Produkty · Ołów · Anody i inne wyroby · Ołów i stopy ołowiu

Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)

Anody i pozostałe wyroby z metalu (dla cynku pozycja CN 7907, dla ołowiu – 7806) – rodzina spoza układu półwyrobów.

Wyroby z ołowiu i jego stopów gdzie indziej niewymienione – rury i łączniki rurowe, pręty, kształtowniki i drut, anody, odlewy (np. balasty i obciążniki), osłony przed promieniowaniem oraz pojemniki z osłoną ołowianą do przewozu lub przechowywania materiałów promieniotwórczych (7806 00 10). Do 2010 r. CN wyodrębniała pręty, kształtowniki i drut (7806 00 30) oraz rury (7806 00 50), do 2006 r. rury – pozycja 7805; wszystkie te kody w klasie. Części akumulatorów (8507 90) – poza klasą.

Metal
Ołów
CN
7806 00 10 7806 00 80
PRODCOM
25.99.29.74

Liczby kluczowe klasy, 2025

Przywóz spoza UE, 2025 5 260 t 32,4 mln EUR
Wywóz poza UE, 2025 4 347 t 41,1 mln EUR
Przywóz wewnątrz UE, 2025 13,8 tys. t 74,2 mln EUR przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 17,7 tys. t
Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025 28,0 tys. tR 126 mln EUR wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)
Zakłady i państwa 7 zakł. państwa: 5 zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025 5. z 6 według masy wywozu poza UE przywóz: 5. z 6; wywóz: 5. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 5. z 5

z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 5 260 t (32,4 mln EUR), a wywóz poza UE – 4 347 t (41,1 mln EUR); saldo masy: −913 t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 13,8 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (41,9%), Macedonia Północna (11,6%) i Albania (10,7%). Główni odbiorcy spoza UE: Norwegia (23,2%), Wielka Brytania (17,2%) i Szwajcaria (17,1%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +12,4%, a wywozu – o −26,0%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 25.99.29.74) wyniosła w 2025 r. 28,0 tys. t (126 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 28,9 tys. t.

Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON

Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować

Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

Rysunek 1. Handel UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) spoza UE · tony masy wyrobu · skala liniowa
Handel UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) – spoza UE, tony masy wyrobu Handel spoza UE (tony masy wyrobu): przywóz 4 506 t w 2005 i 5 260 t w 2025; wywóz 6 139 t w 2005 i 4 347 t w 2025. 0 5 tys. 10 tys. 15 tys. 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2026* wywóz poza UE, 2005: 6 139 twywóz poza UE, 2006: 6 805 twywóz poza UE, 2007: 4 418 twywóz poza UE, 2008: 4 982 twywóz poza UE, 2009: 6 163 twywóz poza UE, 2010: 7 021 twywóz poza UE, 2011: 7 706 twywóz poza UE, 2012: 7 544 twywóz poza UE, 2013: 7 641 twywóz poza UE, 2014: 8 343 twywóz poza UE, 2015: 5 874 twywóz poza UE, 2016: 9 996 twywóz poza UE, 2017: 6 343 twywóz poza UE, 2018: 4 019 twywóz poza UE, 2019: 3 579 twywóz poza UE, 2020: 3 680 twywóz poza UE, 2021: 5 655 twywóz poza UE, 2022: 6 728 twywóz poza UE, 2023: 6 484 twywóz poza UE, 2024: 8 760 twywóz poza UE, 2025: 4 347 twywóz poza UE, 2026-01/2026-08: 2 807 t przywóz spoza UE, 2005: 4 506 tprzywóz spoza UE, 2006: 6 136 tprzywóz spoza UE, 2007: 4 237 tprzywóz spoza UE, 2008: 3 873 tprzywóz spoza UE, 2009: 2 954 tprzywóz spoza UE, 2010: 7 591 tprzywóz spoza UE, 2011: 13,9 tys. tprzywóz spoza UE, 2012: 11,5 tys. tprzywóz spoza UE, 2013: 5 357 tprzywóz spoza UE, 2014: 4 497 tprzywóz spoza UE, 2015: 4 678 tprzywóz spoza UE, 2016: 8 224 tprzywóz spoza UE, 2017: 4 974 tprzywóz spoza UE, 2018: 4 594 tprzywóz spoza UE, 2019: 3 825 tprzywóz spoza UE, 2020: 4 188 tprzywóz spoza UE, 2021: 8 467 tprzywóz spoza UE, 2022: 8 847 tprzywóz spoza UE, 2023: 6 786 tprzywóz spoza UE, 2024: 5 667 tprzywóz spoza UE, 2025: 5 260 tprzywóz spoza UE, 2026-01/2026-08: 3 778 t

przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)

