# Ołów rafinowany nieobrobiony

Ołów nieobrobiony plastycznie (gąski, bloki) zawierający co najmniej 99,9% ołowiu, z zawartością innych pierwiastków w granicach uwagi 1 do podpozycji działu 78 CN (m.in. srebro do 0,02%, miedź do 0,08%, bizmut do 0,05%, antymon i cyna do 0,005%) – wyrób hut pierwotnych i wtórnych po rafinacji; wsad do produkcji tlenku ołowiu i pasty akumulatorowej, stopów, blach i innych wyrobów z ołowiu. Wsad, a nie półwyrób.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Metal nieobrobiony (wsad) (Metal nieobrobiony) · Ołów niestopowy – https://www.ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-unwrought
- CN: 7801 10 00
- PRODCOM: 24.43.11.30
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined
- JSON: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 18 (w tym w UE-27: 15)
- spółki: 18
- państwa: 12
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 18
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 10 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 15 z 18 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): 100 kt w 1 z 18 zakładów – dolna granica

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Campine NV (Beerse) | [Campine NV](https://www.ai-waw.com/podmioty/campine-nv.md) | [F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/f-w-hempel-co-erze-und-metalle-gmbh-co-kg.md) | Belgia | produkuje | – | [B] Witryna spółki – recykling ołowiu: ołów miękki, ołów twardy i stopy ołowiu według specyfikacji (campine.com) – https://www.campine.com/metals-recovery/lood-recyclage/ | 2026-11-04 | F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG (Niemcy) |
| Dolna Banya – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop w piecach obrotowych, rafinacja i stopy ołowiu (Dolna Banya) | [ELBAT AD](https://www.ai-waw.com/podmioty/elbat-ad.md) | – | Bułgaria | produkuje | 99.97–99.99% | [B] Witryna spółki – Technologies (łamanie, odsiarczanie pasty, przetop, rafinacja) – https://elbat.bg/technologies/ | 2026-11-04 | – |
| Płowdiw – huta cynku i ołowiu (Plovdiv) | [KCM AD](https://www.ai-waw.com/podmioty/kcm-ad.md) | – | Bułgaria | produkuje | – | [B] KCM AD – Products: ołów rafinowany (analiza chemiczna według BDS EN 12659:2002) i stopy ołowiu dla przemysłu akumulatorowego i kablowego – https://kcm.bg/products | 2026-11-04 | KCM 2000 (–) |
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych (Příbram) | [Kovohutě Příbram nástupnická a.s.](https://www.ai-waw.com/podmioty/kovohute-pribram-nastupnicka-a-s.md) | – | Czechy | produkuje | – | [B] Witryna spółki – Divize Recyklace olova, sprzedaż ołowiu i stopów: ołów miękki w gąskach ok. 40 kg (kovopb.cz) – https://www.kovopb.cz/divize-recyklace-olova/prodej-olova-a-slitin-olova/ | 2026-11-04 | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. (Czechy) |
| Sillamäe – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop i rafinacja ołowiu (Sillamäe) | [AS Ecometal](https://www.ai-waw.com/podmioty/as-ecometal.md) | – | Estonia | produkuje | 99,985% | [B] Witryna spółki – strona główna (produkty, proces) – https://ecometal.ee/ | 2026-11-04 | – |
| Komotini – recykling akumulatorów ołowiowych (Komotini) | [Sunlight Recycling S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/sunlight-recycling-s-a.md) | [Olympia Group Ltd](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/olympia-group-ltd.md) | Grecja | produkuje | – | [B] Witryna Sunlight Recycling – zakład recyklingu w Komotini: rafinacja, odlew gąsek, ołów miękki i stopy ołowiu (99,99%) (recycling.sunlight-group.com) – https://recycling.sunlight-group.com/en/recycling-plant | 2026-11-04 | Olympia Group Ltd (Cypr) |
