Produkty · Ołów · Wyroby pochodne · Ołów i stopy ołowiu

Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe

wyrób pochodny Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.

Masa wyrobu Wyrób zawierający ołów – akumulatory kwasowo-ołowiowe: tony handlu to masa akumulatorów (także obudów i elektrolitu), nie zawartość ołowiu; nie porównuje się ich z tonami ołowiu ani nie dodaje do nich.

Wyrób zawierający ołów (pochodny): akumulatory kwasowo-ołowiowe do rozruchu silników tłokowych – z elektrolitem ciekłym (8507 10 20) i pozostałe, np. z elektrolitem uwięzionym w separatorach (AGM) lub żelowym (8507 10 80); ołów i jego stopy tworzą kratki, płyty, łączniki i masę czynną elektrod. Masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu; ilość PRODCOM nie jest masą. Bez akumulatorów zużytych (złom).

Metal
Ołów
CN
8507 10 20 8507 10 80
PRODCOM
27.20.21.11 27.20.21.21

Liczby kluczowe klasy, 2025

Przywóz spoza UE, 2025 270 tys. t 744 mln EUR
Wywóz poza UE, 2025 438 tys. t 1,41 mld EUR
Przywóz wewnątrz UE, 2025 1,37 mln t 3,74 mld EUR przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 1,59 mln t
Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025 – 4,95 mld EUR brak liczby (luka, nie zero)
Zakłady i państwa 3 zakł. państwa: 1 zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025 – klasa poza sumą handlu metalu – bez rangi

z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 270 tys. t (744 mln EUR), a wywóz poza UE – 438 tys. t (1,41 mld EUR); saldo masy: +168 tys. t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 1,37 mln t. Główni dostawcy spoza UE: Korea Południowa (29,3%), Chiny (21,8%) i Turcja (14,6%). Główni odbiorcy spoza UE: Stany Zjednoczone (17,3%), Wielka Brytania (16,9%) i Turcja (10,2%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +35,8%, a wywozu – o +27,9%. Wartość produkcji sprzedanej UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.21.11, 27.20.21.21) w 2025 r.: 4,95 mld EUR; ilość – poufna lub niedostępna.

Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON

Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować

Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

Rysunek 1. Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe spoza UE · tony masy wyrobu · skala liniowa
Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe – spoza UE, tony masy wyrobu Handel spoza UE (tony masy wyrobu): przywóz 133 tys. t w 2005 i 270 tys. t w 2025; wywóz 220 tys. t w 2005 i 438 tys. t w 2025. 0 200 tys. 400 tys. 600 tys. 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2026* wywóz poza UE, 2005: 220 tys. twywóz poza UE, 2006: 165 tys. twywóz poza UE, 2007: 154 tys. twywóz poza UE, 2008: 166 tys. twywóz poza UE, 2009: 156 tys. twywóz poza UE, 2010: 245 tys. twywóz poza UE, 2011: 248 tys. twywóz poza UE, 2012: 268 tys. twywóz poza UE, 2013: 304 tys. twywóz poza UE, 2014: 307 tys. twywóz poza UE, 2015: 342 tys. twywóz poza UE, 2016: 399 tys. twywóz poza UE, 2017: 463 tys. twywóz poza UE, 2018: 425 tys. twywóz poza UE, 2019: 451 tys. twywóz poza UE, 2020: 440 tys. twywóz poza UE, 2021: 501 tys. twywóz poza UE, 2022: 480 tys. twywóz poza UE, 2023: 417 tys. twywóz poza UE, 2024: 427 tys. twywóz poza UE, 2025: 438 tys. twywóz poza UE, 2026-01/2026-08: 262 tys. t przywóz spoza UE, 2005: 133 tys. tprzywóz spoza UE, 2006: 135 tys. tprzywóz spoza UE, 2007: 140 tys. tprzywóz spoza UE, 2008: 149 tys. tprzywóz spoza UE, 2009: 145 tys. tprzywóz spoza UE, 2010: 177 tys. tprzywóz spoza UE, 2011: 183 tys. tprzywóz spoza UE, 2012: 167 tys. tprzywóz spoza UE, 2013: 177 tys. tprzywóz spoza UE, 2014: 194 tys. tprzywóz spoza UE, 2015: 199 tys. tprzywóz spoza UE, 2016: 188 tys. tprzywóz spoza UE, 2017: 204 tys. tprzywóz spoza UE, 2018: 194 tys. tprzywóz spoza UE, 2019: 204 tys. tprzywóz spoza UE, 2020: 212 tys. tprzywóz spoza UE, 2021: 252 tys. tprzywóz spoza UE, 2022: 217 tys. tprzywóz spoza UE, 2023: 220 tys. tprzywóz spoza UE, 2024: 278 tys. tprzywóz spoza UE, 2025: 270 tys. tprzywóz spoza UE, 2026-01/2026-08: 175 tys. t

przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)

Dane rysunku (tabela)
Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe – spoza UE, tony masy wyrobu
Rokprzywóz spoza UEwywóz poza UE Saldo
2005 132 833220 441 87 608
2006 135 118164 614 29 496
2007 139 674153 557 13 883
2008 148 807165 760 16 953
2009 144 868156 067 11 200
2010 176 852244 814 67 962
2011 182 781248 191 65 410
2012 167 156267 875 100 718
2013 176 665304 157 127 492
2014 193 715307 106 113 391
2015 198 852342 299 143 447
2016 188 269399 196 210 928
2017 203 721462 551 258 830
2018 194 218425 365 231 147
2019 203 905450 973 247 067
2020 211 604440 110 228 505
2021 252 467500 828 248 361
2022 216 565479 919 263 354
2023 220 311416 619 196 307
2024 277 785427 483 149 698
2025 270 093437 859 167 766
2026 2026-01/2026-08 174 975261 725 86 750

tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.

Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.21.11, 27.20.21.21) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

Rysunek 2. Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2005–2025 szt.
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2005–2025 Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM 27.20.21.11, 27.20.21.21): 92,6 mln szt. w 2019, – w 2025. 0 25 mln 50 mln 75 mln 100 mln 125 mln 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025 2005: luka– 2006: luka– 2007: luka– 2008: luka– 2009: luka– 2010: luka– 2011: luka– 2012: luka– 2013: luka– 2014: luka– 2015: luka– 2016: luka– 2017: luka– 2018: luka– 2019: 92,6 mln szt. (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2020: 81,7 mln szt. (szacunek Eurostatu (E)) 2021: 103 mln szt. (szacunek Eurostatu (E)) 2022: 91,5 mln szt. (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2023: 96,3 mln szt. (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2024: 101 mln szt. (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2025: luka– E R E E E R E R R

produkcja sprzedana UE-27 (szt.) szacunek Eurostatu (E) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka

Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zużycie pozorne nie jest liczone: ilość PRODCOM w jednostce innej niż masa (p/st) – bez przeliczenia na tony.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2005–2025
RokProdukcja sprzedana (szt.)Flaga ilości Wartość (EUR)Zużycie pozorne (t)
2005 luka – –
2006 luka – –
2007 luka – –
2008 luka – –
2009 luka – –
2010 luka – –
2011 luka – –
2012 luka – –
2013 luka – –
2014 luka – –
2015 luka – –
2016 luka – –
2017 luka – –
2018 luka – –
2019 92 587 337 ER 4 275 124 306 –
2020 81 690 320 E 3 546 029 561 –
2021 103 285 158 E 4 551 887 046 –
2022 91 485 634 ER 4 658 518 203 –
2023 96 280 405 ER 5 064 112 509 –
2024 101 000 000 R 5 044 455 706 –
2025 luka 4 952 179 981 –

Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 7.

