# Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe

Wyrób zawierający ołów (pochodny): akumulatory kwasowo-ołowiowe do rozruchu silników tłokowych – z elektrolitem ciekłym (8507 10 20) i pozostałe, np. z elektrolitem uwięzionym w separatorach (AGM) lub żelowym (8507 10 80); ołów i jego stopy tworzą kratki, płyty, łączniki i masę czynną elektrod. Masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu; ilość PRODCOM nie jest masą. Bez akumulatorów zużytych (złom).

- Metal: Ołów
- Rodzina: Wyroby pochodne (Akumulatory kwasowo-ołowiowe) · Ołów i stopy ołowiu · wyrób pochodny – https://www.ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-derived
- Wyrób pochodny: Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.
- Masa wyrobu: Wyrób zawierający ołów – akumulatory kwasowo-ołowiowe: tony handlu to masa akumulatorów (także obudów i elektrolitu), nie zawartość ołowiu; nie porównuje się ich z tonami ołowiu ani nie dodaje do nich.
- CN: 8507 10 20, 8507 10 80
- PRODCOM: 27.20.21.11, 27.20.21.21
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter
- JSON: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 3 (w tym w UE-27: 3)
- spółki: 3
- państwa: 1
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 3
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: – – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 0 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 3 z 3 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mielec – produkcja akumulatorów rozruchowych (Mielec) | [AUTOPART S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/autopart-s-a.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – polski producent akumulatorów: fabryka w Mielcu, akumulatory do samochodów osobowych i dostawczych, ciężarowych i autobusów, ciągników i maszyn (autopart.pl) – https://autopart.pl/polski-producent-akumulatorow | 2026-11-04 | – |
| Chodzież – produkcja akumulatorów rozruchowych (Chodzież) | [Jenox Akumulatory Sp. z o.o.](https://www.ai-waw.com/podmioty/jenox-akumulatory-sp-z-o-o.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – producent akumulatorów kwasowo-ołowiowych: akumulatory do samochodów osobowych i ciężarowych, serie AGM, EFB, SHD (jenox-akumulatory.pl) – https://www.jenox-akumulatory.pl/pl/start | 2026-11-04 | – |
| Piastów – produkcja akumulatorów rozruchowych (Piastów) | [ZAP Sznajder Batterien S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/zap-sznajder-batterien-s-a.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – o firmie: akumulatory rozruchowe (w tym AGM, AFB, EFB) do samochodów osobowych, ciężarowych, motocykli i maszyn (zap.pl) – https://zap.pl/pl-o-firmie | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/producenci.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/producenci.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 270 tys. t (744 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 438 tys. t (1,41 mld EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 1,37 mln t (3,74 mld EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 1,59 mln t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: – (4,95 mld EUR) – brak liczby (luka, nie zero)
- **Zakłady i państwa**: 3 zakł. (państwa: 1) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: – – klasa poza sumą handlu metalu – bez rangi

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 270 tys. t (744 mln EUR), a wywóz poza UE – 438 tys. t (1,41 mld EUR); saldo masy: +168 tys. t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 1,37 mln t. Główni dostawcy spoza UE: Korea Południowa (29,3%), Chiny (21,8%) i Turcja (14,6%). Główni odbiorcy spoza UE: Stany Zjednoczone (17,3%), Wielka Brytania (16,9%) i Turcja (10,2%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +35,8%, a wywozu – o +27,9%. Wartość produkcji sprzedanej UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.21.11, 27.20.21.21) w 2025 r.: 4,95 mld EUR; ilość – poufna lub niedostępna.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kody CN 8507 10 20, 8507 10 80 (CN 2026).
- Zmiany CN w latach 2005–2025: szereg łączy kody poprzednie, których cały zakres mieści się w klasie – 8507 10 10 (2005), 8507 10 31 (2005), 8507 10 39 (2005), 8507 10 81 (2005), 8507 10 89 (2005), 8507 10 41 (2006–2010), 8507 10 49 (2006–2010), 8507 10 92 (2006–2010), 8507 10 98 (2006–2010) (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu).
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 27.20.21.11, 27.20.21.21): ilość UE-27 w latach 2019–2023 to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2019, 2022–2024 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia); dane państw o niewiarygodnej wartości jednostkowej (X; ilość lub wartość bez liczby): DK 2022–2023; lata bez ilości UE-27: 2005–2018, 2025 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość w jednostce p/st – bez przeliczenia na tony; lata do 2024 – kody PRODCOM 2024 (27.20.21.11 ← 27.20.21.10, 27.20.21.21 ← 27.20.21.20).
