# Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane

Płyty, blachy, taśmy i folia z ołowiu i jego stopów, walcowane – m.in. obróbki blacharskie i pokrycia dachowe, osłony przed promieniowaniem i izolacja akustyczna; CN wyodrębnia blachy, taśmy i folię o grubości (bez podłoża) do 0,2 mm (7804 11 00) i pozostałe wraz z płytami (7804 19 00). Kod PRODCOM wspólny z proszkami i płatkami.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Blachy, taśmy i płyty (Blachy i taśmy) · Ołów i stopy ołowiu – https://www.ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-flat
- CN: 7804 11 00, 7804 19 00
- PRODCOM: 24.43.21.00
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip
- JSON: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 7 (w tym w UE-27: 2)
- spółki: 7
- państwa: 3
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 7
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 1 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 2 z 7 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych (Příbram) | [Kovohutě Příbram nástupnická a.s.](https://www.ai-waw.com/podmioty/kovohute-pribram-nastupnicka-a-s.md) | – | Czechy | produkuje | – | [B] Witryna spółki – półwyroby ołowiane i cynowe: blachy i folie ołowiane walcowane (kovopb.cz) – https://www.kovopb.cz/divize-produkty/olovene-a-cinove-polotovaryolovene-vyrobky/ | 2026-11-04 | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. (Czechy) |
| Chester – wyroby z ołowiu (blacha walcowana, odlewy, śrut, osłony) z przetopu gąsek i złomu ołowiu (Chester) | [Calder Industrial Materials Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/calder-industrial-materials-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BK9423IS (status: Effective, posiadacz: CALDER INDUSTRIAL MATERIALS LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-BK9423IS.json | 2026-11-04 | – |
| Norton Canes (Cannock) – blacha ołowiana walcowana i lana z ołowiu pierwotnego i złomu ołowiu (The Lead Mill) (Norton Canes (Cannock)) | [Central Milled Lead Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/central-milled-lead-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Cannock Chase District Council – Permit to operate non-ferrous metals installation, ref. EPR 2/20 3/25, Central Milled Lead Limited, s. 3 – https://cannockchasedc.gov.uk/sites/default/files/document-library/Central%20Milled%20Lead%20-%20Permit.pdf | 2026-11-04 | – |
| Darley Dale – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) (Darley Dale) | [HJE Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/ecobat-resources-uk-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – dokument decyzyjny pozwolenia EPR/BL5598IR/V009 (Darley Dale): taśma ołowiana z walcowni taśm („strip mill”), s. 14 i 32, 32 – https://assets.publishing.service.gov.uk/media/5eecb65c86650c2d2c94af3b/Decision_Document_BL5598IR-V009.pdf | 2026-11-04 | Ecobat (–) |
| Welwyn Garden City – walcownia blachy ołowianej z ołowiu z recyklingu (British Lead) (Welwyn Garden City) | [HJE Limited](https://www.ai-waw.com/podmioty/hje-limited.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BL8317IK (status: Effective, posiadacz: HJE LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-BL8317IK.json | 2026-11-04 | – |
| Woodville (Swadlincote) – blacha ołowiana z przetopu i rafinacji złomu ołowiu (Midland Lead) (Woodville (Swadlincote)) | [M L Operations Ltd](https://www.ai-waw.com/podmioty/m-l-operations-ltd.md) | – | Wielka Brytania | produkuje | – | [A] Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/UP3138ZQ (status: Effective, posiadacz: M L OPERATIONS LIMITED) – https://environment.data.gov.uk/public-register/industrial-installations/registration/EPR-UP3138ZQ.json | 2026-11-04 | – |
