |
| 2007 | luka |  | – | – |
| 2008 | luka |  | – | – |
| 2009 | luka |  | – | – |
| 2010 | luka |  | – | – |
| 2011 | 31 510 | E | 103 494 835 | 37 705 |
| 2012 | 26 994 |  | 94 905 018 | 30 905 |
| 2013 | 25 647 |  | 87 661 473 | 23 363 |
| 2014 | 29 230 |  | 102 454 919 | 25 384 |
| 2015 | 26 944 |  | 89 219 568 | 25 748 |
| 2016 | 24 852 |  | 90 167 392 | 23 079 |
| 2017 | 27 261 |  | 101 134 488 | 25 893 |
| 2018 | 24 728 | E | 104 239 174 | 25 303 |
| 2019 | 25 434 |  | 94 791 315 | 25 680 |
| 2020 | 25 794 |  | 99 681 975 | 26 302 |
| 2021 | 28 191 | E | 108 314 538 | 31 003 |
| 2022 | 32 000 | R | 150 000 000 | 34 120 |
| 2023 | 68 000 | R | 160 000 000 | 68 302 |
| 2024 | 24 000 | R | 150 000 000 | 20 907 |
| 2025 | 28 000 | R | 126 221 961 | 28 913 |

Zakres kodu PRODCOM 25.99.29.74 (klasy: Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+4 944 t), największa nadwyżka przywozu – Belgia (−1 137 t). Wywóz poufny (brak liczby): Irlandia.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 1 834 | 6 779 | 4 944 | 9,6 | 30,7 |
| Polska (PL) | 726 | 2 608 | 1 882 | 3,8 | 11,8 |
| Węgry (HU) | 152 | 1 070 | 918 | 0,8 | 4,9 |
| Czechy (CZ) | 356 | 1 114 | 759 | 1,9 | 5,1 |
| Bułgaria (BG) | 38 | 472 | 434 | 0,2 | 2,1 |
| Niderlandy (NL) | 1 705 | 1 928 | 223 | 8,9 | 8,7 |
| Portugalia (PT) | 303 | 465 | 163 | 1,6 | 2,1 |
| Estonia (EE) | 41 | 50 | 9 | 0,2 | 0,2 |
| Cypr (CY) | 7 | 0 | -7 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 18 | 7 | -10 | 0,1 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 159 | 147 | -12 | 0,8 | 0,7 |
| Słowacja (SK) | 47 | 13 | -34 | 0,3 | 0,1 |
| Austria (AT) | 131 | 84 | -47 | 0,7 | 0,4 |
| Chorwacja (HR) | 139 | 11 | -128 | 0,7 | 0,1 |
| Dania (DK) | 164 | 31 | -133 | 0,9 | 0,1 |
| Finlandia (FI) | 187 | 19 | -168 | 1,0 | 0,1 |
| Szwecja (SE) | 275 | 64 | -210 | 1,4 | 0,3 |
| Litwa (LT) | 300 | 24 | -276 | 1,6 | 0,1 |
| Rumunia (RO) | 323 | 5 | -318 | 1,7 | 0,0 |
| Włochy (IT) | 4 854 | 4 503 | -351 | 25,5 | 20,4 |
| Francja (FR) | 1 804 | 1 366 | -439 | 9,5 | 6,2 |
| Grecja (GR) | 536 | 21 | -515 | 2,8 | 0,1 |
| Luksemburg (LU) | 655 | 5 | -650 | 3,4 | 0,0 |
| Hiszpania (ES) | 1 550 | 687 | -863 | 8,1 | 3,1 |
| Słowenia (SI) | 1 323 | 408 | -915 | 6,9 | 1,9 |
| Belgia (BE) | 1 337 | 200 | -1 137 | 7,0 | 0,9 |
| Irlandia (IE) | 102 | – | – | 0,5 | – |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Polska (+6 957 t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−935 t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Polska (PL) | 2 159 | 9 116 | 6 957 | 10,8 | 27,9 |
| Niemcy (DE) | 1 759 | 7 856 | 6 097 | 8,8 | 24,0 |
| Włochy (IT) | 4 564 | 7 834 | 3 270 | 22,8 | 24,0 |
| Czechy (CZ) | 1 940 | 2 600 | 659 | 9,7 | 8,0 |
| Węgry (HU) | 125 | 362 | 237 | 0,6 | 1,1 |
| Austria (AT) | 191 | 380 | 190 | 1,0 | 1,2 |
| Litwa (LT) | 125 | 254 | 129 | 0,6 | 0,8 |
| Hiszpania (ES) | 1 020 | 1 100 | 79 | 5,1 | 3,4 |
| Estonia (EE) | 36 | 100 | 65 | 0,2 | 0,3 |
| Malta (MT) | 1 | 6 | 5 | 0,0 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 24 | 2 | -22 | 0,1 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 34 | 4 | -30 | 0,2 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 71 | 0 | -71 | 0,4 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 123 | 30 | -93 | 0,6 | 0,1 |
| Portugalia (PT) | 416 | 320 | -96 | 2,1 | 1,0 |
| Chorwacja (HR) | 126 | 1 | -125 | 0,6 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 223 | 82 | -141 | 1,1 | 0,3 |
| Dania (DK) | 280 | 131 | -149 | 1,4 | 0,4 |
| Szwecja (SE) | 339 | 151 | -188 | 1,7 | 0,5 |
| Słowacja (SK) | 234 | 18 | -215 | 1,2 | 0,1 |
| Rumunia (RO) | 363 | 28 | -335 | 1,8 | 0,1 |
| Grecja (GR) | 421 | 40 | -381 | 2,1 | 0,1 |