| Albalate del Arzobispo – huta ołowiu RECOBAT (recykling zużytych akumulatorów) (Albalate del Arzobispo) | [Derichebourg España, S.A.U.](https://www.ai-waw.com/podmioty/derichebourg-espana-s-a-u.md) | [Derichebourg](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/derichebourg.md) | Hiszpania | produkuje | – | [B] Witryna spółki – Albalate del Arzobispo, ołów (dawny RECOBAT): gąski ołowiu czystego z certyfikacją LME (derichebourgespana.com) – https://www.derichebourgespana.com/derichebourg-espana/albalate-plomo/ | 2026-11-04 | Derichebourg (Francja) |
| Hamburg – huta, rafineria, walcownia (Hamburg) | [Aurubis AG](https://www.ai-waw.com/podmioty/aurubis-ag.md) | [Aurubis AG](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/aurubis-ag.md) | Niemcy | produkuje | NA-F (min. 99,985% Pb) | [B] Aurubis AG – Lead: ołów rafinowany w sztabach „NA-F”, min. 99,985% Pb (EN 12659), Aurubis Hamburg – https://www.aurubis.com/en/products/other-metals/lead | 2026-11-04 | Aurubis AG (Niemcy) |
| Nordenham – huta ołowiu (Nordenham Metall GmbH, dawniej Weser-Metall) (Nordenham) | [Nordenham Metall GmbH](https://www.ai-waw.com/podmioty/weser-metall-gmbh.md) | [Recylex S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/recylex-s-a.md) | Niemcy | produkuje | ME WESER | [B] Nordenham Metall GmbH (NMG) – Responsible Supply Chain Due Diligence Report za 2025 r., s. 3 – ołów w gąskach 50 kg, marka LME ME WESER (glencore.com), 3 – https://www.glencore.com/.rest/api/v1/documents/static/0e708ab8-4821-4814-b896-76977b148726/2025+NMG+Public+Responsible+Supply+Chain+Due+Diligence+Report.pdf | 2026-11-04 | Recylex S.A. (Francja) |
| Katowice – Zakład Ołowiu (rafinacja i stopy ołowiu) (Katowice) | [Baterpol S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/baterpol-s-a.md) | [Boryszew](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/boryszew.md) | Polska | produkuje | Pb 985 R, Pb 970 R, Pb 940 R | [B] Witryna spółki – Ołów rafinowany: gatunki Pb 985 R, Pb 970 R, Pb 940 R – https://baterpol.pl/index.php/olow-rafinowany | 2026-11-04 | Grupa Boryszew (Polska) |
| Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. (Miasteczko Śląskie) | [Huta Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/huta-cynku-miasteczko-slaskie-s-a.md) | [Stalprodukt S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/stalprodukt-s-a.md) | Polska | produkuje | Pb 985R, Pb 970R, STP 06002 | [B] Witryna spółki – oferta: ołów rafinowany Pb 985R (PN-EN 12659), Pb 970R z rejestracją LME, gatunek STP 06002 dla producentów akumulatorów; ołów z wsadów pierwotnych (hcm.com.pl) – https://hcm.com.pl/oferta/ | 2026-11-04 | Stalprodukt S.A. (Polska) |
| O/Huta Miedzi Legnica (Legnica) | [KGHM Polska Miedź S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/kghm-polska-miedz-s-a.md) | [KGHM Polska Miedź S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/kghm-polska-miedz-s-a.md) | Polska | produkuje | – | [A] Sprawozdanie Zarządu z działalności KGHM Polska Miedź S.A. oraz GK KGHM w 2025 roku – ołów rafinowany HM Legnica spełnia wymagania normy PN-EN 12659 (s. 158), marka LME od 2014 r. (s. 259); zapis „99,85% Pb” na s. 23 jest niespójny z normą i z gatunkami ze strony zakładu (990R, 985R, 970R), 158, 259 – https://kghm.com/sites/default/files/2026-03/Sprawozdanie%20Zarz%C4%85du%20z%20dzia%C5%82alno%C5%9Bci%20KGHM%20i%20GK%20KGHM%20w%202025.pdf | 2026-11-04 | KGHM Polska Miedź S.A. (Polska) |
| Piekary Śląskie – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop i rafinacja ołowiu (Piekary Śląskie) | [Orzeł Biały S.A.](https://www.ai-waw.com/podmioty/orzel-bialy-s-a.md) | – | Polska | produkuje | Pb2 (99,97) | [B] Witryna spółki – Nasze produkty: producenci z surowca wtórnego (w tym Orzeł Biały) – ołów miękki w klasie 99,97 (Pb2) – https://orzel-bialy.com.pl/nasze-produkty/ | 2026-11-04 | – |
