# Tlenki ołowiu (glejta, minia)

Wyrób pochodny ołowiu: tlenek ołowiu(II) – glejta i masykot (2824 10 00) – oraz pozostałe tlenki ołowiu, w tym minia (2824 90 00); m.in. pasta akumulatorowa, szkło i ceramika, pigmenty. Pozycja działu 28, poza wyrobami z ołowiu działu 78 – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu. Kod PRODCOM 20.12.12.40 obejmuje też tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi – produkcja dotyczy całego kodu.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Wyroby pochodne (Tlenki ołowiu) · Ołów i stopy ołowiu · wyrób pochodny – https://www.ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-derived
- Wyrób pochodny: Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.
- CN: 2824 10 00, 2824 90 00
- PRODCOM: 20.12.12.40
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide
- JSON: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 1 (w tym w UE-27: 1)
- spółki: 1
- państwa: 1
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 1
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 1 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 1 z 1 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Huta Oława – tlenek cynku (biel cynkowa) i tlenki ołowiu; operator: Baterpol S.A. Oddział ZM Silesia (Oława) | [ZM SILESIA S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/zm-silesia-s-a.md) | [Boryszew](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/boryszew.md) | Polska | produkuje | glejta żółta, proszek akumulatorowy, minia ołowiana | [B] Witryna spółki – informacja o środkach bezpieczeństwa zakładu Huta Oława w Oławie: wydział minii ołowianej i instalacja tlenku ołowiu, magazyn tlenków ołowiu (silesiasa.pl); gatunki wg strony produktu „Tlenki ołowiu” – https://silesiasa.pl/dokumenty/informacja-na-temat-srodkow-niebezpiecznych/ | 2026-11-04 | Grupa Boryszew (Polska) |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/producenci.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/producenci.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 700 t (1,53 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 3 805 t (9,14 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 18,7 tys. t (44,4 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 23,7 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 40,0 tys. t (116 mln EUR) – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)
- **Zakłady i państwa**: 1 zakł. (państwa: 1) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: – – klasa poza sumą handlu metalu – bez rangi

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 700 t (1,53 mln EUR), a wywóz poza UE – 3 805 t (9,14 mln EUR); saldo masy: +3 105 t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 18,7 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (42,4%), Rosja (40,0%) i Republika Południowej Afryki (8,6%). Główni odbiorcy spoza UE: Kolumbia (36,3%), Macedonia Północna (26,0%) i Stany Zjednoczone (11,6%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −28,7%, a wywozu – o −28,4%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 20.12.12.40) wyniosła w 2025 r. 40,0 tys. t (116 mln EUR). Kod PRODCOM obejmuje też tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi (CN 2819 10 00, 2819 90 10, 2819 90 90, 2825 50 00) – produkcja nie dotyczy wyłącznie tej klasy.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kody CN 2824 10 00, 2824 90 00 (CN 2026); kod PRODCOM obejmuje też wyroby spoza klasy: tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi (CN 2819 10 00, 2819 90 10, 2819 90 90, 2825 50 00) – produkcja nie dotyczy wyłącznie tej klasy.
- Zmiany CN w latach 2005–2025: szereg łączy kody poprzednie, których cały zakres mieści się w klasie – 2824 20 00 (2005–2006), 2824 90 10 (2007–2011), 2824 90 90 (2007–2011), 2824 90 00 (2005–2006, 2012–2025) (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu).
