# Złom ołowiu – Słowacja

> Obraz rynku – nie rekomendacja handlowa.

Odbiorcy złomu ołowiu w państwie Słowacja według rejestru „Podmioty” oraz handel złomem ołowiu tego państwa w latach 2015–2025 (Eurostat Comext).

- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://www.ai-waw.com/recykling/olow/slowacja
- Szukaj odbiorców z ustawionym krajem: https://www.ai-waw.com/recykling?metal=pb&country=SK
- przywóz 2025: 142 t (-57,5% r/r); wywóz 2025: 849 t (+136,6% r/r); wartość jednostkowa przywozu 2025 – z deklaracji, nie cena rynkowa: 2 490 EUR/t

## Odbiorcy w kraju (1)

| Spółka | Zakład | Rodzaj odbiorcy | Przyjmowane gatunki | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| [SAKER Slovensko s.r.o.](https://www.ai-waw.com/podmioty/saker-slovensko-s-r-o.md) | Horný Hričov – zakład przerobu metali nieżelaznych, Horný Hričov | przetwórca | gatunki nieustalone w dokumentach rejestru | [B] Witryna spółki – skupina Saker |

## Handel złomem

Przywóz i wywóz złomu (razem: wewnątrz UE i spoza UE), saldo i wartość jednostkowa z deklaracji handlowych.

| Rok | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Wart. jedn. przywozu (EUR/t) | Wart. jedn. wywozu (EUR/t) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2015 | 186 | 1 374 | 1 188 | 1 405 | 1 299 |
| 2016 | 297 | 1 224 | 927 | 2 135 | 1 390 |
| 2017 | 150 | 1 189 | 1 039 | 1 880 | 2 498 |
| 2018 | 181 | 405 | 224 | 1 240 | 1 441 |
| 2019 | 100 | 367 | 267 | 1 611 | 1 620 |
| 2020 | 82 | 348 | 266 | 1 498 | 1 438 |
| 2021 | 195 | 74,6 | -120 | 1 790 | 1 702 |
| 2022 | 168 | 213 | 45,5 | 2 186 | 1 392 |
| 2023 | 241 | 3 677 | 3 436 | 2 470 | 917 |
| 2024 | 333 | 359 | 25,3 | 2 025 | 1 527 |
| 2025 | 142 | 849 | 707 | 2 490 | 1 643 |
| 2026 (rok niepełny) | 92,1 | 513 | 421 | 823 | 1 441 |

Wartość jednostkowa (EUR/t) – iloraz wartości i masy z deklaracji handlowych (Comext); przybliżenie poziomu cen, nie cena rynkowa.

- Najwięksi dostawcy złomu (2025): Czechy 77,8 t, Polska 47,4 t, Rumunia 9,60 t, Węgry 6,90 t
- Najwięksi odbiorcy złomu (2025): Bułgaria 345 t, Czechy 265 t, Niemcy 115 t, Węgry 55 t, Niderlandy 32,3 t

## Zużyte akumulatory kwasowo-ołowiowe – osobny szereg

Zużyte akumulatory kwasowo-ołowiowe – 8548 10 21 (2015–2021), 8549 11 10 i 8549 11 90 (od 2022). Od 2022 r. szereg obejmuje także odpady i złom akumulatorów (8549 11 90) – lata przed i po 2022 nie są w pełni porównywalne. Masa akumulatorów, nie ołowiu zawartego.

| Rok | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) |
|---|---:|---:|---:|
| 2015 | 59,8 | – | -59,8 |
| 2016 | 69,7 | – | -69,7 |
| 2017 | 14,8 | – | -14,8 |
| 2018 | 147 | 1 375 | 1 229 |
| 2019 | 16,6 | 1 240 | 1 223 |
| 2020 | 59 | 1 590 | 1 531 |
| 2021 | 1,20 | 1 682 | 1 680 |
| 2022 (przerwa w szeregu) | 0,60 | 3 394 | 3 394 |
| 2023 | 0 | 2 466 | 2 466 |
| 2024 | 0 | 6 947 | 6 947 |
| 2025 | 0 | 4 620 | 4 620 |
| 2026 (rok niepełny) | 0 | 1 430 | 1 430 |

Odległość w linii prostej (po wielkim kole) od miejsca nadania – nie odległość drogowa.

Strony zakładki „Recykling” i ich wersje Markdown: eksploracja tekstów i danych (także trenowanie modeli) dozwolona z podaniem źródła (ai-waw.com). Pliki danych (.json, .csv, .xlsx) – zastrzeżone (art. 4 ust. 3 dyrektywy (UE) 2019/790), jak pliki danych „Podmiotów”.