| Landskrona – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) (Landskrona) | [Boliden Bergsöe AB](https://www.ai-waw.com/podmioty/boliden-bergsoe-ab.md) | [Boliden](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/boliden.md) | Szwecja | produkuje | BERA (min. 99,97% Pb) | [B] Boliden – karta produktu „Lead – Bergsöe”: gąski ołowiu rafinowanego BERA (min. 99,97% Pb, CN 7801 10 00) i stopy ołowiu z antymonem, wapniem i cyną, 1 – https://www.boliden.com/497add/globalassets/products-new/documents/lead-bergsoe-product-sheet-2018_of.pdf | 2026-11-04 | Boliden (Szwecja) |
| Hendek – odzysk akumulatorów i przetop ołowiu (Hendek) | [Remet Metal San. Tic. Ltd. Şti.](https://www.ai-waw.com/podmioty/remet-metal-san-tic-ltd-sti.md) | – | Turcja | produkuje | Pb 99,985 | [B] Witryna spółki – produkcja ołowiu: gąski ołowiu rafinowanego o czystości 99,985% (remet.com.tr) – https://remet.com.tr/lead-production/ | 2026-11-04 | Remet Metal (–) |
| Northfleet – rafinacja ołowiu surowego z odsrebrzaniem (proces Parkesa), stopy ołowiu (Northfleet (Gravesend)) | [Britannia Refined Metals Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/britannia-refined-metals-limited.md) | [Glencore](https://www.ai-waw.com/podmioty/grupy/glencore.md) | Wielka Brytania | produkuje | Lead 99.995%, 99.99%, 99.985%, 99.97%, 99.994% | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BM4945IW (status: Effective, posiadacz: BRITANNIA REFINED METALS LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-BM4945IW.json | 2026-11-04 | Glencore (Jersey) |
| Darley Dale – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) (Darley Dale) | [HJE Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/ecobat-resources-uk-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – dokument decyzyjny pozwolenia EPR/BL5598IR/V009 (Darley Dale), tabela 1.1.1: rafinacja ołowiu w kotłach, wyroby – gąski, taśma, śrut, drut, s. 32, 32 – https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5eecb65c86650c2d2c94af3b/Decision_Document_BL5598IR-V009.pdf | 2026-11-04 | Ecobat (–) |
| Lamezia Terme (San Pietro Lametino) – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, piec obrotowy, rafinacja i stopy ołowiu (Lamezia Terme) | [New Meca S.r.l.](https://www.ai-waw.com/podmioty/new-meca-s-r-l.md) | – | Włochy | produkuje | 99,97, 99,985 | [B] Regione Calabria – DDG n. 12130 z 30.08.2023, odnowienie AIA dla zakładu New Meca S.r.l. (Lamezia Terme), s. 1, 4 – https://www.regione.calabria.it/wp-content/uploads/2023/09/ddg-12130.pdf | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/producenci.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/producenci.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 136 tys. t (273 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 84,9 tys. t (165 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 414 tys. t (783 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 451 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 1,05 mln t (1,75 mld EUR) – szacunek Eurostatu (E)
- **Zakłady i państwa**: 18 zakł. (państwa: 12) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: 1. z 6 (według masy wywozu poza UE) – przywóz: 1. z 6; wywóz: 1. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 1. z 5

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 136 tys. t (273 mln EUR), a wywóz poza UE – 84,9 tys. t (165 mln EUR); saldo masy: −51,0 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 414 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Wielka Brytania (46,6%), Liban (28,8%) i Serbia (8,7%). Główni odbiorcy spoza UE: Turcja (54,0%), Wielka Brytania (15,4%) i Singapur (11,4%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +47,7%, a wywozu – o −36,9%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.11.30) wyniosła w 2025 r. 1,05 mln t (1,75 mld EUR; szacunek Eurostatu). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 1,10 mln t.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kod CN 7801 10 00 (CN 2026).
