Produkty · Ołów · Metal nieobrobiony (wsad) · Ołów niestopowy
Ołów rafinowany nieobrobiony
Metal niestopowy w postaci nieobrobionej (gąski, bloki; ołów rafinowany) – wsad producentów wyrobów i stopów, nie półwyrób; rodzina spoza układu półwyrobów.
Ołów nieobrobiony plastycznie (gąski, bloki) zawierający co najmniej 99,9% ołowiu, z zawartością innych pierwiastków w granicach uwagi 1 do podpozycji działu 78 CN (m.in. srebro do 0,02%, miedź do 0,08%, bizmut do 0,05%, antymon i cyna do 0,005%) – wyrób hut pierwotnych i wtórnych po rafinacji; wsad do produkcji tlenku ołowiu i pasty akumulatorowej, stopów, blach i innych wyrobów z ołowiu. Wsad, a nie półwyrób.
- Metal
- Ołów
- CN
7801 10 00- PRODCOM
24.43.11.30
Liczby kluczowe klasy, 2025
z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 136 tys. t (273 mln EUR), a wywóz poza UE – 84,9 tys. t (165 mln EUR); saldo masy: −51,0 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 414 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Wielka Brytania (46,6%), Liban (28,8%) i Serbia (8,7%). Główni odbiorcy spoza UE: Turcja (54,0%), Wielka Brytania (15,4%) i Singapur (11,4%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +47,7%, a wywozu – o −36,9%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.11.30) wyniosła w 2025 r. 1,05 mln t (1,75 mld EUR; szacunek Eurostatu). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 1,10 mln t.
Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON
Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować
Handel UE-27, 2005–2025
Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).
przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | przywóz spoza UE | wywóz poza UE | Saldo |
|---|---|---|---|
| 2005 | 253 011 | 62 618 | −190 393 |
| 2006 | 290 832 | 51 126 | −239 706 |
| 2007 | 240 397 | 55 092 | −185 305 |
| 2008 | 167 236 | 110 807 | −56 430 |
| 2009 | 122 522 | 182 940 | 60 418 |
| 2010 | 137 693 | 167 582 | 29 890 |
| 2011 | 140 991 | 108 727 | −32 263 |
| 2012 | 105 738 | 123 973 | 18 236 |
| 2013 | 89 079 | 120 402 | 31 323 |
| 2014 | 94 165 | 125 461 | 31 296 |
| 2015 | 92 014 | 134 693 | 42 679 |
| 2016 | 160 720 | 78 808 | −81 913 |
| 2017 | 158 066 | 87 727 | −70 339 |
| 2018 | 161 071 | 74 358 | −86 713 |
| 2019 | 154 610 | 85 659 | −68 950 |
| 2020 | 185 165 | 63 889 | −121 276 |
| 2021 | 154 445 | 202 621 | 48 176 |
| 2022 | 188 618 | 67 496 | −121 122 |
| 2023 | 248 363 | 51 907 | −196 456 |
| 2024 | 163 949 | 114 343 | −49 606 |
| 2025 | 135 906 | 84 931 | −50 974 |
| 2026 2026-01/2026-08 | 94 774 | 41 092 | −53 682 |
tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.
Bilans klasy w UE-27, 2025
Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM) i przywóz spoza UE tworzą podaż; podaż to zużycie pozorne i wywóz poza UE. Pasy mają szerokość proporcjonalną do ton (jedna skala); handel wewnątrz UE to pętla – przemieszcza wyroby między państwami UE i nie zmienia bilansu UE-27.
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367, Comext DS-045409; opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.11.30 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy. Flaga produkcji E – szacunek Eurostatu (E).