| Lamezia Terme (San Pietro Lametino) – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, piec obrotowy, rafinacja i stopy ołowiu (Lamezia Terme) | [New Meca S.r.l.](https://www.ai-waw.com/podmioty/new-meca-s-r-l.md) | – | Włochy | produkuje | – | [B] Regione Calabria – DDG n. 12130 z 30.08.2023, odnowienie AIA dla zakładu New Meca S.r.l. (Lamezia Terme), s. 1, 4 – https://www.regione.calabria.it/wp-content/uploads/2023/09/ddg-12130.pdf | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/producenci.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/producenci.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 13,6 tys. t (32,8 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 12,4 tys. t (38,4 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 56,5 tys. t (155 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 60,9 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 81,0 tys. t (200 mln EUR) – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R); kod PRODCOM wspólny dla 2 klas – produkcja całej grupy
- **Zakłady i państwa**: 7 zakł. (państwa: 3) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: 2. z 6 (według masy wywozu poza UE) – przywóz: 4. z 6; wywóz: 2. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 4. z 5; kod wspólny dla 2 klas

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 13,6 tys. t (32,8 mln EUR), a wywóz poza UE – 12,4 tys. t (38,4 mln EUR); saldo masy: −1 153 t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 56,5 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Wielka Brytania (95,3%), Chiny (2,5%) i Turcja (1,3%). Główni odbiorcy spoza UE: Wielka Brytania (38,1%), Macedonia Północna (16,3%) i Malezja (10,3%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +6,5%, a wywozu – o −47,7%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.21.00, wspólny z klasami: „Proszki i płatki ołowiane”) wyniosła w 2025 r. 81,0 tys. t (200 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 80,0 tys. t.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kody CN 7804 11 00, 7804 19 00 (CN 2026); kod PRODCOM 24.43.21.00 obejmuje też klasy: „Proszki i płatki ołowiane” – produkcja dotyczy całej grupy.
- Kody klasy bez zmian w latach 2005–2025 (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu) – szereg porównywalny.
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 24.43.21.00): ilość UE-27 w latach 2008, 2022 to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2021, 2023, 2025 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia, w 2025 r. ± 9 000 t); dane państw z ilością w tonach opisaną jako KG (K; rozpoznanie po wartości jednostkowej, przyjęto tony): FI 2025 – agregat UE-27 tych lat może tę ilość zaniżać (nie do rozstrzygnięcia z danych publicznych); lata bez ilości UE-27: 2005 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 7 państwach (CZ, FR, GR, IE, IT, NL, PL) – wartości poufnych nie uzupełnia się; zużycie pozorne liczone z produkcji sprzedanej – bez produkcji zużytej we własnym zakładzie (np. ołowiu rafinowanego przerabianego na stopy, blachy lub tlenek w zakładzie, który go wytopił), co zaniża wynik.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Rok 2026 – dane miesięczne: spoza UE styczeń–sierpień, wewnątrz UE styczeń–lipiec (rok niepełny, wstępny).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 7 751 | 35 662 | 9 114 806 | 39 906 987 | 61 421 | 117 912 | 1 176 | 1 119 |