- Kody klasy bez zmian w latach 2005–2025 (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu) – szereg porównywalny.
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 24.43.11.30): ilość UE-27 w 2025 r. to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2008–2009, 2011, 2013–2019, 2022–2024 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia); lata bez ilości UE-27: 2005 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 9 państwach (AT, CZ, FR, GR, HU, LV, NL, PT, SE) – wartości poufnych nie uzupełnia się; zużycie pozorne liczone z produkcji sprzedanej – bez produkcji zużytej we własnym zakładzie (np. ołowiu rafinowanego przerabianego na stopy, blachy lub tlenek w zakładzie, który go wytopił), co zaniża wynik.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Rok 2026 – dane miesięczne: spoza UE styczeń–sierpień, wewnątrz UE styczeń–lipiec (rok niepełny, wstępny).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 253 011 | 62 618 | 217 743 447 | 52 887 422 | 375 298 | 315 687 | 861 | 845 |
| 2006 | 290 832 | 51 126 | 315 511 240 | 55 178 851 | 342 862 | 303 847 | 1 085 | 1 079 |
| 2007 | 240 397 | 55 092 | 435 127 264 | 107 778 237 | 341 404 | 321 376 | 1 810 | 1 956 |
| 2008 | 167 236 | 110 807 | 304 058 212 | 159 328 218 | 331 534 | 325 882 | 1 818 | 1 438 |
| 2009 | 122 522 | 182 940 | 156 511 468 | 214 375 733 | 298 976 | 304 016 | 1 277 | 1 172 |
| 2010 | 137 693 | 167 582 | 229 427 512 | 301 626 743 | 305 138 | 332 020 | 1 666 | 1 800 |
| 2011 | 140 991 | 108 727 | 251 399 910 | 187 295 284 | 332 303 | 382 993 | 1 783 | 1 723 |
| 2012 | 105 738 | 123 973 | 174 356 704 | 202 944 943 | 387 924 | 406 154 | 1 649 | 1 637 |
| 2013 | 89 079 | 120 402 | 154 387 199 | 205 158 061 | 386 591 | 401 587 | 1 733 | 1 704 |
| 2014 | 94 165 | 125 461 | 159 993 660 | 212 546 301 | 407 282 | 523 280 | 1 699 | 1 694 |
| 2015 | 92 014 | 134 693 | 160 572 070 | 234 797 651 | 378 365 | 485 522 | 1 745 | 1 743 |
| 2016 | 160 720 | 78 808 | 281 150 682 | 139 992 037 | 325 515 | 399 841 | 1 749 | 1 776 |
| 2017 | 158 066 | 87 727 | 337 584 091 | 186 188 103 | 398 727 | 431 247 | 2 136 | 2 122 |
| 2018 | 161 071 | 74 358 | 327 766 735 | 151 739 078 | 379 557 | 448 693 | 2 035 | 2 041 |
| 2019 | 154 610 | 85 659 | 275 604 961 | 164 510 163 | 393 041 | 458 899 | 1 783 | 1 921 |
| 2020 | 185 165 | 63 889 | 279 225 136 | 111 852 764 | 383 194 | 416 676 | 1 508 | 1 751 |
| 2021 | 154 445 | 202 621 | 311 245 470 | 393 392 722 | 396 359 | 518 591 | 2 015 | 1 942 |
| 2022 | 188 618 | 67 496 | 430 232 713 | 152 171 855 | 406 757 | 456 673 | 2 281 | 2 255 |
| 2023 | 248 363 | 51 907 | 557 582 642 | 119 556 695 | 354 480 | 424 891 | 2 245 | 2 303 |
| 2024 | 163 949 | 114 343 | 359 354 975 | 237 864 748 | 428 123 | 489 696 | 2 192 | 2 080 |
| 2025 | 135 906 | 84 931 | 273 402 817 | 165 378 602 | 414 237 | 451 283 | 2 012 | 1 947 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 94 774 | 41 092 | 179 963 264 | 74 950 924 | 260 491 | 272 960 | 1 899 | 1 824 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/handel.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/handel.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/handel.metadata.json)

## Bilans klasy w UE-27, 2025

Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 1,05 mln t, przywóz spoza UE 136 tys. t, wywóz poza UE 84,9 tys. t, zużycie pozorne 1,10 mln t; handel wewnątrz UE klasy 414 tys. t (pętla).