Rysunek 3. Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 Saldo masy
Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 – Saldo masy Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+224 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Francja (−198 tys. t). Szwecja: saldo −27,8 tys. t (wywóz 15,6 tys. t, przywóz 43,4 tys. t)Hiszpania: saldo +204 tys. t (wywóz 365 tys. t, przywóz 160 tys. t)Słowacja: saldo −25,1 tys. t (wywóz 3 730 t, przywóz 28,9 tys. t)Słowenia: saldo +40,0 tys. t (wywóz 71,9 tys. t, przywóz 31,9 tys. t)Rumunia: saldo +4 890 t (wywóz 38,4 tys. t, przywóz 33,5 tys. t)Portugalia: saldo −31,2 tys. t (wywóz 2 402 t, przywóz 33,6 tys. t)Polska: saldo +34,8 tys. t (wywóz 162 tys. t, przywóz 127 tys. t)Niderlandy: saldo +24,0 tys. t (wywóz 157 tys. t, przywóz 133 tys. t)Malta: saldo −1 040 t (wywóz 1,2 t, przywóz 1 041 t)Luksemburg: saldo −2 568 t (wywóz 421 t, przywóz 2 989 t)Litwa: saldo −7 761 t (wywóz 1 394 t, przywóz 9 155 t)Łotwa: saldo −3 621 t (wywóz 771 t, przywóz 4 393 t)Włochy: saldo −21,0 tys. t (wywóz 151 tys. t, przywóz 172 tys. t)Irlandia: saldo −7 758 t (wywóz 5 302 t, przywóz 13,1 tys. t)Węgry: saldo −942 t (wywóz 20,3 tys. t, przywóz 21,3 tys. t)Grecja: saldo −28,8 tys. t (wywóz 1 399 t, przywóz 30,2 tys. t)Niemcy: saldo +224 tys. t (wywóz 454 tys. t, przywóz 231 tys. t)Francja: saldo −198 tys. t (wywóz 119 tys. t, przywóz 317 tys. t)Finlandia: saldo −15,5 tys. t (wywóz 1 534 t, przywóz 17,0 tys. t)Estonia: saldo −3 928 t (wywóz 98,3 t, przywóz 4 026 t)Dania: saldo −11,2 tys. t (wywóz 11,9 tys. t, przywóz 23,1 tys. t)Czechy: saldo +184 tys. t (wywóz 274 tys. t, przywóz 90,3 tys. t)Cypr: saldo −4 493 t (wywóz 14,2 t, przywóz 4 508 t)Chorwacja: saldo −13,8 tys. t (wywóz 4 241 t, przywóz 18,0 tys. t)Bułgaria: saldo +34,5 tys. t (wywóz 48,9 tys. t, przywóz 14,4 tys. t)Belgia: saldo −16,8 tys. t (wywóz 32,3 tys. t, przywóz 49,1 tys. t)Austria: saldo +62,1 tys. t (wywóz 88,5 tys. t, przywóz 26,4 tys. t) Luksemburg: saldo −2 568 t (wywóz 421 t, przywóz 2 989 t)LUMalta: saldo −1 040 t (wywóz 1,2 t, przywóz 1 041 t)MTCypr: saldo −4 493 t (wywóz 14,2 t, przywóz 4 508 t)CY Saldo masy, 2025 nadwyżka wywozu ≥ 89,5 tys. t nadwyżka wywozu 22,4 tys. t–89,5 tys. t nadwyżka wywozu < 22,4 tys. t saldo ≈ 0 nadwyżka przywozu < 22,4 tys. t nadwyżka przywozu 22,4 tys. t–89,5 tys. t nadwyżka przywozu ≥ 89,5 tys. t państwa spoza UE

nadwyżka wywozu ≥ 89,5 tys. tnadwyżka wywozu 22,4 tys. t–89,5 tys. tnadwyżka wywozu < 22,4 tys. tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 22,4 tys. tnadwyżka przywozu 22,4 tys. t–89,5 tys. tnadwyżka przywozu ≥ 89,5 tys. tpaństwa spoza UE