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Pozycja bilansu | Masa (t) |
|---|---|
| Produkcja sprzedana UE-27 | 1 050 810 (E) |
| Przywóz spoza UE | 135 906 |
| Podaż UE-27 | 1 186 716 |
| Wywóz poza UE | 84 931 |
| Zużycie pozorne | 1 101 785 |
| Handel wewnątrz UE (klasa) | 414 237 |
Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne
Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.11.30) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).
produkcja sprzedana UE-27 (t) szacunek Eurostatu (E) zużycie pozorne (t) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zakres kodu PRODCOM 24.43.11.30 (klasy: Ołów rafinowany nieobrobiony). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | luka | – | – | |
| 2006 | 760 845 | 824 516 093 | 1 000 551 | |
| 2007 | 898 732 | 1 736 099 945 | 1 084 037 | |
| 2008 | 933 756 | R | 1 587 695 920 | 990 186 |
| 2009 | 1 073 741 | R | 1 327 071 343 | 1 013 323 |
| 2010 | 1 004 848 | 1 584 091 782 | 974 959 | |
| 2011 | 906 271 | R | 1 589 152 770 | 938 534 |
| 2012 | 865 180 | 1 406 916 560 | 846 944 | |
| 2013 | 844 194 | R | 1 383 668 919 | 812 871 |
| 2014 | 871 992 | R | 1 270 240 891 | 840 696 |
| 2015 | 780 910 | R | 1 314 147 920 | 738 231 |
| 2016 | 781 138 | R | 1 264 743 164 | 863 050 |
| 2017 | 900 972 | R | 1 702 098 131 | 971 312 |
| 2018 | 815 786 | R | 1 524 379 725 | 902 498 |
| 2019 | 937 502 | R | 1 523 850 798 | 1 006 452 |
| 2020 | 898 595 | 1 444 852 405 | 1 019 871 | |
| 2021 | 874 067 | 1 589 679 255 | 825 891 | |
| 2022 | 1 020 000 | R | 1 796 094 710 | 1 141 122 |
| 2023 | 1 200 000 | R | 1 922 359 700 | 1 396 456 |
| 2024 | 1 040 000 | R | 1 974 015 695 | 1 089 606 |
| 2025 | 1 050 810 | E | 1 750 000 000 | 1 101 785 |
Państwa UE-27, 2025
Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 8.
nadwyżka wywozu ≥ 38,7 tys. tnadwyżka wywozu 9 671 t–38,7 tys. tnadwyżka wywozu < 9 671 tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 9 671 tnadwyżka przywozu 9 671 t–38,7 tys. tnadwyżka przywozu ≥ 38,7 tys. tbrak liczby (wywóz poufny)państwa spoza UE
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) | Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belgia | 14 718 | 111 430 | +96,7 tys. t | 2,7 | 20,8 | 92 720 |
| Bułgaria | 20 693 | 115 200 | +94,5 tys. t | 3,8 | 21,5 | 55 834 |
| Szwecja | 22 | 68 094 | +68,1 tys. t | 0,0 | 12,7 | 53 086 |
| Estonia | 0 | 9 892 | +9 892 t | 0,0 | 1,8 | 7 788 |
| Irlandia | 957 | 7 764 | +6 807 t | 0,2 | 1,5 | 0 |
| Chorwacja | 82 | 6 417 | +6 335 t | 0,0 | 1,2 | 7 259 |
| Austria | 1 786 | 6 800 | +5 015 t | 0,3 | 1,3 | 10 388 |
| Francja ‡ | 15 702 | 18 974 | +3 273 t | 2,9 | 3,5 | 40 954 |
| Łotwa ‡ | 398 | 503 | +105 t | 0,1 | 0,1 | 3 906 |
| Cypr | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Malta | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Dania | 96 | 44 | −51,8 t | 0,0 | 0,0 | 30 |
| Słowacja ‡ | 145 | 4 | −141 t | 0,0 | 0,0 | 2 203 |
| Niderlandy ‡ | 2 458 | 1 685 | −773 t | 0,5 | 0,3 | 5 326 |
| Rumunia | 13 160 | 10 401 | −2 758 t | 2,4 | 1,9 | 7 101 |
| Węgry | 4 894 | 2 | −4 893 t | 0,9 | 0,0 | 38 |