Dane rysunku (tabela)
Handel UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) – spoza UE, tony masy wyrobu
Rokprzywóz spoza UEwywóz poza UE Saldo
2005 4 5066 139 1 633
2006 6 1366 805 669
2007 4 2374 418 181
2008 3 8734 982 1 109
2009 2 9546 163 3 210
2010 7 5917 021 −570
2011 13 9017 706 −6 195
2012 11 4557 544 −3 911
2013 5 3577 641 2 284
2014 4 4978 343 3 846
2015 4 6785 874 1 196
2016 8 2249 996 1 773
2017 4 9746 343 1 369
2018 4 5944 019 −575
2019 3 8253 579 −246
2020 4 1883 680 −508
2021 8 4675 655 −2 813
2022 8 8476 728 −2 120
2023 6 7866 484 −302
2024 5 6678 760 3 093
2025 5 2604 347 −913
2026 2026-01/2026-08 3 7782 807 −971

tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.

Bilans klasy w UE-27, 2025

Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM) i przywóz spoza UE tworzą podaż; podaż to zużycie pozorne i wywóz poza UE. Pasy mają szerokość proporcjonalną do ton (jedna skala); handel wewnątrz UE to pętla – przemieszcza wyroby między państwami UE i nie zmienia bilansu UE-27.

Rysunek 2. Bilans w UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 zakres kodu PRODCOM 25.99.29.74; tony
Bilans w UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 28,0 tys. t, przywóz spoza UE 5 260 t, wywóz poza UE 4 347 t, zużycie pozorne 28,9 tys. t; handel wewnątrz UE klasy 13,8 tys. t (pętla). Handel wewnątrz UE (klasa): 13,8 tys. t Handel wewnątrz UE (klasa): 13,8 tys. t pętla – nie zmienia bilansu UE-27 Produkcja sprzedana UE-27: 28,0 tys. t Przywóz spoza UE: 5 260 t Zużycie pozorne: 28,9 tys. t Wywóz poza UE: 4 347 t Produkcja sprzedana UE-27: 28,0 tys. t Produkcja sprzedana UE-27 28,0 tys. t (R) Przywóz spoza UE: 5 260 t Przywóz spoza UE 5 260 t Zużycie pozorne: 28,9 tys. t Zużycie pozorne 28,9 tys. t Wywóz poza UE: 4 347 t Wywóz poza UE 4 347 t Podaż UE-27: 33,3 tys. t Podaż UE-27 33,3 tys. t

Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367, Comext DS-045409; opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 25.99.29.74 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy. Flaga produkcji R – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R).
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Bilans w UE-27 – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025
Pozycja bilansuMasa (t)
Produkcja sprzedana UE-2728 000 (R)
Przywóz spoza UE5 260
Podaż UE-2733 260
Wywóz poza UE4 347
Zużycie pozorne28 913
Handel wewnątrz UE (klasa)13 803

Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 25.99.29.74) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

Rysunek 3. Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2005–2025 tony masy wyrobu
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2005–2025 Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM 25.99.29.74): 31,5 tys. t w 2011, 28,0 tys. t w 2025. Zużycie pozorne w :to: 28,9 tys. t. 0 20 tys. 40 tys. 60 tys. 80 tys. 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025 2005: luka– 2006: luka– 2007: luka– 2008: luka– 2009: luka– 2010: luka– 2011: 31,5 tys. t (szacunek Eurostatu (E)) 2012: 27,0 tys. t 2013: 25,6 tys. t 2014: 29,2 tys. t 2015: 26,9 tys. t 2016: 24,9 tys. t 2017: 27,3 tys. t 2018: 24,7 tys. t (szacunek Eurostatu (E)) 2019: 25,4 tys. t 2020: 25,8 tys. t 2021: 28,2 tys. t (szacunek Eurostatu (E)) 2022: 32,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2023: 68,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2024: 24,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2025: 28,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) zużycie pozorne, 2011: 37,7 tys. tzużycie pozorne, 2012: 30,9 tys. tzużycie pozorne, 2013: 23,4 tys. tzużycie pozorne, 2014: 25,4 tys. tzużycie pozorne, 2015: 25,7 tys. tzużycie pozorne, 2016: 23,1 tys. tzużycie pozorne, 2017: 25,9 tys. tzużycie pozorne, 2018: 25,3 tys. tzużycie pozorne, 2019: 25,7 tys. tzużycie pozorne, 2020: 26,3 tys. tzużycie pozorne, 2021: 31,0 tys. tzużycie pozorne, 2022: 34,1 tys. tzużycie pozorne, 2023: 68,3 tys. tzużycie pozorne, 2024: 20,9 tys. tzużycie pozorne, 2025: 28,9 tys. t E E E R R R R