- Produkcja sprzedana UE-27: 1,05 mln t (szacunek Eurostatu (E))
- Przywóz spoza UE: 136 tys. t
- Wywóz poza UE: 84,9 tys. t
- Zużycie pozorne: 1,10 mln t
- Handel wewnątrz UE (klasa): 414 tys. t

Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.11.30 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/bilans.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/bilans.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/bilans.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.11.30) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | 760 845 |  | 824 516 093 | 1 000 551 |
| 2007 | 898 732 |  | 1 736 099 945 | 1 084 037 |
| 2008 | 933 756 | R | 1 587 695 920 | 990 186 |
| 2009 | 1 073 741 | R | 1 327 071 343 | 1 013 323 |
| 2010 | 1 004 848 |  | 1 584 091 782 | 974 959 |
| 2011 | 906 271 | R | 1 589 152 770 | 938 534 |
| 2012 | 865 180 |  | 1 406 916 560 | 846 944 |
| 2013 | 844 194 | R | 1 383 668 919 | 812 871 |
| 2014 | 871 992 | R | 1 270 240 891 | 840 696 |
| 2015 | 780 910 | R | 1 314 147 920 | 738 231 |
| 2016 | 781 138 | R | 1 264 743 164 | 863 050 |
| 2017 | 900 972 | R | 1 702 098 131 | 971 312 |
| 2018 | 815 786 | R | 1 524 379 725 | 902 498 |
| 2019 | 937 502 | R | 1 523 850 798 | 1 006 452 |
| 2020 | 898 595 |  | 1 444 852 405 | 1 019 871 |
| 2021 | 874 067 |  | 1 589 679 255 | 825 891 |
| 2022 | 1 020 000 | R | 1 796 094 710 | 1 141 122 |
| 2023 | 1 200 000 | R | 1 922 359 700 | 1 396 456 |
| 2024 | 1 040 000 | R | 1 974 015 695 | 1 089 606 |
| 2025 | 1 050 810 | E | 1 750 000 000 | 1 101 785 |

Zakres kodu PRODCOM 24.43.11.30 (klasy: Ołów rafinowany nieobrobiony). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Belgia (+96,7 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Włochy (−74,6 tys. t). Wywóz poufny (brak liczby): Litwa, Luksemburg.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Belgia (BE) | 14 718 | 111 430 | 96 712 | 2,7 | 20,8 |
| Bułgaria (BG) | 20 693 | 115 200 | 94 507 | 3,8 | 21,5 |
| Szwecja (SE) | 22 | 68 094 | 68 072 | 0,0 | 12,7 |
| Estonia (EE) | 0 | 9 892 | 9 892 | 0,0 | 1,8 |
| Irlandia (IE) | 957 | 7 764 | 6 807 | 0,2 | 1,5 |
| Chorwacja (HR) | 82 | 6 417 | 6 335 | 0,0 | 1,2 |
| Austria (AT) | 1 786 | 6 800 | 5 015 | 0,3 | 1,3 |
| Francja (FR) | 15 702 | 18 974 | 3 273 | 2,9 | 3,5 |
| Łotwa (LV) | 398 | 503 | 105 | 0,1 | 0,1 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 96 | 44 | -52 | 0,0 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 145 | 4 | -141 | 0,0 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 2 458 | 1 685 | -773 | 0,5 | 0,3 |
| Rumunia (RO) | 13 160 | 10 401 | -2 758 | 2,4 | 1,9 |
| Węgry (HU) | 4 894 | 2 | -4 893 | 0,9 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 15 292 | 9 125 | -6 167 | 2,8 | 1,7 |
| Polska (PL) | 41 508 | 33 486 | -8 022 | 7,5 | 6,2 |
| Finlandia (FI) | 9 290 | 0 | -9 290 | 1,7 | 0,0 |
| Niemcy (DE) | 125 572 | 98 436 | -27 136 | 22,8 | 18,4 |