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 20.12.12.40): ilość UE-27 w latach 2019–2025 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia, w 2025 r. ± 4 000 t); lata bez ilości UE-27: 2005–2018 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 6 państwach (BE, IE, IT, NL, PL, SE) – wartości poufnych nie uzupełnia się.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Poza sumą handlu wyrobów z ołowiu: tlenki ołowiu to związki chemiczne (dział 28).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 3 398 | 10 348 | 4 599 911 | 11 181 664 | 75 993 | 43 510 | 1 354 | 1 081 |
| 2006 | 4 353 | 12 106 | 6 155 550 | 14 397 210 | 49 892 | 40 261 | 1 414 | 1 189 |
| 2007 | 3 803 | 31 560 | 7 568 608 | 44 104 736 | 32 607 | 42 137 | 1 990 | 1 397 |
| 2008 | 2 554 | 26 915 | 6 541 713 | 33 628 165 | 22 005 | 33 762 | 2 562 | 1 249 |
| 2009 | 1 111 | 21 182 | 2 833 689 | 22 969 672 | 13 652 | 21 821 | 2 550 | 1 084 |
| 2010 | 1 508 | 26 336 | 3 664 147 | 39 530 009 | 13 488 | 22 331 | 2 430 | 1 501 |
| 2011 | 1 069 | 19 530 | 2 809 489 | 42 156 292 | 18 889 | 27 858 | 2 628 | 2 158 |
| 2012 | 1 549 | 12 093 | 3 870 911 | 22 581 210 | 12 965 | 22 344 | 2 499 | 1 867 |
| 2013 | 1 690 | 5 534 | 3 876 689 | 11 030 956 | 9 822 | 19 924 | 2 293 | 1 993 |
| 2014 | 1 118 | 4 449 | 2 836 420 | 9 530 320 | 10 130 | 19 756 | 2 538 | 2 142 |
| 2015 | 983 | 5 315 | 2 590 505 | 10 326 321 | 13 821 | 21 499 | 2 636 | 1 943 |
| 2016 | 6 081 | 4 211 | 5 391 415 | 8 136 167 | 10 887 | 20 612 | 887 | 1 932 |
| 2017 | 1 360 | 4 462 | 3 262 884 | 10 230 541 | 14 786 | 26 583 | 2 399 | 2 293 |
| 2018 | 1 717 | 5 107 | 4 621 930 | 10 492 903 | 13 273 | 26 193 | 2 692 | 2 054 |
| 2019 | 1 238 | 4 814 | 3 378 685 | 10 127 268 | 14 720 | 29 088 | 2 730 | 2 104 |
| 2020 | 845 | 3 814 | 2 614 695 | 7 309 208 | 10 091 | 14 789 | 3 094 | 1 917 |
| 2021 | 1 155 | 5 070 | 2 931 669 | 10 806 796 | 11 969 | 18 120 | 2 538 | 2 132 |
| 2022 | 331 | 6 001 | 1 441 192 | 14 855 906 | 16 071 | 22 169 | 4 354 | 2 475 |
| 2023 | 314 | 3 928 | 1 176 446 | 9 901 002 | 20 750 | 18 358 | 3 748 | 2 520 |
| 2024 | 514 | 4 086 | 1 482 525 | 9 971 883 | 22 480 | 18 877 | 2 882 | 2 440 |
| 2025 | 700 | 3 805 | 1 534 955 | 9 142 120 | 18 695 | 23 654 | 2 192 | 2 403 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 349 | 2 127 | 868 755 | 4 987 137 | 11 757 | 13 139 | 2 491 | 2 345 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/handel.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/handel.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/handel.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 20.12.12.40) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | luka |  | – | – |
| 2007 | luka |  | – | – |
| 2008 | luka |  | – | – |
| 2009 | luka |  | – | – |
| 2010 | luka |  | – | – |
| 2011 | luka |  | – | – |
| 2012 | luka |  | – | – |
| 2013 | luka |  | – | – |
| 2014 | luka |  | – | – |
| 2015 | luka |  | – | – |
| 2016 | luka |  | – | – |
| 2017 | luka |  | – | – |
| 2018 | luka |  | – | – |
| 2019 | 57 636 | R | 116 604 811 | – |
| 2020 | 72 000 | R | 119 000 000 | – |
| 2021 | 54 000 | R | 150 000 000 | – |
| 2022 | 50 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2023 | 40 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2024 | 45 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2025 | 40 000 | R | 116 000 000 | – |

Zużycie pozorne nie jest liczone: zakres kodu PRODCOM obejmuje wyroby spoza klasy: tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi (CN 2819 10 00, 2819 90 10, 2819 90 90, 2825 50 00) – produkcja nie dotyczy wyłącznie klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+11,5 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Polska (−4 931 t). Wywóz poufny (brak liczby): Szwecja.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 3 225 | 14 770 | 11 545 | 16,6 | 53,8 |