| Belgia (BE) | 822 | 430 | -392 | 4,1 | 1,3 |
| Niderlandy (NL) | 706 | 284 | -422 | 3,5 | 0,9 |
| Słowenia (SI) | 594 | 11 | -583 | 3,0 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 845 | 18 | -827 | 4,2 | 0,1 |
| Francja (FR) | 2 458 | 1 524 | -935 | 12,3 | 4,7 |
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 60 z 313 przepływów (95,1% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 3,3 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Niemcy | Włochy | 1 647 | 9 185 699 |
| Irlandia | Włochy | 1 525 | 4 513 303 |
| Niemcy | Belgia | 999 | 2 922 584 |
| Niemcy | Niderlandy | 822 | 4 317 271 |
| Niemcy | Luksemburg | 651 | 2 682 250 |
| Francja | Niemcy | 538 | 2 261 791 |
| Włochy | Francja | 526 | 2 181 116 |
| Bułgaria | Grecja | 487 | 1 157 404 |
| Niemcy | Polska | 429 | 2 018 181 |
| Polska | Francja | 428 | 4 651 717 |
| Węgry | Słowenia | 421 | 1 241 739 |
| Czechy | Włochy | 404 | 930 054 |
| Bułgaria | Niemcy | 378 | 3 667 125 |
| Hiszpania | Francja | 371 | 2 129 787 |
| Hiszpania | Portugalia | 271 | 742 340 |
| Polska | Niemcy | 259 | 1 048 177 |
| Niemcy | Francja | 210 | 911 999 |
| Niderlandy | Niemcy | 154 | 2 068 692 |
| Słowacja | Czechy | 154 | 421 745 |
| Francja | Rumunia | 141 | 826 010 |
Pozostałe przepływy (40) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 69 z 281 przepływów (95,1% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 2,4 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Niemcy | Włochy | 1 317 | 4 047 755 |
| Hiszpania | Włochy | 1 193 | 4 039 870 |
| Niemcy | Czechy | 1 008 | 2 199 808 |
| Niemcy | Luksemburg | 821 | 2 121 980 |
| Łotwa | Czechy | 713 | 1 292 468 |
| Polska | Francja | 629 | 3 210 011 |
| Estonia | Polska | 449 | 782 685 |
| Niderlandy | Niemcy | 448 | 2 086 027 |
| Francja | Włochy | 445 | 1 529 955 |
| Niemcy | Polska | 441 | 1 751 982 |
| Czechy | Polska | 351 | 753 009 |
| Austria | Niemcy | 340 | 910 880 |
| Niemcy | Francja | 322 | 2 047 089 |
| Hiszpania | Portugalia | 318 | 648 718 |
| Niemcy | Grecja | 316 | 1 378 377 |
| Belgia | Polska | 310 | 865 083 |
| Niemcy | Niderlandy | 301 | 1 235 479 |
| Francja | Rumunia | 249 | 1 473 800 |
| Węgry | Słowenia | 247 | 506 950 |
| Litwa | Belgia | 245 | 590 003 |
Pozostałe przepływy (49) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 2176 · trzej najwięksi 64,2% · partnerów: 73 · masa z przypisanym państwem 99,4%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Turcja | 2 203 | 6 301 592 | 41,9 |
| 2 | Macedonia Północna | 609 | 1 622 070 | 11,6 |
| 3 | Albania | 564 | 1 246 427 | 10,7 |
| 4 | Wielka Brytania | 474 | 5 666 515 | 9,0 |
| 5 | Chiny | 301 | 1 922 100 | 5,7 |
| 6 | Brazylia | 155 | 6 085 662 | 2,9 |
| 7 | Kanada | 134 | 874 315 | 2,5 |
| 8 | Stany Zjednoczone | 118 | 4 185 922 | 2,2 |
| 9 | Australia | 115 | 969 146 | 2,2 |
| 10 | Indie | 108 | 612 389 | 2,1 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Chiny 242 → 301 t (+24,6%); Kanada 130 → 134 t (+2,9%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Rosja 241 → 10 t (−95,8%); Stany Zjednoczone 192 → 118 t (−38,7%); Brazylia 199 → 155 t (−22,3%); Wielka Brytania 513 → 474 t (−7,6%); Turcja 2 339 → 2 203 t (−5,8%)
- Nowi partnerzy: Macedonia Północna 609 t; Albania 564 t; Australia 115 t; Indie 108 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 1305 · trzej najwięksi 57,4% · partnerów: 111 · masa z przypisanym państwem 99,8%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Norwegia | 1 008 | 3 210 973 | 23,2 |
| 2 | Wielka Brytania | 747 | 5 670 647 | 17,2 |
| 3 | Szwajcaria | 742 | 5 740 582 | 17,1 |
| 4 | Macedonia Północna | 407 | 1 162 572 | 9,4 |