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025
PaństwoPrzywóz (t)Wywóz (t) Saldo (t)Udział w przywozie UE-27 (%)Udział w wywozie UE-27 (%) Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t)
Niemcy230 768454 484 +224 tys. t14,122,4 356 687
Hiszpania160 325364 738 +204 tys. t9,818,0 224 290
Czechy90 288274 200 +184 tys. t5,513,5 220 670
Austria26 40088 493 +62,1 tys. t1,64,4 59 569
Słowenia31 85971 908 +40,0 tys. t1,93,5 47 181
Polska127 187161 943 +34,8 tys. t7,88,0 131 965
Bułgaria14 40748 915 +34,5 tys. t0,92,4 35 750
Niderlandy132 831156 872 +24,0 tys. t8,17,7 31 453
Rumunia33 47338 363 +4 890 t2,01,9 21 105
Węgry21 27220 330 −942 t1,31,0 20 893
Malta1 0411 −1 040 t0,10,0 3
Luksemburg ‡2 989421 −2 568 t0,20,0 2 602
Łotwa4 393771 −3 621 t0,30,0 577
Estonia4 02698 −3 928 t0,30,0 120
Cypr4 50814 −4 493 t0,30,0 15
Irlandia13 0605 302 −7 758 t0,80,3 58
Litwa9 1551 394 −7 761 t0,60,1 1 214
Dania23 05211 870 −11,2 tys. t1,40,6 3 639
Chorwacja18 0414 241 −13,8 tys. t1,10,2 1 484
Finlandia17 0491 534 −15,5 tys. t1,00,1 3 144
Belgia49 11232 331 −16,8 tys. t3,01,6 18 652
Włochy172 304151 277 −21,0 tys. t10,57,5 95 911
Słowacja28 8673 730 −25,1 tys. t1,80,2 4 175
Szwecja43 38015 609 −27,8 tys. t2,60,8 10 916
Grecja30 1591 399 −28,8 tys. t1,80,1 825
Portugalia33 5822 402 −31,2 tys. t2,10,1 3 175
Francja317 336119 124 −198 tys. t19,35,9 74 434

‡ wywóz w deklaracjach przywozu partnerów ponad 2 razy większy od wywozu własnego (różnica > 2 tys. t) – asymetria statystyki handlu wewnątrz UE