| Włochy (IT) | 824 | 4 922 | 4 098 | 4,3 | 17,9 |
| Hiszpania (ES) | 1 021 | 4 016 | 2 995 | 5,3 | 14,6 |
| Belgia (BE) | 87 | 2 416 | 2 329 | 0,5 | 8,8 |
| Luksemburg (LU) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 2 | 0 | -2 | 0,0 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 3 | 0 | -3 | 0,0 | 0,0 |
| Słowenia (SI) | 9 | 1 | -8 | 0,1 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 9 | 0 | -9 | 0,1 | 0,0 |
| Rumunia (RO) | 9 | 0 | -9 | 0,1 | 0,0 |
| Dania (DK) | 23 | 0 | -23 | 0,1 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 26 | 1 | -24 | 0,1 | 0,0 |
| Grecja (GR) | 58 | 1 | -57 | 0,3 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 105 | 6 | -100 | 0,5 | 0,0 |
| Austria (AT) | 207 | 3 | -204 | 1,1 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 305 | 0 | -305 | 1,6 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 734 | 0 | -733 | 3,8 | 0,0 |
| Francja (FR) | 1 674 | 1 | -1 672 | 8,6 | 0,0 |
| Czechy (CZ) | 4 543 | 19 | -4 523 | 23,4 | 0,1 |
| Polska (PL) | 6 233 | 1 302 | -4 931 | 32,1 | 4,7 |
| Szwecja (SE) | 301 | – | – | 1,6 | – |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+12,0 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Słowenia (−1 822 t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 1 974 | 13 926 | 11 952 | 13,3 | 51,9 |
| Belgia (BE) | 129 | 3 326 | 3 197 | 0,9 | 12,4 |
| Hiszpania (ES) | 1 008 | 3 460 | 2 453 | 6,8 | 12,9 |
| Polska (PL) | 328 | 1 274 | 946 | 2,2 | 4,8 |
| Włochy (IT) | 3 969 | 4 235 | 267 | 26,8 | 15,8 |
| Irlandia (IE) | 0 | 5 | 5 | 0,0 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 1 | 0 | -1 | 0,0 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 1 | 0 | -1 | 0,0 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 3 | 0 | -3 | 0,0 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 6 | 0 | -6 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 10 | 0 | -10 | 0,1 | 0,0 |
| Dania (DK) | 12 | 0 | -12 | 0,1 | 0,0 |
| Rumunia (RO) | 99 | 0 | -99 | 0,7 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 198 | 0 | -198 | 1,3 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 202 | 2 | -200 | 1,4 | 0,0 |
| Szwecja (SE) | 236 | 4 | -233 | 1,6 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 272 | 1 | -271 | 1,8 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 309 | 6 | -303 | 2,1 | 0,0 |
| Austria (AT) | 345 | 25 | -320 | 2,3 | 0,1 |
| Grecja (GR) | 430 | 1 | -429 | 2,9 | 0,0 |
| Czechy (CZ) | 1 462 | 27 | -1 436 | 9,9 | 0,1 |
| Francja (FR) | 1 477 | 11 | -1 466 | 10,0 | 0,0 |
| Słowenia (SI) | 2 333 | 511 | -1 822 | 15,8 | 1,9 |
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 17 z 94 przepływów (95,8% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Niemcy | Polska | 4 963 | 10 948 576 |
| Niemcy | Czechy | 3 897 | 9 005 424 |
| Włochy | Niemcy | 2 003 | 4 668 595 |
| Hiszpania | Niemcy | 960 | 2 217 867 |
| Niemcy | Francja | 855 | 2 074 549 |
| Hiszpania | Włochy | 808 | 1 746 119 |
| Włochy | Polska | 796 | 1 737 696 |
| Szwecja | Portugalia | 720 | 1 416 427 |
| Włochy | Hiszpania | 658 | 1 408 490 |
| Polska | Francja | 436 | 1 004 225 |
| Polska | Czechy | 330 | 712 010 |
| Włochy | Czechy | 315 | 713 236 |
| Niemcy | Szwecja | 300 | 1 012 814 |
| Hiszpania | Francja | 297 | 835 074 |
| Belgia | Hiszpania | 220 | 1 235 208 |
| Hiszpania | Polska | 194 | 486 380 |
| Hiszpania | Austria | 161 | 563 789 |

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 21 z 94 przepływów (95,3% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 1 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Hiszpania | Włochy | 3 608 | 4 780 163 |
| Niemcy | Słowenia | 2 250 | 4 518 361 |
| Włochy | Niemcy | 1 199 | 2 252 282 |
| Polska | Francja | 752 | 1 452 960 |
| Niemcy | Hiszpania | 699 | 1 143 484 |
| Niemcy | Francja | 585 | 1 193 020 |