| Słowenia (SI) | 29 343 | 521 | -28 822 | 5,3 | 0,1 |
| Grecja (GR) | 44 550 | 14 294 | -30 256 | 8,1 | 2,7 |
| Hiszpania (ES) | 56 680 | 7 894 | -48 786 | 10,3 | 1,5 |
| Czechy (CZ) | 70 266 | 7 347 | -62 919 | 12,8 | 1,4 |
| Włochy (IT) | 82 475 | 7 902 | -74 573 | 15,0 | 1,5 |
| Litwa (LT) | 0 | – | – | 0,0 | – |
| Luksemburg (LU) | 60 | – | – | 0,0 | – |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Belgia (+132 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Hiszpania (−69,1 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Belgia (BE) | 16 191 | 148 160 | 131 969 | 3,4 | 23,9 |
| Bułgaria (BG) | 1 995 | 72 527 | 70 531 | 0,4 | 11,7 |
| Szwecja (SE) | 44 | 49 594 | 49 550 | 0,0 | 8,0 |
| Polska (PL) | 51 177 | 72 324 | 21 147 | 10,9 | 11,7 |
| Niemcy (DE) | 105 115 | 124 802 | 19 687 | 22,4 | 20,1 |
| Francja (FR) | 14 199 | 28 446 | 14 247 | 3,0 | 4,6 |
| Rumunia (RO) | 8 258 | 16 986 | 8 728 | 1,8 | 2,7 |
| Estonia (EE) | 0 | 8 084 | 8 084 | 0,0 | 1,3 |
| Niderlandy (NL) | 2 252 | 9 399 | 7 147 | 0,5 | 1,5 |
| Chorwacja (HR) | 263 | 1 157 | 893 | 0,1 | 0,2 |
| Dania (DK) | 153 | 780 | 627 | 0,0 | 0,1 |
| Łotwa (LV) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 2 | 0 | -2 | 0,0 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 195 | 0 | -195 | 0,0 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 3 529 | 3 155 | -374 | 0,8 | 0,5 |
| Finlandia (FI) | 391 | 0 | -391 | 0,1 | 0,0 |
| Grecja (GR) | 5 349 | 4 336 | -1 013 | 1,1 | 0,7 |
| Irlandia (IE) | 3 147 | 0 | -3 147 | 0,7 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 12 865 | 3 079 | -9 786 | 2,7 | 0,5 |
| Węgry (HU) | 10 098 | 8 | -10 090 | 2,2 | 0,0 |
| Słowenia (SI) | 16 743 | 4 384 | -12 360 | 3,6 | 0,7 |
| Włochy (IT) | 58 161 | 43 230 | -14 931 | 12,4 | 7,0 |
| Austria (AT) | 22 456 | 3 345 | -19 111 | 4,8 | 0,5 |
| Czechy (CZ) | 60 543 | 18 258 | -42 285 | 12,9 | 2,9 |
| Hiszpania (ES) | 77 254 | 8 162 | -69 092 | 16,4 | 1,3 |
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 53 z 154 przepływów (95,2% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Belgia | Niemcy | 47 616 | 92 054 802 |
| Francja | Niemcy | 31 743 | 62 395 659 |
| Belgia | Włochy | 25 087 | 46 482 752 |
| Bułgaria | Grecja | 24 292 | 46 798 215 |
| Szwecja | Czechy | 20 877 | 40 061 806 |
| Niemcy | Czechy | 19 672 | 37 451 450 |
| Portugalia | Hiszpania | 16 844 | 30 870 963 |
| Szwecja | Włochy | 11 393 | 17 947 929 |
| Szwecja | Polska | 11 313 | 21 436 916 |
| Bułgaria | Słowenia | 11 139 | 20 973 713 |
| Niemcy | Polska | 10 200 | 19 949 578 |
| Grecja | Włochy | 9 128 | 14 559 155 |
| Bułgaria | Rumunia | 9 020 | 17 881 578 |
| Austria | Słowenia | 8 550 | 16 044 263 |
| Niemcy | Włochy | 7 347 | 13 411 420 |
| Rumunia | Bułgaria | 6 765 | 13 052 395 |
| Włochy | Czechy | 6 310 | 12 104 444 |
| Włochy | Słowenia | 5 985 | 11 359 271 |
| Niemcy | Belgia | 5 757 | 11 975 486 |