Przepływy wewnątrz UE, 2025

Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 4. Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 Pokazano 129 z 512 przepływów (95,0% masy)
Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 Handel wewnątrz UE w 2025: łącznie 1,37 mln t; największy przepływ – Hiszpania → Francja (84,7 tys. t). Pokazano 129 z 512 przepływów (95,0% masy) Hiszpania → Francja: 84,7 tys. t (211 mln EUR)Niemcy → Niderlandy: 69,4 tys. t (105 mln EUR)Niemcy → Francja: 68,9 tys. t (175 mln EUR)Czechy → Niemcy: 58,0 tys. t (154 mln EUR)Niemcy → Czechy: 51,7 tys. t (149 mln EUR)Hiszpania → Włochy: 50,0 tys. t (121 mln EUR)Czechy → Francja: 49,4 tys. t (103 mln EUR)Niemcy → Hiszpania: 44,6 tys. t (137 mln EUR)Czechy → Polska: 30,6 tys. t (75,8 mln EUR)Polska → Niemcy: 29,4 tys. t (78,1 mln EUR)Hiszpania → Polska: 25,8 tys. t (65,8 mln EUR)Niemcy → Polska: 25,8 tys. t (84,5 mln EUR)Czechy → Hiszpania: 25,6 tys. t (50,6 mln EUR)Czechy → Włochy: 23,8 tys. t (58,3 mln EUR)Austria → Niemcy: 23,4 tys. t (67,1 mln EUR)Włochy → Francja: 23,1 tys. t (56,9 mln EUR)Francja → Niemcy: 23,1 tys. t (61,3 mln EUR)Hiszpania → Portugalia: 21,8 tys. t (71,4 mln EUR)Hiszpania → Niemcy: 20,4 tys. t (43,8 mln EUR)Słowenia → Hiszpania: 17,0 tys. t (40,0 mln EUR)Polska → Francja: 16,6 tys. t (40,2 mln EUR)Włochy → Hiszpania: 16,0 tys. t (43,2 mln EUR)Niemcy → Włochy: 15,8 tys. t (57,5 mln EUR)Niderlandy → Niemcy: 15,3 tys. t (46,2 mln EUR)Niemcy → Dania: 15,1 tys. t (39,6 mln EUR)Włochy → Niemcy: 14,7 tys. t (44,4 mln EUR)Francja → Belgia: 13,6 tys. t (44,9 mln EUR)Polska → Szwecja: 13,1 tys. t (37,1 mln EUR)Francja → Niderlandy: 12,9 tys. t (35,5 mln EUR)Polska → Włochy: 12,8 tys. t (30,5 mln EUR)Polska → Hiszpania: 11,5 tys. t (28,6 mln EUR)Francja → Hiszpania: 11,4 tys. t (34,4 mln EUR)Słowenia → Włochy: 10,6 tys. t (23,6 mln EUR)Hiszpania → Czechy: 10,5 tys. t (21,3 mln EUR)Niemcy → Belgia: 10,4 tys. t (41,3 mln EUR)Słowenia → Francja: 10,3 tys. t (24,8 mln EUR)Niemcy → Austria: 9 480 t (32,3 mln EUR)Włochy → Polska: 9 009 t (23,6 mln EUR)Polska → Czechy: 8 727 t (25,8 mln EUR)Niemcy → Słowacja: 8 520 t (26,5 mln EUR)Austria → Francja: 8 496 t (22,3 mln EUR)Polska → Słowacja: 7 722 t (22,6 mln EUR)Niemcy → Rumunia: 7 643 t (23,7 mln EUR)Rumunia → Niemcy: 7 404 t (19,9 mln EUR)Bułgaria → Niemcy: 7 379 t (16,4 mln EUR)Niemcy → Szwecja: 7 327 t (33,5 mln EUR)Bułgaria → Włochy: 7 045 t (19,1 mln EUR)Węgry → Hiszpania: 6 936 t (13,6 mln EUR)Czechy → Grecja: 6 613 t (20,7 mln EUR)Austria → Czechy: 6 369 t (16,2 mln EUR)Polska → Belgia: 6 357 t (25,0 mln EUR)Włochy → Szwecja: 5 852 t (15,0 mln EUR)Polska → Niderlandy: 5 780 t (6,60 mln EUR)Niemcy → Finlandia: 5 527 t (18,2 mln EUR)Czechy → Rumunia: 5 388 t (21,7 mln EUR)Francja → Włochy: 5 178 t (24,8 mln EUR)Niderlandy → Belgia: 5 108 t (23,3 mln EUR)Czechy → Węgry: 5 065 t (10,8 mln EUR)Austria → Polska: 4 521 t (13,1 mln EUR)Belgia → Niderlandy: 4 518 t (13,6 mln EUR)Bułgaria → Francja: 4 495 t (9,70 mln EUR)Czechy → Słowacja: 4 477 t (13,4 mln EUR)Węgry → Rumunia: 4 300 t (10,3 mln EUR)Niemcy → Portugalia: 4 285 t (11,4 mln EUR)Polska → Chorwacja: 4 225 t (9,97 mln EUR)Czechy → Chorwacja: 3 975 t (12,1 mln EUR)Włochy → Słowacja: 3 936 t (8,64 mln EUR)Bułgaria → Rumunia: 3 676 t (8,91 mln EUR)Hiszpania → Szwecja: 3 652 t (8,65 mln EUR)Włochy → Chorwacja: 3 497 t (10,5 mln EUR)Szwecja → Finlandia: 3 435 t (10,7 mln EUR)Czechy → Austria: 3 430 t (12,2 mln EUR)Włochy → Węgry: 3 429 t (10,1 mln EUR)Rumunia → Niderlandy: 3 337 t (5,33 mln EUR)Belgia → Niemcy: 3 320 t (14,0 mln EUR)Słowenia → Niemcy: 3 211 t (8,22 mln EUR)Rumunia → Francja: 3 203 t (9,28 mln EUR)Austria → Hiszpania: 2 992 t (4,83 mln EUR)Niemcy → Węgry: 2 976 t (19,8 mln EUR)Niemcy → Bułgaria: 2 972 t (10,4 mln EUR)Belgia → Francja: 2 949 t (15,3 mln EUR)Austria → Szwecja: 2 865 t (7,11 mln EUR)Bułgaria → Niderlandy: 2 707 t (4,27 mln EUR)Bułgaria → Polska: 2 668 t (5,94 mln EUR)Włochy → Rumunia: 2 567 t (7,74 mln EUR)Polska → Dania: 2 558 t (6,73 mln EUR)Włochy → Czechy: 2 502 t (12,5 mln EUR)Włochy → Grecja: 2 447 t (8,03 mln EUR)Polska → Finlandia: 2 392 t (5,53 mln EUR)Portugalia → Włochy: 2 392 t (9,19 mln EUR)Szwecja → Dania: 2 350 t (7,73 mln EUR)Węgry → Słowacja: 2 245 t (4,13 mln EUR)Węgry → Polska: 2 218 t (4,40 mln EUR)Polska → Rumunia: 2 204 t (6,40 mln EUR)Słowenia → Austria: 2 046 t (2,71 mln EUR)Hiszpania → Niderlandy: 1 987 t (3,47 mln EUR)Niderlandy → Włochy: 1 943 t (5,85 mln EUR)Włochy → Słowenia: 1 912 t (5,85 mln EUR)Szwecja → Niderlandy: 1 907 t (1,51 mln EUR)Polska → Bułgaria: 1 905 t (4,55 mln EUR)Luksemburg → Włochy: 1 881 t (5,74 mln EUR)Niemcy → Chorwacja: 1 855 t (7,55 mln EUR)Francja → Portugalia: 1 842 t (7,15 mln EUR)Rumunia → Włochy: 1 830 t (4,40 mln EUR)Austria → Portugalia: 1 801 t (5,93 mln EUR)Austria → Węgry: 1 796 t (6,17 mln EUR)Rumunia → Bułgaria: 1 761 t (5,91 mln EUR)Niderlandy → Francja: 1 698 t (8,12 mln EUR)Polska → Litwa: 1 682 t (5,04 mln EUR)Węgry → Czechy: 1 681 t (3,87 mln EUR)Francja → Czechy: 1 657 t (5,59 mln EUR)Węgry → Włochy: 1 549 t (3,57 mln EUR)Belgia → Hiszpania: 1 544 t (7,10 mln EUR)Słowacja → Węgry: 1 539 t (2,21 mln EUR)Słowacja → Estonia: 1 469 t (4,10 mln EUR)Austria → Rumunia: 1 446 t (4,24 mln EUR)Hiszpania → Irlandia: 1 444 t (4,97 mln EUR)Włochy → Niderlandy: 1 441 t (5,45 mln EUR)Austria → Słowacja: 1 426 t (3,82 mln EUR)Bułgaria → Grecja: 1 330 t (3,30 mln EUR)Hiszpania → Finlandia: 1 317 t (3,25 mln EUR)Włochy → Irlandia: 1 290 t (2,22 mln EUR)Czechy → Bułgaria: 1 283 t (4,50 mln EUR)Hiszpania → Belgia: 1 166 t (3,23 mln EUR)Dania → Szwecja: 1 166 t (4,93 mln EUR)Niderlandy → Polska: 1 155 t (4,55 mln EUR)Czechy → Łotwa: 1 146 t (3,97 mln EUR)Belgia → Włochy: 1 120 t (6,00 mln EUR)Niderlandy → Węgry: 1 060 t (2,41 mln EUR) HiszpaniaESFrancjaFRNiemcyDENiderlandyNLCzechyCZWłochyITPolskaPLAustriaATPortugaliaPTSłoweniaSIDaniaDKBelgiaBESzwecjaSESłowacjaSKRumuniaROBułgariaBGWęgryHUGrecjaGRFinlandiaFIChorwacjaHRLuksemburgLULitwaLTEstoniaEEIrlandiaIEŁotwaLV Łuk: wysyłka → przeznaczenie Pokazano 129 z 512 przepływów (95,0% masy) 50,0 tys. t 10,0 tys. t 2 000 t