| 2006 | 13 775 | 34 934 | 18 585 872 | 47 140 392 | 64 217 | 96 215 | 1 349 | 1 349 |
| 2007 | 10 704 | 44 390 | 21 936 620 | 89 938 830 | 69 237 | 73 143 | 2 049 | 2 026 |
| 2008 | 10 814 | 44 101 | 19 247 079 | 72 395 926 | 57 310 | 61 510 | 1 780 | 1 642 |
| 2009 | 8 564 | 43 969 | 13 110 590 | 55 173 338 | 51 298 | 54 416 | 1 531 | 1 255 |
| 2010 | 13 295 | 43 704 | 23 627 336 | 64 440 740 | 38 161 | 42 302 | 1 777 | 1 474 |
| 2011 | 12 269 | 37 548 | 25 235 324 | 71 963 365 | 39 250 | 43 655 | 2 057 | 1 917 |
| 2012 | 16 370 | 25 831 | 30 146 154 | 49 876 742 | 38 183 | 37 619 | 1 842 | 1 931 |
| 2013 | 15 664 | 24 233 | 31 731 003 | 50 730 950 | 43 319 | 48 971 | 2 026 | 2 093 |
| 2014 | 14 192 | 26 580 | 27 729 064 | 53 664 596 | 51 112 | 53 363 | 1 954 | 2 019 |
| 2015 | 12 747 | 23 747 | 24 506 688 | 51 426 808 | 43 598 | 53 262 | 1 923 | 2 166 |
| 2016 | 9 416 | 25 775 | 18 739 727 | 55 180 142 | 58 325 | 74 890 | 1 990 | 2 141 |
| 2017 | 8 636 | 26 363 | 21 463 122 | 69 206 860 | 47 297 | 59 864 | 2 485 | 2 625 |
| 2018 | 9 553 | 25 004 | 22 916 845 | 63 584 605 | 35 293 | 57 492 | 2 399 | 2 543 |
| 2019 | 6 769 | 17 611 | 15 720 984 | 39 243 363 | 35 409 | 45 146 | 2 323 | 2 228 |
| 2020 | 6 991 | 14 934 | 14 372 673 | 29 519 463 | 30 035 | 34 753 | 2 056 | 1 977 |
| 2021 | 10 067 | 9 050 | 23 657 819 | 20 719 317 | 34 613 | 37 660 | 2 350 | 2 289 |
| 2022 | 11 095 | 12 078 | 27 381 903 | 38 233 188 | 69 606 | 59 679 | 2 468 | 3 166 |
| 2023 | 14 371 | 9 869 | 36 129 116 | 35 685 152 | 51 796 | 62 452 | 2 514 | 3 616 |
| 2024 | 14 245 | 10 818 | 35 764 448 | 35 368 632 | 50 734 | 62 140 | 2 511 | 3 269 |
| 2025 | 13 581 | 12 429 | 32 838 601 | 38 434 646 | 56 523 | 60 875 | 2 418 | 3 092 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 9 963 | 6 986 | 30 643 698 | 22 931 795 | 31 269 | 35 766 | 3 076 | 3 283 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/handel.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/handel.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/handel.metadata.json)

## Bilans klasy w UE-27, 2025

Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 81,0 tys. t, przywóz spoza UE 13,8 tys. t, wywóz poza UE 14,8 tys. t, zużycie pozorne 80,0 tys. t; handel wewnątrz UE klasy 56,5 tys. t (pętla).

- Produkcja sprzedana UE-27: 81,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R))
- Przywóz spoza UE: 13,8 tys. t
- Wywóz poza UE: 14,8 tys. t
- Zużycie pozorne: 80,0 tys. t
- Handel wewnątrz UE (klasa): 56,5 tys. t

Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.21.00 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/bilans.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/bilans.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/bilans.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.21.00) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | 156 496 |  | 191 067 634 | 135 256 |
| 2007 | 161 017 |  | 284 309 598 | 127 451 |
| 2008 | 150 171 | E | 257 779 604 | 116 142 |
| 2009 | 119 298 |  | 193 232 967 | 83 102 |
| 2010 | 114 199 |  | 202 484 078 | 83 537 |
| 2011 | 107 889 |  | 219 312 234 | 68 591 |
| 2012 | 82 306 |  | 163 343 404 | 72 084 |
| 2013 | 112 530 |  | 197 561 329 | 116 159 |
| 2014 | 110 375 |  | 187 002 625 | 98 358 |
| 2015 | 108 348 |  | 180 633 134 | 97 636 |
| 2016 | 95 250 |  | 174 455 776 | 78 072 |
| 2017 | 119 239 |  | 258 481 408 | 101 526 |
| 2018 | 103 275 |  | 226 727 137 | 87 554 |
| 2019 | 116 857 |  | 238 969 092 | 105 695 |