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Poza sumą handlu wyrobów z ołowiu: masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu.

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 132 833 | 220 441 | 222 176 168 | 347 260 565 | 600 785 | 688 202 | 1 673 | 1 575 |
| 2006 | 135 118 | 164 614 | 249 226 393 | 377 645 778 | 438 943 | 305 964 | 1 845 | 2 294 |
| 2007 | 139 674 | 153 557 | 310 139 815 | 448 301 017 | 421 349 | 288 470 | 2 220 | 2 919 |
| 2008 | 148 807 | 165 760 | 373 551 317 | 469 897 641 | 397 075 | 425 551 | 2 510 | 2 835 |
| 2009 | 144 868 | 156 067 | 304 858 426 | 378 290 326 | 431 350 | 676 881 | 2 104 | 2 424 |
| 2010 | 176 852 | 244 814 | 429 261 992 | 556 564 462 | 700 845 | 903 173 | 2 427 | 2 273 |
| 2011 | 182 781 | 248 191 | 461 398 764 | 630 027 968 | 729 852 | 843 945 | 2 524 | 2 538 |
| 2012 | 167 156 | 267 875 | 449 690 991 | 693 283 978 | 765 040 | 850 779 | 2 690 | 2 588 |
| 2013 | 176 665 | 304 157 | 440 550 300 | 800 027 737 | 777 238 | 958 104 | 2 494 | 2 630 |
| 2014 | 193 715 | 307 106 | 431 878 204 | 798 319 739 | 790 425 | 972 210 | 2 229 | 2 599 |
| 2015 | 198 852 | 342 299 | 492 155 191 | 871 356 278 | 939 621 | 1 088 743 | 2 475 | 2 546 |
| 2016 | 188 269 | 399 196 | 460 092 827 | 998 327 518 | 1 035 458 | 1 182 231 | 2 444 | 2 501 |
| 2017 | 203 721 | 462 551 | 529 087 708 | 1 282 162 043 | 1 083 006 | 1 235 338 | 2 597 | 2 772 |
| 2018 | 194 218 | 425 365 | 528 796 439 | 1 169 323 561 | 1 099 767 | 1 200 609 | 2 723 | 2 749 |
| 2019 | 203 905 | 450 973 | 544 173 204 | 1 195 210 809 | 1 112 768 | 1 498 313 | 2 669 | 2 650 |
| 2020 | 211 604 | 440 110 | 514 814 801 | 1 130 370 510 | 1 045 518 | 1 204 394 | 2 433 | 2 568 |
| 2021 | 252 467 | 500 828 | 634 793 943 | 1 339 646 630 | 1 243 510 | 1 439 225 | 2 514 | 2 675 |
| 2022 | 216 565 | 479 919 | 682 508 476 | 1 433 732 121 | 1 272 337 | 1 230 973 | 3 152 | 2 987 |
| 2023 | 220 311 | 416 619 | 609 468 157 | 1 341 881 522 | 1 212 807 | 1 378 961 | 2 766 | 3 221 |
| 2024 | 277 785 | 427 483 | 767 696 482 | 1 395 834 245 | 1 404 975 | 1 627 222 | 2 764 | 3 265 |
| 2025 | 270 093 | 437 859 | 744 339 245 | 1 406 404 684 | 1 370 768 | 1 593 904 | 2 756 | 3 212 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 174 975 | 261 725 | 470 083 325 | 865 939 772 | 811 789 | 832 380 | 2 687 | 3 309 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/handel.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/handel.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/handel.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.21.11, 27.20.21.21) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (szt.) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | luka |  | – | – |
| 2007 | luka |  | – | – |
| 2008 | luka |  | – | – |
| 2009 | luka |  | – | – |
| 2010 | luka |  | – | – |
| 2011 | luka |  | – | – |
| 2012 | luka |  | – | – |
| 2013 | luka |  | – | – |
| 2014 | luka |  | – | – |
| 2015 | luka |  | – | – |
| 2016 | luka |  | – | – |
| 2017 | luka |  | – | – |
| 2018 | luka |  | – | – |
| 2019 | 92 587 337 | ER | 4 275 124 306 | – |
| 2020 | 81 690 320 | E | 3 546 029 561 | – |
| 2021 | 103 285 158 | E | 4 551 887 046 | – |
| 2022 | 91 485 634 | ER | 4 658 518 203 | – |
| 2023 | 96 280 405 | ER | 5 064 112 509 | – |
| 2024 | 101 000 000 | R | 5 044 455 706 | – |
| 2025 | luka |  | 4 952 179 981 | – |