| Belgia | Czechy | 5 742 | 11 314 743 |
Pozostałe przepływy (33) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 54 z 148 przepływów (95,2% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Belgia | Niemcy | 51 073 | 84 018 998 |
| Polska | Czechy | 25 787 | 44 985 180 |
| Włochy | Hiszpania | 25 649 | 42 030 714 |
| Niemcy | Polska | 23 095 | 40 955 823 |
| Niderlandy | Niemcy | 16 839 | 27 660 552 |
| Szwecja | Włochy | 12 122 | 21 125 366 |
| Niemcy | Hiszpania | 11 232 | 19 289 125 |
| Szwecja | Polska | 10 997 | 19 259 061 |
| Niemcy | Austria | 10 101 | 17 191 684 |
| Niemcy | Włochy | 9 391 | 16 480 266 |
| Niemcy | Belgia | 9 041 | 18 240 217 |
| Włochy | Czechy | 8 934 | 15 194 339 |
| Szwecja | Niemcy | 8 639 | 15 819 223 |
| Belgia | Włochy | 8 612 | 16 091 841 |
| Polska | Niemcy | 7 520 | 12 920 960 |
| Bułgaria | Włochy | 7 140 | 12 136 517 |
| Czechy | Niemcy | 7 054 | 11 178 739 |
| Belgia | Hiszpania | 6 198 | 10 847 592 |
| Niemcy | Czechy | 6 087 | 10 944 991 |
| Belgia | Francja | 5 528 | 8 835 683 |
Pozostałe przepływy (34) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 3103 · trzej najwięksi 84,1% · partnerów: 35 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Wielka Brytania | 63 326 | 130 736 005 | 46,6 |
| 2 | Liban | 39 086 | 76 376 556 | 28,8 |
| 3 | Serbia | 11 870 | 23 324 995 | 8,7 |
| 4 | Turcja | 4 644 | 9 518 238 | 3,4 |
| 5 | Jordania | 3 800 | 7 307 432 | 2,8 |
| 6 | Meksyk | 2 136 | 3 996 550 | 1,6 |
| 7 | Ukraina | 1 757 | 3 259 633 | 1,3 |
| 8 | Izrael | 1 738 | 3 613 966 | 1,3 |
| 9 | Ghana | 1 138 | 2 044 471 | 0,8 |
| 10 | Albania | 1 079 | 2 909 735 | 0,8 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Liban 19 609 → 39 086 t (+99,3%); Serbia 9 670 → 11 870 t (+22,8%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Białoruś 2 413 → 0 t (−100,0%); Rosja 13 751 → 0 t (−100,0%); Ukraina 8 201 → 1 757 t (−78,6%); Izrael 4 009 → 1 738 t (−56,7%); Wielka Brytania 121 216 → 63 326 t (−47,8%)
- Nowi partnerzy: Turcja 4 644 t; Jordania 3 800 t; Meksyk 2 136 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 3378 · trzej najwięksi 80,7% · partnerów: 37 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Turcja | 45 828 | 89 860 652 | 54,0 |
| 2 | Wielka Brytania | 13 061 | 24 949 146 | 15,4 |
| 3 | Singapur | 9 655 | 16 977 229 | 11,4 |
| 4 | Algieria | 6 284 | 14 097 336 | 7,4 |
| 5 | Macedonia Północna | 5 174 | 9 741 385 | 6,1 |
| 6 | Ukraina | 2 283 | 4 314 390 | 2,7 |
| 7 | Tunezja | 628 | 1 259 403 | 0,7 |
| 8 | Izrael | 360 | 737 639 | 0,4 |
| 9 | Arabia Saudyjska | 251 | 572 596 | 0,3 |
| 10 | Brazylia | 245 | 464 779 | 0,3 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Singapur 1 077 → 9 655 t (+796,3%); Wielka Brytania 1 823 → 13 061 t (+616,7%); Macedonia Północna 4 299 → 5 174 t (+20,4%); Turcja 44 719 → 45 828 t (+2,5%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Peru 902 → 0 t (−100,0%); Tajwan 2 102 → 0 t (−100,0%); Wietnam 1 000 → 0 t (−100,0%); Chiny 2 335 → 202 t (−91,3%); Bośnia i Hercegowina 807 → 147 t (−81,8%)