| 2020 | 91 448 |  | 190 581 416 | 82 118 |
| 2021 | 100 000 | R | 250 000 000 | 97 754 |
| 2022 | 77 806 | E | 210 000 000 | 73 945 |
| 2023 | 80 000 | R | 240 000 000 | 82 116 |
| 2024 | 75 545 |  | 210 566 267 | 77 379 |
| 2025 | 81 000 | R | 200 000 000 | 79 957 |

Zakres kodu PRODCOM 24.43.21.00 (klasy: Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane, Proszki i płatki ołowiane). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Czechy (+20,5 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−14,7 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Czechy (CZ) | 264 | 20 739 | 20 475 | 0,4 | 28,3 |
| Grecja (GR) | 1 242 | 4 880 | 3 638 | 1,8 | 6,7 |
| Włochy (IT) | 1 111 | 4 245 | 3 134 | 1,6 | 5,8 |
| Niemcy (DE) | 21 816 | 24 228 | 2 413 | 31,1 | 33,1 |
| Niderlandy (NL) | 8 011 | 9 049 | 1 039 | 11,4 | 12,4 |
| Irlandia (IE) | 4 292 | 4 746 | 454 | 6,1 | 6,5 |
| Słowenia (SI) | 55 | 412 | 357 | 0,1 | 0,6 |
| Hiszpania (ES) | 1 065 | 1 368 | 303 | 1,5 | 1,9 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 12 | 0 | -12 | 0,0 | 0,0 |
| Szwecja (SE) | 70 | 38 | -32 | 0,1 | 0,1 |
| Łotwa (LV) | 71 | 21 | -50 | 0,1 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 53 | 2 | -51 | 0,1 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 137 | 70 | -67 | 0,2 | 0,1 |
| Chorwacja (HR) | 143 | 67 | -76 | 0,2 | 0,1 |
| Luksemburg (LU) | 110 | 13 | -97 | 0,2 | 0,0 |
| Dania (DK) | 103 | 4 | -98 | 0,2 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 165 | 39 | -126 | 0,2 | 0,1 |
| Słowacja (SK) | 307 | 120 | -188 | 0,4 | 0,2 |
| Estonia (EE) | 202 | 0 | -202 | 0,3 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 240 | 25 | -215 | 0,3 | 0,0 |
| Rumunia (RO) | 518 | 0 | -518 | 0,7 | 0,0 |
| Austria (AT) | 919 | 8 | -911 | 1,3 | 0,0 |
| Polska (PL) | 1 663 | 545 | -1 118 | 2,4 | 0,7 |
| Bułgaria (BG) | 3 339 | 1 | -3 338 | 4,8 | 0,0 |
| Belgia (BE) | 7 836 | 1 027 | -6 810 | 11,2 | 1,4 |
| Francja (FR) | 16 360 | 1 657 | -14 703 | 23,3 | 2,3 |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+21,6 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−6 511 t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 2 490 | 24 117 | 21 627 | 4,4 | 31,3 |
| Irlandia (IE) | 3 052 | 15 211 | 12 160 | 5,4 | 19,8 |
| Niderlandy (NL) | 16 528 | 23 052 | 6 524 | 29,3 | 29,9 |
| Grecja (GR) | 151 | 1 988 | 1 837 | 0,3 | 2,6 |
| Czechy (CZ) | 438 | 1 207 | 768 | 0,8 | 1,6 |
| Słowenia (SI) | 44 | 559 | 515 | 0,1 | 0,7 |
| Szwecja (SE) | 90 | 207 | 117 | 0,2 | 0,3 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 44 | 26 | -18 | 0,1 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 22 | 0 | -22 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 30 | 5 | -24 | 0,1 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 25 | 0 | -25 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 90 | 11 | -80 | 0,2 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 80 | 0 | -80 | 0,1 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 97 | 8 | -88 | 0,2 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 99 | 2 | -97 | 0,2 | 0,0 |
| Rumunia (RO) | 121 | 7 | -114 | 0,2 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 273 | 37 | -236 | 0,5 | 0,1 |
| Litwa (LT) | 280 | 13 | -267 | 0,5 | 0,0 |
| Austria (AT) | 396 | 33 | -363 | 0,7 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 521 | 80 | -441 | 0,9 | 0,1 |
| Polska (PL) | 1 738 | 867 | -871 | 3,1 | 1,1 |
| Węgry (HU) | 1 208 | 106 | -1 102 | 2,1 | 0,1 |
| Włochy (IT) | 2 408 | 325 | -2 083 | 4,3 | 0,4 |