produkcja sprzedana UE-27 (t) szacunek Eurostatu (E) zużycie pozorne (t) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka

Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zakres kodu PRODCOM 25.99.29.74 (klasy: Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2005–2025
RokProdukcja sprzedana (t)Flaga ilości Wartość (EUR)Zużycie pozorne (t)
2005 luka – –
2006 luka – –
2007 luka – –
2008 luka – –
2009 luka – –
2010 luka – –
2011 31 510 E 103 494 835 37 705
2012 26 994 94 905 018 30 905
2013 25 647 87 661 473 23 363
2014 29 230 102 454 919 25 384
2015 26 944 89 219 568 25 748
2016 24 852 90 167 392 23 079
2017 27 261 101 134 488 25 893
2018 24 728 E 104 239 174 25 303
2019 25 434 94 791 315 25 680
2020 25 794 99 681 975 26 302
2021 28 191 E 108 314 538 31 003
2022 32 000 R 150 000 000 34 120
2023 68 000 R 160 000 000 68 302
2024 24 000 R 150 000 000 20 907
2025 28 000 R 126 221 961 28 913

Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 8.

Rysunek 4. Państwa UE-27 w handlu klasą – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 Saldo masy
Państwa UE-27 w handlu klasą – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 – Saldo masy Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+4 944 t), największa nadwyżka przywozu – Belgia (−1 137 t). Wywóz poufny (brak liczby): Irlandia. Szwecja: saldo −210 t (wywóz 64,3 t, przywóz 275 t)Hiszpania: saldo −863 t (wywóz 687 t, przywóz 1 550 t)Słowacja: saldo −33,8 t (wywóz 13,3 t, przywóz 47,1 t)Słowenia: saldo −915 t (wywóz 408 t, przywóz 1 323 t)Rumunia: saldo −318 t (wywóz 5 t, przywóz 323 t)Portugalia: saldo +163 t (wywóz 465 t, przywóz 303 t)Polska: saldo +1 882 t (wywóz 2 608 t, przywóz 726 t)Niderlandy: saldo +223 t (wywóz 1 928 t, przywóz 1 705 t)Malta: saldo −10,4 t (wywóz 7,2 t, przywóz 17,6 t)Luksemburg: saldo −650 t (wywóz 4,6 t, przywóz 655 t)Litwa: saldo −276 t (wywóz 23,7 t, przywóz 300 t)Łotwa: saldo −12,2 t (wywóz 147 t, przywóz 159 t)Włochy: saldo −351 t (wywóz 4 503 t, przywóz 4 854 t)Irlandia: wywóz poufny w Comext (brak liczby, nie zero); przywóz 102 t; wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów: 1 526 tWęgry: saldo +918 t (wywóz 1 070 t, przywóz 152 t)Grecja: saldo −515 t (wywóz 20,7 t, przywóz 536 t)Niemcy: saldo +4 944 t (wywóz 6 779 t, przywóz 1 834 t)Francja: saldo −439 t (wywóz 1 366 t, przywóz 1 804 t)Finlandia: saldo −168 t (wywóz 18,6 t, przywóz 187 t)Estonia: saldo +8,5 t (wywóz 49,7 t, przywóz 41,2 t)Dania: saldo −133 t (wywóz 31,4 t, przywóz 164 t)Czechy: saldo +759 t (wywóz 1 114 t, przywóz 356 t)Cypr: saldo −6,6 t (wywóz 0 t, przywóz 6,6 t)Chorwacja: saldo −128 t (wywóz 11,3 t, przywóz 139 t)Bułgaria: saldo +434 t (wywóz 472 t, przywóz 38,2 t)Belgia: saldo −1 137 t (wywóz 200 t, przywóz 1 337 t)Austria: saldo −47,3 t (wywóz 83,8 t, przywóz 131 t) Luksemburg: saldo −650 t (wywóz 4,6 t, przywóz 655 t)LUMalta: saldo −10,4 t (wywóz 7,2 t, przywóz 17,6 t)MTCypr: saldo −6,6 t (wywóz 0 t, przywóz 6,6 t)CY Saldo masy, 2025 nadwyżka wywozu ≥ 1 978 t nadwyżka wywozu 494 t–1 978 t nadwyżka wywozu < 494 t saldo ≈ 0 nadwyżka przywozu < 494 t nadwyżka przywozu 494 t–1 978 t nadwyżka przywozu ≥ 1 978 t brak liczby (wywóz poufny) państwa spoza UE