Zużycie pozorne nie jest liczone: ilość PRODCOM w jednostce innej niż masa (p/st) – bez przeliczenia na tony.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+224 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−198 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 230 768 | 454 484 | 223 716 | 14,1 | 22,4 |
| Hiszpania (ES) | 160 325 | 364 738 | 204 413 | 9,8 | 18,0 |
| Czechy (CZ) | 90 288 | 274 200 | 183 912 | 5,5 | 13,5 |
| Austria (AT) | 26 400 | 88 493 | 62 093 | 1,6 | 4,4 |
| Słowenia (SI) | 31 859 | 71 908 | 40 049 | 1,9 | 3,5 |
| Polska (PL) | 127 187 | 161 943 | 34 756 | 7,8 | 8,0 |
| Bułgaria (BG) | 14 407 | 48 915 | 34 508 | 0,9 | 2,4 |
| Niderlandy (NL) | 132 831 | 156 872 | 24 042 | 8,1 | 7,7 |
| Rumunia (RO) | 33 473 | 38 363 | 4 890 | 2,0 | 1,9 |
| Węgry (HU) | 21 272 | 20 330 | -942 | 1,3 | 1,0 |
| Malta (MT) | 1 041 | 1 | -1 040 | 0,1 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 2 989 | 421 | -2 568 | 0,2 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 4 393 | 771 | -3 621 | 0,3 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 4 026 | 98 | -3 928 | 0,3 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 4 508 | 14 | -4 493 | 0,3 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 13 060 | 5 302 | -7 758 | 0,8 | 0,3 |
| Litwa (LT) | 9 155 | 1 394 | -7 761 | 0,6 | 0,1 |
| Dania (DK) | 23 052 | 11 870 | -11 183 | 1,4 | 0,6 |
| Chorwacja (HR) | 18 041 | 4 241 | -13 800 | 1,1 | 0,2 |
| Finlandia (FI) | 17 049 | 1 534 | -15 515 | 1,0 | 0,1 |
| Belgia (BE) | 49 112 | 32 331 | -16 780 | 3,0 | 1,6 |
| Włochy (IT) | 172 304 | 151 277 | -21 027 | 10,5 | 7,5 |
| Słowacja (SK) | 28 867 | 3 730 | -25 136 | 1,8 | 0,2 |
| Szwecja (SE) | 43 380 | 15 609 | -27 771 | 2,6 | 0,8 |
| Grecja (GR) | 30 159 | 1 399 | -28 760 | 1,8 | 0,1 |
| Portugalia (PT) | 33 582 | 2 402 | -31 180 | 2,1 | 0,1 |
| Francja (FR) | 317 336 | 119 124 | -198 212 | 19,3 | 5,9 |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Hiszpania (+162 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−163 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Hiszpania (ES) | 69 705 | 231 543 | 161 837 | 6,1 | 16,2 |
| Czechy (CZ) | 57 619 | 216 362 | 158 743 | 5,1 | 15,1 |
| Niemcy (DE) | 208 467 | 307 578 | 99 111 | 18,3 | 21,5 |
| Polska (PL) | 63 951 | 123 542 | 59 591 | 5,6 | 8,6 |
| Włochy (IT) | 109 542 | 154 100 | 44 557 | 9,6 | 10,8 |
| Austria (AT) | 29 696 | 72 426 | 42 730 | 2,6 | 5,1 |
| Bułgaria (BG) | 7 367 | 49 687 | 42 321 | 0,7 | 3,5 |
| Słowenia (SI) | 16 663 | 47 640 | 30 977 | 1,5 | 3,3 |
| Rumunia (RO) | 19 062 | 26 930 | 7 869 | 1,7 | 1,9 |
| Belgia (BE) | 47 422 | 49 284 | 1 862 | 4,2 | 3,4 |
| Malta (MT) | 597 | 162 | -435 | 0,1 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 1 389 | 120 | -1 270 | 0,1 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 1 896 | 133 | -1 763 | 0,2 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 2 628 | 124 | -2 504 | 0,2 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 3 433 | 589 | -2 844 | 0,3 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 4 060 | 885 | -3 175 | 0,4 | 0,1 |
| Litwa (LT) | 6 682 | 1 245 | -5 438 | 0,6 | 0,1 |
| Dania (DK) | 13 669 | 5 500 | -8 168 | 1,2 | 0,4 |
| Chorwacja (HR) | 9 521 | 1 072 | -8 448 | 0,8 | 0,1 |
| Portugalia (PT) | 18 631 | 2 111 | -16 520 | 1,6 | 0,2 |
| Finlandia (FI) | 17 430 | 555 | -16 875 | 1,5 | 0,0 |
| Grecja (GR) | 20 774 | 2 123 | -18 652 | 1,8 | 0,2 |
| Węgry (HU) | 28 568 | 7 182 | -21 385 | 2,5 | 0,5 |
| Słowacja (SK) | 23 643 | 559 | -23 084 | 2,1 | 0,0 |