| Hiszpania (ES) | 6 081 | 2 000 | -4 081 | 10,8 | 2,6 |
| Belgia (BE) | 7 842 | 1 461 | -6 381 | 13,9 | 1,9 |
| Francja (FR) | 12 200 | 5 688 | -6 511 | 21,7 | 7,4 |
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 22 z 207 przepływów (95,3% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Czechy | Niemcy | 19 766 | 58 764 859 |
| Niemcy | Francja | 9 865 | 26 502 242 |
| Grecja | Bułgaria | 3 219 | 5 454 283 |
| Niderlandy | Francja | 3 102 | 6 444 515 |
| Niemcy | Niderlandy | 2 860 | 10 828 509 |
| Niderlandy | Belgia | 2 740 | 5 530 009 |
| Niemcy | Belgia | 2 700 | 7 279 318 |
| Belgia | Niderlandy | 2 028 | 5 423 906 |
| Niemcy | Polska | 1 427 | 5 253 982 |
| Francja | Grecja | 1 085 | 1 413 600 |
| Francja | Belgia | 924 | 1 987 889 |
| Niemcy | Włochy | 720 | 1 850 387 |
| Hiszpania | Belgia | 585 | 1 226 799 |
| Włochy | Austria | 478 | 578 877 |
| Niemcy | Rumunia | 475 | 1 294 860 |
| Niemcy | Austria | 429 | 1 320 320 |
| Irlandia | Niderlandy | 353 | 1 078 311 |
| Włochy | Francja | 245 | 845 168 |
| Hiszpania | Portugalia | 240 | 707 292 |
| Austria | Hiszpania | 221 | 27 788 |
Pozostałe przepływy (2) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 28 z 171 przepływów (95,3% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Francja | Niderlandy | 6 789 | 11 350 372 |
| Niemcy | Francja | 5 090 | 10 161 001 |
| Belgia | Niderlandy | 4 844 | 8 026 437 |
| Francja | Hiszpania | 3 913 | 4 602 563 |
| Niemcy | Belgia | 3 741 | 9 181 948 |
| Niemcy | Niderlandy | 2 351 | 4 854 516 |
| Niderlandy | Belgia | 2 022 | 3 639 681 |
| Niderlandy | Francja | 1 713 | 3 159 405 |
| Niemcy | Polska | 1 472 | 4 569 143 |
| Niemcy | Włochy | 1 313 | 2 644 509 |
| Niemcy | Węgry | 1 101 | 2 554 560 |
| Francja | Belgia | 1 089 | 2 065 946 |
| Włochy | Francja | 1 068 | 2 252 034 |
| Belgia | Hiszpania | 770 | 1 466 094 |
| Francja | Niemcy | 646 | 1 316 184 |
| Belgia | Francja | 535 | 693 554 |
| Niemcy | Słowacja | 383 | 728 328 |
| Niemcy | Austria | 378 | 900 811 |
| Włochy | Hiszpania | 374 | 357 255 |
| Hiszpania | Francja | 296 | 582 247 |
Pozostałe przepływy (8) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 9098 · trzej najwięksi 99,1% · partnerów: 19 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Wielka Brytania | 12 949 | 30 100 437 | 95,3 |
| 2 | Chiny | 333 | 721 701 | 2,5 |
| 3 | Turcja | 172 | 573 885 | 1,3 |
| 4 | Stany Zjednoczone | 54 | 1 084 551 | 0,4 |
| 5 | Malezja | 44 | 175 013 | 0,3 |
| 6 | Serbia | 14 | 75 067 | 0,1 |
| 7 | Australia | 9 | 43 271 | 0,1 |
| 8 | Norwegia | 4 | 17 403 | 0,0 |
| 9 | Szwajcaria | 2 | 4 936 | 0,0 |
| 10 | Korea Południowa | 1 | 20 614 | 0,0 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Wielka Brytania 6 825 → 12 949 t (+89,7%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: –
- Nowi partnerzy: Chiny 333 t; Turcja 172 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 1967 · trzej najwięksi 64,6% · partnerów: 72 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Wielka Brytania | 4 732 | 11 054 420 | 38,1 |
| 2 | Macedonia Północna | 2 021 | 4 111 953 | 16,3 |
| 3 | Malezja | 1 282 | 4 493 421 | 10,3 |
| 4 | Stany Zjednoczone | 1 164 | 5 130 529 | 9,4 |
| 5 | Szwajcaria | 630 | 1 572 852 | 5,1 |
| 6 | Singapur | 419 | 897 204 | 3,4 |
| 7 | Norwegia | 247 | 816 797 | 2,0 |
| 8 | Ukraina | 228 | 594 095 | 1,8 |
| 9 | Korea Południowa | 210 | 1 709 641 | 1,7 |