| 5 | Stany Zjednoczone | 301 | 4 650 544 | 6,9 |
| 6 | Turcja | 186 | 4 488 630 | 4,3 |
| 7 | Egipt | 110 | 546 969 | 2,5 |
| 8 | Kazachstan | 91 | 681 220 | 2,1 |
| 9 | Republika Południowej Afryki | 63 | 704 160 | 1,4 |
| 10 | Chiny | 59 | 1 228 324 | 1,4 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Macedonia Północna 111 → 407 t (+267,9%); Wielka Brytania 440 → 747 t (+69,8%); Norwegia 631 → 1 008 t (+59,8%); Stany Zjednoczone 235 → 301 t (+28,3%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Argentyna 128 → 1 t (−99,5%); Tunezja 217 → 28 t (−87,1%); Meksyk 256 → 52 t (−79,6%); Kazachstan 107 → 91 t (−15,5%); Szwajcaria 798 → 742 t (−7,0%)
- Nowi partnerzy: Turcja 186 t; Egipt 110 t

- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)”: klasy poprzedzające – Ołów rafinowany nieobrobiony, Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb); klasy następne – –.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów rafinowany nieobrobiony](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined) (CN 7801 10 00); [Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-antimonial) (CN 7801 91 00)
- **Klasa**: [Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles) (CN 7806 00 10)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `1c2c9ee34a40843a6817bf87e879589112586c23f08dd9e3d1743b83a450789a`
- BibTeX: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles.bib · RIS: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Synonimy PL: osłony przed promieniowaniem; anody
- Synonimy EN: articles of lead; radiation shielding
- Synonimy DE: Verpackungsmittel mit Abschirmung aus Blei gegen Strahlung, zum Befördern oder Lagern radioaktiver Stoffe "Euratom" (ausg. Warenbehälter [Container], speziell für eine oder mehrere Beförderungsarten gebaut oder ausgestattet); Waren aus Blei, a.n.g.
- Cały słownik stopów i norm: https://www.ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://www.ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Technologie wytwarzania: [analiza składu wsadu i metalu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/analiza-wsadu.md); [topienie i odlewanie](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/topienie-odlewanie.md); [walcowanie na gorąco](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/walcowanie-goraco.md); [walcowanie na zimno](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/walcowanie-zimno.md); [ciągnienie drutu, prętów i rur](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/ciagnienie.md); [wyciskanie](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/wyciskanie.md); [obróbka cieplna (wyżarzanie, przesycanie, starzenie, lutowanie twarde)](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/obrobka-cieplna.md); [cięcie wzdłużne i poprzeczne](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/ciecie.md); [obróbka i oczyszczanie powierzchni](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/obrobka-powierzchni.md); [kontrola jakości i badania materiałów](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/kontrola-jakosci.md); [atmosfery ochronne, gazy i media](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/atmosfery-media.md); [hutnictwo i rafinacja](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/hutnictwo-rafinacja.md); [recykling i sortowanie złomu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/recykling-sortowanie.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://www.ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-articles
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://www.ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-articles

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