| Portugalia | 15 292 | 9 125 | −6 167 t | 2,8 | 1,7 | 16 844 |
| Polska | 41 508 | 33 486 | −8 022 t | 7,5 | 6,2 | 9 360 |
| Finlandia | 9 290 | 0 | −9 290 t | 1,7 | 0,0 | 0 |
| Niemcy | 125 572 | 98 436 | −27,1 tys. t | 22,8 | 18,4 | 55 203 |
| Słowenia | 29 343 | 521 | −28,8 tys. t | 5,3 | 0,1 | 174 |
| Grecja | 44 550 | 14 294 | −30,3 tys. t | 8,1 | 2,7 | 12 443 |
| Hiszpania | 56 680 | 7 894 | −48,8 tys. t | 10,3 | 1,5 | 5 928 |
| Czechy | 70 266 | 7 347 | −62,9 tys. t | 12,8 | 1,4 | 4 452 |
| Włochy ‡ | 82 475 | 7 902 | −74,6 tys. t | 15,0 | 1,5 | 22 686 |
| Litwa | 0 | poufne (C) | – | 0,0 | – | 191 |
| Luksemburg | 60 | poufne (C) | – | 0,0 | – | 324 |
‡ wywóz w deklaracjach przywozu partnerów ponad 2 razy większy od wywozu własnego (różnica > 2 tys. t) – asymetria statystyki handlu wewnątrz UE
Przepływy wewnątrz UE, 2025
Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
Łuk: wysyłka → przeznaczenie20,0 tys. t5 000 t1 000 t
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Przepływ (wysyłka → przeznaczenie) | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---|
| Belgia → Niemcy | 47 616 | 92 054 802 |
| Francja → Niemcy | 31 743 | 62 395 659 |
| Belgia → Włochy | 25 087 | 46 482 752 |
| Bułgaria → Grecja | 24 292 | 46 798 215 |
| Szwecja → Czechy | 20 877 | 40 061 806 |
| Niemcy → Czechy | 19 672 | 37 451 450 |
| Portugalia → Hiszpania | 16 844 | 30 870 963 |
| Szwecja → Włochy | 11 393 | 17 947 929 |
| Szwecja → Polska | 11 313 | 21 436 916 |
| Bułgaria → Słowenia | 11 139 | 20 973 713 |
| Niemcy → Polska | 10 200 | 19 949 578 |
| Grecja → Włochy | 9 128 | 14 559 155 |
| Bułgaria → Rumunia | 9 020 | 17 881 578 |
| Austria → Słowenia | 8 550 | 16 044 263 |
| Niemcy → Włochy | 7 347 | 13 411 420 |
| Rumunia → Bułgaria | 6 765 | 13 052 395 |
| Włochy → Czechy | 6 310 | 12 104 444 |
| Włochy → Słowenia | 5 985 | 11 359 271 |
| Niemcy → Belgia | 5 757 | 11 975 486 |
| Belgia → Czechy | 5 742 | 11 314 743 |
| Hiszpania → Włochy | 5 692 | 9 233 585 |
| Niemcy → Portugalia | 5 595 | 11 047 520 |
| Bułgaria → Czechy | 5 205 | 9 763 441 |
| Bułgaria → Włochy | 5 156 | 9 544 081 |
| Belgia → Francja | 5 040 | 8 123 197 |
| Szwecja → Belgia | 4 981 | 8 953 676 |
| Niderlandy → Niemcy | 4 290 | 8 574 403 |
| Polska → Niemcy | 4 103 | 7 970 565 |
| Estonia → Polska | 3 952 | 7 717 859 |
| Francja → Włochy | 3 662 | 3 928 079 |
| Belgia → Grecja | 3 579 | 8 193 497 |
| Polska → Czechy | 3 560 | 6 972 242 |
| Estonia → Czechy | 3 380 | 6 350 727 |
| Belgia → Hiszpania | 3 118 | 5 607 245 |
| Francja → Hiszpania | 3 047 | 5 004 429 |
| Chorwacja → Polska | 3 033 | 6 070 436 |
| Włochy → Polska | 2 925 | 5 701 868 |
| Szwecja → Niemcy | 2 865 | 5 427 600 |
| Niemcy → Słowenia | 2 565 | 4 820 940 |
| Włochy → Bułgaria | 2 558 | 4 826 577 |
| Chorwacja → Czechy | 2 229 | 4 238 414 |
| Słowacja → Czechy | 2 154 | 4 202 385 |
| Łotwa → Polska | 1 855 | 3 561 315 |
| Łotwa → Niemcy | 1 814 | 3 445 445 |
| Grecja → Niemcy | 1 753 | 3 535 616 |
| Niemcy → Hiszpania | 1 705 | 3 323 285 |
| Grecja → Rumunia | 1 551 | 2 971 035 |
| Austria → Węgry | 1 486 | 3 069 589 |