| Niemcy | Czechy | 531 | 1 429 354 |
| Niemcy | Grecja | 368 | 758 661 |
| Niemcy | Włochy | 333 | 695 893 |
| Hiszpania | Niemcy | 324 | 316 789 |
| Niemcy | Niderlandy | 305 | 632 685 |
| Włochy | Hiszpania | 295 | 586 433 |
| Niemcy | Austria | 274 | 818 314 |
| Hiszpania | Portugalia | 270 | 591 444 |
| Belgia | Polska | 268 | 610 678 |
| Polska | Niemcy | 255 | 487 592 |
| Niemcy | Szwecja | 201 | 492 982 |
| Polska | Czechy | 199 | 345 772 |
| Niemcy | Węgry | 197 | 408 440 |
| Niemcy | Bułgaria | 161 | 358 568 |
Pozostałe przepływy (1) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 3503 · trzej najwięksi 91,0% · partnerów: 16 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Turcja | 297 | 321 653 | 42,4 |
| 2 | Rosja | 280 | 530 732 | 40,0 |
| 3 | Republika Południowej Afryki | 60 | 244 877 | 8,6 |
| 4 | Japonia | 37 | 176 232 | 5,3 |
| 5 | Wielka Brytania | 17 | 66 936 | 2,4 |
| 6 | Stany Zjednoczone | 4 | 86 981 | 0,6 |
| 7 | Chiny | 4 | 83 892 | 0,5 |
| 8 | Indie | 1 | 7 306 | 0,1 |
| 9 | Australia | 0 | 11 357 | 0,0 |
| 10 | Szwajcaria | 0 | 3 732 | 0,0 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: –
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Rosja 520 → 280 t (−46,2%)
- Nowi partnerzy: Turcja 297 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 2228 · trzej najwięksi 74,0% · partnerów: 43 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Kolumbia | 1 382 | 2 102 320 | 36,3 |
| 2 | Macedonia Północna | 991 | 2 167 189 | 26,0 |
| 3 | Stany Zjednoczone | 442 | 962 026 | 11,6 |
| 4 | Wielka Brytania | 290 | 970 789 | 7,6 |
| 5 | Turcja | 148 | 344 801 | 3,9 |
| 6 | Australia | 118 | 702 702 | 3,1 |
| 7 | Norwegia | 66 | 272 981 | 1,7 |
| 8 | Peru | 56 | 338 803 | 1,5 |
| 9 | Gwatemala | 48 | 105 860 | 1,3 |
| 10 | Iran | 48 | 138 400 | 1,3 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Macedonia Północna 671 → 991 t (+47,7%); Australia 100 → 118 t (+17,7%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Meksyk 264 → 0 t (−99,9%); Turcja 462 → 148 t (−68,0%); Wielka Brytania 350 → 290 t (−17,2%); Kolumbia 1 482 → 1 382 t (−6,7%)
- Nowi partnerzy: Stany Zjednoczone 442 t

- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Tlenki ołowiu (glejta, minia)”: klasy poprzedzające – Ołów rafinowany nieobrobiony; klasy następne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów rafinowany nieobrobiony](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined) (CN 7801 10 00)
- **Klasa**: [Tlenki ołowiu (glejta, minia)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide) (CN 2824 10 00)
- **Klasy następne**: [Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter) (CN 8507 10 20); [Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-other) (CN 8507 20 20)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Tlenki ołowiu (glejta, minia) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `6e8eab397361ddf3584a3ce2d9dfd1514b72848880004d2e247b1442a1ce868c`
- BibTeX: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide.bib · RIS: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Normy wyrobów: EN 13086 – Ołów i stopy ołowiu – Tlenki ołowiu
- Synonimy PL: tlenek ołowiu; monotlenek ołowiu; tlenki ołowiu; glejta; minia
- Synonimy EN: lead oxides; lead oxide; lead monoxide; litharge; red lead; minium
- Synonimy DE: Bleimonoxid "Lythargyrum, Massicot"; Bleioxide (ausg. Bleimonoxid [Lythargyrum, Massicot]); Bleioxide; Bleioxid; Bleimonoxid; Mennige
- Cały słownik stopów i norm: https://www.ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://www.ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://www.ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-oxide
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://www.ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-oxide

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