nadwyżka wywozu ≥ 1 978 tnadwyżka wywozu 494 t–1 978 tnadwyżka wywozu < 494 tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 494 tnadwyżka przywozu 494 t–1 978 tnadwyżka przywozu ≥ 1 978 tbrak liczby (wywóz poufny)państwa spoza UE

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Państwa UE-27 w handlu klasą – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025
PaństwoPrzywóz (t)Wywóz (t) Saldo (t)Udział w przywozie UE-27 (%)Udział w wywozie UE-27 (%) Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t)
Niemcy1 8346 779 +4 944 t9,630,7 5 293
Polska7262 608 +1 882 t3,811,8 1 017
Węgry1521 070 +918 t0,84,9 624
Czechy3561 114 +759 t1,95,1 536
Bułgaria38472 +434 t0,22,1 865
Niderlandy1 7051 928 +223 t8,98,7 395
Portugalia303465 +163 t1,62,1 173
Estonia4150 +8,5 t0,20,2 9
Cypr70 −6,6 t0,00,0 0
Malta187 −10,4 t0,10,0 2
Łotwa159147 −12,2 t0,80,7 26
Słowacja4713 −33,8 t0,30,1 253
Austria13184 −47,3 t0,70,4 59
Chorwacja13911 −128 t0,70,1 1
Dania16431 −133 t0,90,1 10
Finlandia18719 −168 t1,00,1 18
Szwecja27564 −210 t1,40,3 9
Litwa30024 −276 t1,60,1 24
Rumunia3235 −318 t1,70,0 13
Włochy4 8544 503 −351 t25,520,4 860
Francja1 8041 366 −439 t9,56,2 1 034
Grecja53621 −515 t2,80,1 14
Luksemburg6555 −650 t3,40,0 1
Hiszpania1 550687 −863 t8,13,1 886
Słowenia1 323408 −915 t6,91,9 73
Belgia1 337200 −1 137 t7,00,9 79
Irlandia102poufne (C) –0,5– 1 526