| Szwecja (SE) | 34 989 | 9 629 | -25 361 | 3,1 | 0,7 |
| Niderlandy (NL) | 69 904 | 31 564 | -38 340 | 6,1 | 2,2 |
| Francja (FR) | 251 167 | 88 397 | -162 770 | 22,1 | 6,2 |
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 129 z 512 przepływów (95,0% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 263 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Hiszpania | Francja | 84 718 | 211 137 893 |
| Niemcy | Niderlandy | 69 409 | 105 171 718 |
| Niemcy | Francja | 68 905 | 175 445 327 |
| Czechy | Niemcy | 58 014 | 153 675 033 |
| Niemcy | Czechy | 51 707 | 148 991 661 |
| Hiszpania | Włochy | 50 047 | 121 008 901 |
| Czechy | Francja | 49 359 | 102 969 313 |
| Niemcy | Hiszpania | 44 562 | 136 620 456 |
| Czechy | Polska | 30 642 | 75 772 255 |
| Polska | Niemcy | 29 416 | 78 137 657 |
| Hiszpania | Polska | 25 780 | 65 774 766 |
| Niemcy | Polska | 25 753 | 84 477 215 |
| Czechy | Hiszpania | 25 565 | 50 640 566 |
| Czechy | Włochy | 23 796 | 58 264 214 |
| Austria | Niemcy | 23 429 | 67 146 599 |
| Włochy | Francja | 23 101 | 56 935 657 |
| Francja | Niemcy | 23 052 | 61 269 685 |
| Hiszpania | Portugalia | 21 797 | 71 418 433 |
| Hiszpania | Niemcy | 20 439 | 43 799 545 |
| Słowenia | Hiszpania | 17 019 | 40 040 992 |
Pozostałe przepływy (109) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 117 z 454 przepływów (95,1% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 0,5 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Hiszpania | Francja | 70 639 | 136 925 768 |
| Hiszpania | Niemcy | 48 708 | 81 015 999 |
| Czechy | Francja | 44 480 | 79 908 340 |
| Czechy | Niemcy | 42 935 | 95 139 715 |
| Hiszpania | Włochy | 39 399 | 66 354 314 |
| Austria | Niemcy | 33 525 | 94 646 280 |
| Niemcy | Francja | 30 152 | 74 613 548 |
| Polska | Niemcy | 26 439 | 51 172 180 |
| Włochy | Francja | 25 818 | 58 406 856 |
| Niemcy | Niderlandy | 23 134 | 38 479 634 |
| Niemcy | Czechy | 22 962 | 57 031 019 |
| Czechy | Polska | 21 329 | 33 215 586 |
| Niemcy | Hiszpania | 18 989 | 48 892 257 |
| Włochy | Niemcy | 17 707 | 44 726 632 |
| Hiszpania | Polska | 15 691 | 29 715 771 |
| Czechy | Włochy | 15 460 | 27 499 516 |
| Niemcy | Szwecja | 13 849 | 38 832 073 |
| Niemcy | Węgry | 12 654 | 13 326 159 |
| Hiszpania | Portugalia | 12 629 | 31 260 353 |
| Austria | Francja | 11 630 | 24 881 870 |
Pozostałe przepływy (97) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 1720 · trzej najwięksi 65,6% · partnerów: 56 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Korea Południowa | 79 089 | 191 967 972 | 29,3 |
| 2 | Chiny | 58 811 | 180 095 458 | 21,8 |
| 3 | Turcja | 39 365 | 93 436 256 | 14,6 |
| 4 | Macedonia Północna | 28 890 | 65 501 202 | 10,7 |
| 5 | Wietnam | 10 845 | 31 274 488 | 4,0 |
| 6 | Ukraina | 9 530 | 18 607 257 | 3,5 |
| 7 | Indonezja | 9 453 | 26 273 523 | 3,5 |
| 8 | Meksyk | 8 621 | 40 733 439 | 3,2 |
| 9 | Singapur | 4 194 | 7 769 793 | 1,6 |
| 10 | Tunezja | 4 154 | 9 294 881 | 1,5 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Macedonia Północna 15 824 → 28 890 t (+82,6%); Chiny 33 246 → 58 811 t (+76,9%); Turcja 22 875 → 39 365 t (+72,1%); Korea Południowa 60 672 → 79 089 t (+30,4%); Tunezja 3 280 → 4 154 t (+26,7%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Wielka Brytania 14 372 → 3 420 t (−76,2%); Tajwan 6 301 → 2 195 t (−65,2%); Stany Zjednoczone 6 927 → 3 279 t (−52,7%); Ukraina 12 018 → 9 530 t (−20,7%); Wietnam 12 737 → 10 845 t (−14,9%)