- Nowi partnerzy: Algieria 6 284 t; Ukraina 2 283 t

- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Ołów rafinowany nieobrobiony”: klasy poprzedzające – –; klasy następne – Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane, Proszki i płatki ołowiane, Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), Tlenki ołowiu (glejta, minia).

- **Klasa**: [Ołów rafinowany nieobrobiony](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined) (CN 7801 10 00)
- **Klasy następne**: [Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip) (CN 7804 11 00); [Proszki i płatki ołowiane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-powder) (CN 7804 20 00); [Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles) (CN 7806 00 10); [Tlenki ołowiu (glejta, minia)](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide) (CN 2824 10 00)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Ołów rafinowany nieobrobiony – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `f1355996940704b0fc04cd6b38c91f218ceeec30c361dfc0d522d8b0054561fd`
- BibTeX: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined.bib · RIS: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined.ris

## Stopy i normy

- Materiały: [low-bismuth low-silver pure lead](https://www.ai-waw.com/produkty/slownik#m-pb-astm-lbls) (norma); [refined pure lead](https://www.ai-waw.com/produkty/slownik#m-pb-astm-refined-pure) (norma); [pure lead](https://www.ai-waw.com/produkty/slownik#m-pb-astm-pure) (norma); [chemical copper lead](https://www.ai-waw.com/produkty/slownik#m-pb-astm-chemical-copper) (norma)
- Normy wyrobów: ASTM B29 – Standard Specification for Refined Lead
- Synonimy PL: ołów rafinowany
- Synonimy EN: refined lead; refined unwrought lead
- Synonimy DE: Blei, raffiniert, in Rohform
- Cały słownik stopów i norm: https://www.ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://www.ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Technologie wytwarzania: [analiza składu wsadu i metalu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/analiza-wsadu.md); [topienie i odlewanie](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/topienie-odlewanie.md); [atmosfery ochronne, gazy i media](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/atmosfery-media.md); [hutnictwo i rafinacja](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/hutnictwo-rafinacja.md); [recykling i sortowanie złomu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/recykling-sortowanie.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://www.ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-refined
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://www.ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-refined

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