Przepływy wewnątrz UE, 2025

Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 5. Przepływy wewnątrz UE – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 Pokazano 60 z 313 przepływów (95,1% masy)
Przepływy wewnątrz UE – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 Handel wewnątrz UE w 2025: łącznie 13,8 tys. t; największy przepływ – Niemcy → Włochy (1 647 t). Pokazano 60 z 313 przepływów (95,1% masy) Niemcy → Włochy: 1 647 t (9,19 mln EUR)Irlandia → Włochy: 1 525 t (4,51 mln EUR)Niemcy → Belgia: 999 t (2,92 mln EUR)Niemcy → Niderlandy: 822 t (4,32 mln EUR)Niemcy → Luksemburg: 651 t (2,68 mln EUR)Francja → Niemcy: 538 t (2,26 mln EUR)Włochy → Francja: 526 t (2,18 mln EUR)Bułgaria → Grecja: 487 t (1,16 mln EUR)Niemcy → Polska: 429 t (2,02 mln EUR)Polska → Francja: 428 t (4,65 mln EUR)Węgry → Słowenia: 421 t (1,24 mln EUR)Czechy → Włochy: 404 t (930 tys. EUR)Bułgaria → Niemcy: 378 t (3,67 mln EUR)Hiszpania → Francja: 371 t (2,13 mln EUR)Hiszpania → Portugalia: 271 t (742 tys. EUR)Polska → Niemcy: 259 t (1,05 mln EUR)Niemcy → Francja: 210 t (912 tys. EUR)Niderlandy → Niemcy: 154 t (2,07 mln EUR)Słowacja → Czechy: 154 t (422 tys. EUR)Francja → Rumunia: 141 t (826 tys. EUR)Niemcy → Słowenia: 135 t (956 tys. EUR)Francja → Hiszpania: 128 t (786 tys. EUR)Francja → Włochy: 122 t (732 tys. EUR)Niderlandy → Włochy: 117 t (1,28 mln EUR)Słowacja → Słowenia: 94,4 t (263 tys. EUR)Hiszpania → Łotwa: 91,4 t (131 tys. EUR)Polska → Czechy: 84,5 t (521 tys. EUR)Węgry → Hiszpania: 83,8 t (370 tys. EUR)Węgry → Litwa: 83 t (227 tys. EUR)Portugalia → Hiszpania: 82,1 t (576 tys. EUR)Włochy → Hiszpania: 76,6 t (511 tys. EUR)Polska → Litwa: 69,4 t (125 tys. EUR)Niemcy → Chorwacja: 64,2 t (305 tys. EUR)Polska → Belgia: 62,6 t (937 tys. EUR)Niemcy → Węgry: 62,3 t (352 tys. EUR)Niemcy → Austria: 60,6 t (750 tys. EUR)Niemcy → Finlandia: 57,4 t (294 tys. EUR)Polska → Dania: 57,2 t (697 tys. EUR)Włochy → Niemcy: 56,3 t (269 tys. EUR)Portugalia → Francja: 54,1 t (201 tys. EUR)Niderlandy → Belgia: 52,7 t (836 tys. EUR)Hiszpania → Niemcy: 48,7 t (120 tys. EUR)Niemcy → Czechy: 47,9 t (522 tys. EUR)Hiszpania → Finlandia: 41,6 t (31,3 tys. EUR)Niemcy → Hiszpania: 39,4 t (178 tys. EUR)Słowenia → Chorwacja: 35,6 t (451 tys. EUR)Belgia → Niemcy: 33,7 t (382 tys. EUR)Austria → Niemcy: 32,7 t (181 tys. EUR)Hiszpania → Belgia: 32,6 t (367 tys. EUR)Włochy → Finlandia: 32,2 t (1,64 mln EUR)Słowenia → Węgry: 31,4 t (105 tys. EUR)Francja → Węgry: 29,3 t (82,1 tys. EUR)Portugalia → Włochy: 28 t (194 tys. EUR)Czechy → Belgia: 27,8 t (117 tys. EUR)Niderlandy → Francja: 26 t (269 tys. EUR)Łotwa → Estonia: 25,3 t (24,2 tys. EUR)Czechy → Litwa: 25 t (70,0 tys. EUR)Włochy → Rumunia: 24,9 t (135 tys. EUR)Włochy → Niderlandy: 24,7 t (245 tys. EUR)Włochy → Chorwacja: 24,7 t (75,4 tys. EUR) NiemcyDEWłochyITIrlandiaIEBelgiaBENiderlandyNLLuksemburgLUFrancjaFRBułgariaBGGrecjaGRPolskaPLWęgryHUSłoweniaSICzechyCZHiszpaniaESPortugaliaPTSłowacjaSKRumuniaROŁotwaLVLitwaLTChorwacjaHRAustriaATFinlandiaFIDaniaDKEstoniaEE Łuk: wysyłka → przeznaczenie Pokazano 60 z 313 przepływów (95,1% masy) 1 000 t 200 t 50 t