| 10 | Meksyk | 210 | 1 994 993 | 1,7 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Macedonia Północna 1 393 → 2 021 t (+45,1%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Białoruś 187 → 14 t (−92,4%); Wielka Brytania 11 870 → 4 732 t (−60,1%); Izrael 153 → 110 t (−28,3%); Japonia 235 → 188 t (−20,3%); Singapur 506 → 419 t (−17,2%)
- Nowi partnerzy: Malezja 1 282 t; Stany Zjednoczone 1 164 t; Szwajcaria 630 t; Norwegia 247 t; Ukraina 228 t

- Pliki danych: [CSV](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane”: klasy poprzedzające – Ołów rafinowany nieobrobiony; klasy następne – –.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów rafinowany nieobrobiony](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined) (CN 7801 10 00)
- **Klasa**: [Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane](https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip) (CN 7804 11 00)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `47a0b59c1674ed130a738e8c54df35f3e38bf0087e827ba3fd897bd896e834c1`
- BibTeX: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip.bib · RIS: https://www.ai-waw.com/produkty/pb-sheet-strip.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Normy wyrobów: EN 12588 – Ołów i stopy ołowiu – Blacha ołowiana walcowana dla budownictwa; DIN 59610 – Lead and lead alloys - Rolled lead sheet for general purposes; ASTM B749 – Standard Specification for Lead and Lead Alloy Strip, Sheet, and Plate Products
- Synonimy PL: blacha ołowiana walcowana; blacha ołowiana
- Synonimy EN: rolled lead sheet; lead and lead alloy strip, sheet, and plate
- Synonimy DE: Bänder und Folien, aus Blei, mit einer Dicke "ohne Unterlage" von <= 0,2 mm; Platten und Bleche, aus Blei; Bänder und Folien, aus Blei, mit einer Dicke "ohne Unterlage" von > 0,2 mm; Gewalzte Bleche aus Blei
- Cały słownik stopów i norm: https://www.ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://www.ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Technologie wytwarzania: [analiza składu wsadu i metalu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/analiza-wsadu.md); [topienie i odlewanie](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/topienie-odlewanie.md); [walcowanie na gorąco](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/walcowanie-goraco.md); [walcowanie na zimno](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/walcowanie-zimno.md); [ciągnienie drutu, prętów i rur](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/ciagnienie.md); [wyciskanie](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/wyciskanie.md); [obróbka cieplna (wyżarzanie, przesycanie, starzenie, lutowanie twarde)](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/obrobka-cieplna.md); [cięcie wzdłużne i poprzeczne](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/ciecie.md); [obróbka i oczyszczanie powierzchni](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/obrobka-powierzchni.md); [kontrola jakości i badania materiałów](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/kontrola-jakosci.md); [atmosfery ochronne, gazy i media](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/atmosfery-media.md); [hutnictwo i rafinacja](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/hutnictwo-rafinacja.md); [recykling i sortowanie złomu](https://www.ai-waw.com/podmioty/technologie/recykling-sortowanie.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://www.ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-sheet-strip
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://www.ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-sheet-strip

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