- Nowi partnerzy: Singapur 4 194 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 822 · trzej najwięksi 44,4% · partnerów: 150 · masa z przypisanym państwem 99,9%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Stany Zjednoczone | 75 705 | 250 474 354 | 17,3 |
| 2 | Wielka Brytania | 73 926 | 220 146 508 | 16,9 |
| 3 | Turcja | 44 826 | 117 735 808 | 10,2 |
| 4 | Republika Południowej Afryki | 23 991 | 70 458 070 | 5,5 |
| 5 | Ukraina | 17 805 | 52 242 741 | 4,1 |
| 6 | Maroko | 15 658 | 49 458 816 | 3,6 |
| 7 | Serbia | 14 054 | 38 777 800 | 3,2 |
| 8 | Izrael | 13 759 | 38 220 213 | 3,1 |
| 9 | Kanada | 12 388 | 38 173 301 | 2,8 |
| 10 | Szwajcaria | 11 236 | 53 949 321 | 2,6 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Turcja 15 564 → 44 826 t (+188,0%); Maroko 8 733 → 15 658 t (+79,3%); Stany Zjednoczone 48 417 → 75 705 t (+56,4%); Ukraina 13 291 → 17 805 t (+34,0%); Meksyk 6 390 → 7 971 t (+24,8%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Rosja 35 638 → 0 t (−100,0%); Algieria 9 581 → 486 t (−94,9%); Arabia Saudyjska 25 344 → 7 840 t (−69,1%); Chiny 9 977 → 5 380 t (−46,1%); Korea Południowa 5 466 → 3 513 t (−35,7%)
- Nowi partnerzy: Kanada 12 388 t; Bośnia i Hercegowina 5 711 t; Malezja 4 886 t; Macedonia Północna 4 602 t

- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe”: klasy poprzedzające – Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb), Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy), Tlenki ołowiu (glejta, minia); klasy następne – –.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-antimonial) (CN 7801 91 00); [Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-unwrought-other) (CN 7801 99 10); [Tlenki ołowiu (glejta, minia)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide) (CN 2824 10 00)
- **Klasa**: [Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter) (CN 8507 10 20)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `e830fa33c099bae29959ba0e16b59ee96d896706b93e9b3d4e4ada345d8174e0`
- BibTeX: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter.bib · RIS: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Normy wyrobów: EN 50342-1 – Akumulatory ołowiowe rozruchowe – Część 1: Wymagania ogólne i metody badań; EN 50342-2 – Akumulatory ołowiowe rozruchowe – Część 2: Wymiary akumulatorów oraz oznakowanie końcówek
- Synonimy PL: akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe; akumulatory ołowiowe rozruchowe; akumulator rozruchowy; bateria kwasowo-ołowiowa
- Synonimy EN: lead-acid starter batteries; starter battery; lead-acid battery; lead acid battery
- Synonimy DE: Blei-Akkumulatoren von der zum Starten von Kolbenverbrennungsmotoren verwendeten Art (Starterbatterien), mit flüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte); Blei-Akkumulatoren von der zum Starten von Kolbenverbrennungsmotoren verwendeten Art (Starterbatterien), mit nichtflüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte); Blei-Akkumulatoren-Starterbatterien; Starterbatterie; Anlasserakkumulator; Bleiakkumulator; Blei-Säure-Batterie
- Cały słownik stopów i norm: https://www.ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://www.ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://www.ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-battery-starter
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://www.ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-battery-starter

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