| Włochy → Niemcy | 1 455 | 2 937 853 |
| Szwecja → Hiszpania | 1 355 | 1 463 602 |
| Chorwacja → Włochy | 1 319 | 2 595 747 |
| Włochy → Grecja | 1 307 | 2 304 184 |
| Czechy → Polska | 1 301 | 2 494 067 |
Partnerzy spoza UE, 2025
Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
- Wielka Brytania · 63,3 tys. t
- Liban* · 39,1 tys. t
- Serbia · 11,9 tys. t
- Turcja · 4 644 t
- Jordania* · 3 800 t
- Meksyk* · 2 136 t
- Ukraina · 1 757 t
- Izrael* · 1 738 t
- Ghana* · 1 138 t
- Albania · 1 079 t
Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa50,0 tys. t10,0 tys. t2 000 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Wielka Brytania | 63 326 | 130 736 005 | 46,6 |
| 2 | Liban | 39 086 | 76 376 556 | 28,8 |
| 3 | Serbia | 11 870 | 23 324 995 | 8,7 |
| 4 | Turcja | 4 644 | 9 518 238 | 3,4 |
| 5 | Jordania | 3 800 | 7 307 432 | 2,8 |
| 6 | Meksyk | 2 136 | 3 996 550 | 1,6 |
| 7 | Ukraina | 1 757 | 3 259 633 | 1,3 |
| 8 | Izrael | 1 738 | 3 613 966 | 1,3 |
| 9 | Ghana | 1 138 | 2 044 471 | 0,8 |
| 10 | Albania | 1 079 | 2 909 735 | 0,8 |
Dostawcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 3 103 · trzej najwięksi 84,1% · partnerów: 35 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Wielka Brytania | 63 326 | 46,6 |
| Liban | 39 086 | 28,8 |
| Serbia | 11 870 | 8,7 |
| Turcja | 4 644 | 3,4 |
| Jordania | 3 800 | 2,8 |
| Meksyk | 2 136 | 1,6 |
| Ukraina | 1 757 | 1,3 |
| Izrael | 1 738 | 1,3 |
| Ghana | 1 138 | 0,8 |
| Albania | 1 079 | 0,8 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Liban 19 609 → 39 086 t (+99,3%)
- Serbia 9 670 → 11 870 t (+22,8%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Białoruś 2 413 → 0 t (−100,0%)
- Rosja 13 751 → 0 t (−100,0%)
- Ukraina 8 201 → 1 757 t (−78,6%)
- Izrael 4 009 → 1 738 t (−56,7%)
- Wielka Brytania 121 216 → 63 326 t (−47,8%)
Nowi partnerzy
- Turcja 4 644 t
- Jordania 3 800 t
- Meksyk 2 136 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 1 852 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Odbiorcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 3 378 · trzej najwięksi 80,7% · partnerów: 37 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Turcja | 45 828 | 54,0 |
| Wielka Brytania | 13 061 | 15,4 |
| Singapur | 9 655 | 11,4 |
| Algieria | 6 284 | 7,4 |
| Macedonia Północna | 5 174 | 6,1 |
| Ukraina | 2 283 | 2,7 |
| Tunezja | 628 | 0,7 |
| Izrael | 360 | 0,4 |
| Arabia Saudyjska | 251 | 0,3 |
| Brazylia | 245 | 0,3 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Singapur 1 077 → 9 655 t (+796,3%)
- Wielka Brytania 1 823 → 13 061 t (+616,7%)
- Macedonia Północna 4 299 → 5 174 t (+20,4%)
- Turcja 44 719 → 45 828 t (+2,5%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Peru 902 → 0 t (−100,0%)
- Tajwan 2 102 → 0 t (−100,0%)
- Wietnam 1 000 → 0 t (−100,0%)
- Chiny 2 335 → 202 t (−91,3%)
- Bośnia i Hercegowina 807 → 147 t (−81,8%)
Nowi partnerzy
- Algieria 6 284 t
- Ukraina 2 283 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 639 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Łańcuch produktu
Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.
Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).
Dane rysunku (tabela)
| Nazwa | Ogniwo | CN |
|---|---|---|
| Ołów rafinowany nieobrobiony | Klasa | 7801 10 00 |
| Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane | Klasy następne | 7804 11 00 7804 19 00 |
| Proszki i płatki ołowiane | Klasy następne | 7804 20 00 |
| Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) | Klasy następne | 7806 00 10 7806 00 80 |
| Tlenki ołowiu (glejta, minia) | Klasy następne | 2824 10 00 2824 90 00 |
| Złom ołowiu | Złom | 7802 |
Rysunek 8. Mapa zakładów
Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).
Producenci
Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).
- 18
- zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 15
- 18
- spółki
- 12
- państwa
- 0,0%
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27
- ≥ 100kt
- zdolność z dokumentów (dolna granica)
Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 18
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 10 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 15 z 18 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Zdolność z dokumentów: 100 kt w 1 z 18 zakładów (5,6%) – dolna granica: pozostałe zakłady nie podają zdolności dla tej klasy.
Porównaj pierwszych 5 producentów
Stopy i normy
Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.
Materiały
| Materiał | Oznaczenia | Klasy (podstawa) |
|---|---|---|
| low-bismuth low-silver pure lead ołów rafinowany | norma | |
| refined pure lead ołów rafinowany | norma | |
| pure lead ołów rafinowany | norma | |
| chemical copper lead ołów rafinowany | norma |
Normy wyrobów
ASTM B29Standard Specification for Refined Lead
Synonimy
- PL
- ołów rafinowany
- EN
- refined lead · refined unwrought lead
- DE
- Blei, raffiniert, in Rohform (opis CN (DE))
Powiązania
- Analizy krajowe przepływu ołowiu: Przepływ ołowiu w Polsce
- Kontrola kapitałowa producentów: Kontrola kapitałowa (filtr „Produkt”)
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: Podmioty
- Technologie wytwarzania: analiza składu wsadu i metalu · topienie i odlewanie · atmosfery ochronne, gazy i media · hutnictwo i rafinacja · recykling i sortowanie złomu Obraz rynku dostaw – nie rekomendacja handlowa.
Świeżość danych
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
- ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)
Jak cytować
ai-waw.com (2026). Ołów rafinowany nieobrobiony – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-refined
- Wydanie zbioru
- 2.2 (4 listopada 2026)
- SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376- Rewizja klasy
- 1 (4 listopada 2026)
f1355996940704b0fc04cd6b38c91f218ceeec30c361dfc0d522d8b0054561fd
Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).
Nota metodyczna
- Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
- Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- Przypisanie z dokumentu lokalizacji
- Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- „Pełna gama” nie jest wpisem
- Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- Zdolność wyłącznie z dokumentu
- Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- Stan wpisu
- Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- Kontrola kapitałowa
- Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- Handel i produkcja
- Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- Metale osobno
- Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- Odpowiednik w drugim metalu
- Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- Powiązania według metalu
- Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- Zakres zbioru
- Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.
Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).