Łuk: wysyłka → przeznaczenie1 000 t200 t50 t

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 3,3 t – poza mapą. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przepływy wewnątrz UE – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025
Przepływ (wysyłka → przeznaczenie)Masa (t)Wartość (EUR)
Niemcy → Włochy1 6479 185 699
Irlandia → Włochy1 5254 513 303
Niemcy → Belgia9992 922 584
Niemcy → Niderlandy8224 317 271
Niemcy → Luksemburg6512 682 250
Francja → Niemcy5382 261 791
Włochy → Francja5262 181 116
Bułgaria → Grecja4871 157 404
Niemcy → Polska4292 018 181
Polska → Francja4284 651 717
Węgry → Słowenia4211 241 739
Czechy → Włochy404930 054
Bułgaria → Niemcy3783 667 125
Hiszpania → Francja3712 129 787
Hiszpania → Portugalia271742 340
Polska → Niemcy2591 048 177
Niemcy → Francja210911 999
Niderlandy → Niemcy1542 068 692
Słowacja → Czechy154421 745
Francja → Rumunia141826 010
Niemcy → Słowenia135956 484
Francja → Hiszpania128786 079
Francja → Włochy122732 225
Niderlandy → Włochy1171 277 607
Słowacja → Słowenia94262 602
Hiszpania → Łotwa91131 348
Polska → Czechy85521 317
Węgry → Hiszpania84369 573
Węgry → Litwa83227 098
Portugalia → Hiszpania82575 820
Włochy → Hiszpania77511 034
Polska → Litwa69125 425
Niemcy → Chorwacja64304 759
Polska → Belgia63937 073
Niemcy → Węgry62351 656
Niemcy → Austria61749 722
Niemcy → Finlandia57294 271
Polska → Dania57696 775
Włochy → Niemcy56269 092
Portugalia → Francja54201 391
Niderlandy → Belgia53835 716
Hiszpania → Niemcy49120 365
Niemcy → Czechy48522 478
Hiszpania → Finlandia4231 345
Niemcy → Hiszpania39178 031
Słowenia → Chorwacja36451 103
Belgia → Niemcy34381 992
Austria → Niemcy33180 601
Hiszpania → Belgia33367 183
Włochy → Finlandia321 643 293
Słowenia → Węgry31104 688
Francja → Węgry2982 107
Portugalia → Włochy28193 674
Czechy → Belgia28116 940
Niderlandy → Francja26268 844
Łotwa → Estonia2524 206
Czechy → Litwa2570 045
Włochy → Rumunia25135 326
Włochy → Niderlandy25244 671
Włochy → Chorwacja2575 435

Partnerzy spoza UE, 2025

Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 6. Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 10 największych partnerów, tony
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025 Przywóz do UE-27 spoza UE w 2025: 10 największych dostawców ma 90,8% masy; najwięksi: Turcja 41,9%, Macedonia Północna 11,6%, Albania 10,7%. Indie → UE-27: 108 t (612 tys. EUR; 2,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Australia → UE-27: 115 t (969 tys. EUR; 2,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Stany Zjednoczone → UE-27: 118 t (4,19 mln EUR; 2,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Kanada → UE-27: 134 t (874 tys. EUR; 2,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Brazylia → UE-27: 155 t (6,09 mln EUR; 2,9% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Chiny → UE-27: 301 t (1,92 mln EUR; 5,7% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Wielka Brytania → UE-27: 474 t (5,67 mln EUR; 9,0% przywozu spoza UE)Albania → UE-27: 564 t (1,25 mln EUR; 10,7% przywozu spoza UE)Macedonia Północna → UE-27: 609 t (1,62 mln EUR; 11,6% przywozu spoza UE)Turcja → UE-27: 2 203 t (6,30 mln EUR; 41,9% przywozu spoza UE) UE-27 UE-27 Turcja → UE-27: 2 203 t (6,30 mln EUR; 41,9% przywozu spoza UE) 1. Turcja · 2,20 tys. t Macedonia Północna → UE-27: 609 t (1,62 mln EUR; 11,6% przywozu spoza UE) 2. Macedonia Północna · 608,5 t Albania → UE-27: 564 t (1,25 mln EUR; 10,7% przywozu spoza UE) 3. Albania · 563,9 t Wielka Brytania → UE-27: 474 t (5,67 mln EUR; 9,0% przywozu spoza UE) 4. Wielka Brytania · 474,2 t Chiny → UE-27: 301 t (1,92 mln EUR; 5,7% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 5. Chiny* · 301,3 t Brazylia → UE-27: 155 t (6,09 mln EUR; 2,9% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 6. Brazylia* · 154,6 t Kanada → UE-27: 134 t (874 tys. EUR; 2,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 7. Kanada* · 133,7 t Stany Zjednoczone → UE-27: 118 t (4,19 mln EUR; 2,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 8. Stany Zjednoczone* · 117,5 t Australia → UE-27: 115 t (969 tys. EUR; 2,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 9. Australia* · 115,4 t Indie → UE-27: 108 t (612 tys. EUR; 2,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 10. Indie* · 108,3 t
  1. Turcja · 2 203 t
  2. Macedonia Północna · 609 t
  3. Albania · 564 t
  4. Wielka Brytania · 474 t
  5. Chiny* · 301 t
  6. Brazylia* · 155 t
  7. Kanada* · 134 t
  8. Stany Zjednoczone* · 118 t
  9. Australia* · 115 t
  10. Indie* · 108 t

Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa2 000 t200 t50 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), 2025
#PaństwoMasa (t)Wartość (EUR)Udział (%)
1Turcja2 2036 301 59241,9
2Macedonia Północna6091 622 07011,6
3Albania5641 246 42710,7
4Wielka Brytania4745 666 5159,0
5Chiny3011 922 1005,7
6Brazylia1556 085 6622,9
7Kanada134874 3152,5
8Stany Zjednoczone1184 185 9222,2
9Australia115969 1462,2
10Indie108612 3892,1

Dostawcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 2 176 · trzej najwięksi 64,2% · partnerów: 73 · masa z przypisanym państwem 99,4%

Dostawcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Turcja2 203 41,9
Macedonia Północna609 11,6
Albania564 10,7
Wielka Brytania474 9,0
Chiny301 5,7
Brazylia155 2,9
Kanada134 2,5
Stany Zjednoczone118 2,2
Australia115 2,2
Indie108 2,1

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Chiny 242 → 301 t (+24,6%)
  • Kanada 130 → 134 t (+2,9%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Rosja 241 → 10 t (−95,8%)
  • Stany Zjednoczone 192 → 118 t (−38,7%)
  • Brazylia 199 → 155 t (−22,3%)
  • Wielka Brytania 513 → 474 t (−7,6%)
  • Turcja 2 339 → 2 203 t (−5,8%)

Nowi partnerzy

  • Macedonia Północna 609 t
  • Albania 564 t
  • Australia 115 t
  • Indie 108 t

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Odbiorcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 1 305 · trzej najwięksi 57,4% · partnerów: 111 · masa z przypisanym państwem 99,8%

Odbiorcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Norwegia1 008 23,2
Wielka Brytania747 17,2
Szwajcaria742 17,1
Macedonia Północna407 9,4
Stany Zjednoczone301 6,9
Turcja186 4,3
Egipt110 2,5
Kazachstan91 2,1
Republika Południowej Afryki63 1,4
Chiny59 1,4

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Macedonia Północna 111 → 407 t (+267,9%)
  • Wielka Brytania 440 → 747 t (+69,8%)
  • Norwegia 631 → 1 008 t (+59,8%)
  • Stany Zjednoczone 235 → 301 t (+28,3%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Argentyna 128 → 1 t (−99,5%)
  • Tunezja 217 → 28 t (−87,1%)
  • Meksyk 256 → 52 t (−79,6%)
  • Kazachstan 107 → 91 t (−15,5%)
  • Szwajcaria 798 → 742 t (−7,0%)

Nowi partnerzy

  • Turcja 186 t
  • Egipt 110 t

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Łańcuch produktu

Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.

Rysunek 7. Łańcuch produktu – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)
Łańcuch produktu – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) Łańcuch klasy „Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)”: klasy poprzedzające – Ołów rafinowany nieobrobiony, Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb); klasy następne – –. Klasy poprzedzające Ołów rafinowany nieobrobiony (CN 7801 10 00) Ołów rafinowany nieobrobiony CN 7801 10 00 Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) (CN 7801 91 00) Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy… CN 7801 91 00 Klasa Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) (CN 7806 00 10, 7806 00 80) Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty,… CN 7806 00 10 + 1 Złom Złom ołowiu (CN 7802) Złom ołowiu CN 7802

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

Dane rysunku (tabela)
Łańcuch produktu – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)
NazwaOgniwoCN
Ołów rafinowany nieobrobionyKlasy poprzedzające 7801 10 00
Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)Klasy poprzedzające 7801 91 00
Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)Klasa 7806 00 10 7806 00 80
Złom ołowiuZłom 7802

Rysunek 8. Mapa zakładów

produkuje (7) planowana produkcja (0) produkcja zakończona (0)

Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).

Producenci

Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).

7
zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 4
7
spółki
5
państwa
0,0%
kontrola spoza UE – zakłady w UE-27

Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 7
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 2 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 4 z 7 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Porównaj pierwszych 5 producentów

Wpisy zakładów: 7.

CSV JSON Metadane

Producenci – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)
ZakładSpółkaGrupa StanStopyŹródło WeryfikacjaKontrolujący
Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych Příbram, Czechy porównaj Kovohutě Příbram nástupnická a.s. – produkuje PbSb0,5, PbSb3, PbSb5,5, PbSn4, PbSn6Ag0,2, PbSn2,5Ag2,5 B Divize Produkty – zestawienie asortymentu (PDF): rury, druty, pręty, taśmy i kształtowniki prasowane, cegły i bloki osłonowe, plomby, wełna ołowiana, anody ołowiane (kovopb.cz) 1 Kovohutě Příbram nástupnická a.s. Czechy · UE-27 · GLEIF, wyjątek
Estrées-Saint-Denis – przetop, rafinacja i walcowanie ołowiu, półwyroby i anody ołowiane Estrées-Saint-Denis, Francja porównaj Le Plomb Français F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG produkuje – A Géorisques – fiche installation classée 0005101171 (LE PLOMB FRANCAIS), situation administrative F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG Niemcy · UE-27 · dokument
Teby (Thiva) – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop w piecu obrotowym i rafinacja ołowiu Thiva, Grecja porównaj I. MAVROULIS – G. PRIOVOLOS, METPLAST A.V.E.E. – produkuje – A ΥΠΕΝ/ΔΙΠΑ/44939/2606 z 02.03.2021 – zmiana decyzji o warunkach środowiskowych (AEPO) nr 163270/26-08-14, ΑΔΑ ΩΓ9Σ4653Π8-4ΝΥ s. 12–13; s. 18 nieustalone
Czarnków – wytop ołowiu i odlewy elementów ołowianych do akumulatorów Czarnków, Polska porównaj Zakłady Elektrochemiczne ALCO-MOT Sp. z o.o. – produkuje – B Witryna spółki – wyroby z ołowiu: balasty w formie płyt i listew (alco-mot.pl) nieustalone
Chester – wyroby z ołowiu (blacha walcowana, odlewy, śrut, osłony) z przetopu gąsek i złomu ołowiu Chester, Wielka Brytania porównaj Calder Industrial Materials Limited – produkuje – A Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BK9423IS (status: Effective, posiadacz: CALDER INDUSTRIAL MATERIALS LIMITED) nieustalone
Darley Dale – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) Darley Dale, Wielka Brytania porównaj HJE Limited – produkuje – A Environment Agency – dokument decyzyjny pozwolenia EPR/BL5598IR/V009 (Darley Dale): drut ołowiany wśród wyrobów instalacji, s. 32 32 Ecobat · dokument
Wadebridge (St Breock) – odlewnia ołowiu i żeliwa (kile, balasty) Wadebridge, Wielka Brytania porównaj Irons Brothers, Limited – produkuje – A Environment Agency – Public Register, Environmental Permitting Regulations – Installations, pozwolenie EPR/BT0111IP (status: Effective, posiadacz: IRONS BROTHERS LIMITED) nieustalone

Stopy i normy

Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.

Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.

Synonimy

PL
osłony przed promieniowaniem · anody
EN
articles of lead · radiation shielding
DE
Verpackungsmittel mit Abschirmung aus Blei gegen Strahlung, zum Befördern oder Lagern radioaktiver Stoffe "Euratom" (ausg. Warenbehälter [Container], speziell für eine oder mehrere Beförderungsarten gebaut oder ausgestattet) (opis CN (DE)) · Waren aus Blei, a.n.g. (opis CN (DE))

Cały słownik stopów i norm →

Powiązania

Świeżość danych

Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)

Jak cytować

ai-waw.com (2026). Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-articles

BibTeX RIS

Wydanie zbioru
2.2 (4 listopada 2026)
SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376
Rewizja klasy
1 (4 listopada 2026) 1c2c9ee34a40843a6817bf87e879589112586c23f08dd9e3d1743b83a450789a

Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).

Nota metodyczna

Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
Przypisanie z dokumentu lokalizacji
Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
„Pełna gama” nie jest wpisem
Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
Zdolność wyłącznie z dokumentu
Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
Stan wpisu
Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
Kontrola kapitałowa
Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
Handel i produkcja
Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
Metale osobno
Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
Odpowiednik w drugim metalu
Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
Powiązania według metalu
Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
Zakres zbioru
Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).

← Wszystkie klasy produktów · Wszystkie podmioty