Łuk: wysyłka → przeznaczenie50,0 tys. t10,0 tys. t2 000 t

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 263 t – poza mapą. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025
Przepływ (wysyłka → przeznaczenie)Masa (t)Wartość (EUR)
Hiszpania → Francja84 718211 137 893
Niemcy → Niderlandy69 409105 171 718
Niemcy → Francja68 905175 445 327
Czechy → Niemcy58 014153 675 033
Niemcy → Czechy51 707148 991 661
Hiszpania → Włochy50 047121 008 901
Czechy → Francja49 359102 969 313
Niemcy → Hiszpania44 562136 620 456
Czechy → Polska30 64275 772 255
Polska → Niemcy29 41678 137 657
Hiszpania → Polska25 78065 774 766
Niemcy → Polska25 75384 477 215
Czechy → Hiszpania25 56550 640 566
Czechy → Włochy23 79658 264 214
Austria → Niemcy23 42967 146 599
Włochy → Francja23 10156 935 657
Francja → Niemcy23 05261 269 685
Hiszpania → Portugalia21 79771 418 433
Hiszpania → Niemcy20 43943 799 545
Słowenia → Hiszpania17 01940 040 992
Polska → Francja16 64640 182 306
Włochy → Hiszpania16 02443 209 095
Niemcy → Włochy15 78757 464 819
Niderlandy → Niemcy15 27546 235 022
Niemcy → Dania15 13739 629 574
Włochy → Niemcy14 72344 355 712
Francja → Belgia13 61044 895 743
Polska → Szwecja13 12437 072 498
Francja → Niderlandy12 94135 504 009
Polska → Włochy12 84230 472 238
Polska → Hiszpania11 48728 563 944
Francja → Hiszpania11 35234 425 542
Słowenia → Włochy10 58223 643 367
Hiszpania → Czechy10 52921 346 479
Niemcy → Belgia10 40541 282 101
Słowenia → Francja10 33424 827 448
Niemcy → Austria9 48032 347 621
Włochy → Polska9 00923 570 698
Polska → Czechy8 72725 817 235
Niemcy → Słowacja8 52026 485 444
Austria → Francja8 49622 288 098
Polska → Słowacja7 72222 562 805
Niemcy → Rumunia7 64323 680 049
Rumunia → Niemcy7 40419 873 739
Bułgaria → Niemcy7 37916 374 247
Niemcy → Szwecja7 32733 472 250
Bułgaria → Włochy7 04519 084 962
Węgry → Hiszpania6 93613 566 350
Czechy → Grecja6 61320 681 561
Austria → Czechy6 36916 158 072
Polska → Belgia6 35724 971 257
Włochy → Szwecja5 85215 044 938
Polska → Niderlandy5 7806 604 898
Niemcy → Finlandia5 52718 164 805
Czechy → Rumunia5 38821 685 309
Francja → Włochy5 17824 781 242
Niderlandy → Belgia5 10823 277 831
Czechy → Węgry5 06510 812 909
Austria → Polska4 52113 136 998
Belgia → Niderlandy4 51813 586 321
Bułgaria → Francja4 4959 700 414
Czechy → Słowacja4 47713 376 944
Węgry → Rumunia4 30010 288 007
Niemcy → Portugalia4 28511 448 595
Polska → Chorwacja4 2259 972 784
Czechy → Chorwacja3 97512 121 549
Włochy → Słowacja3 9368 639 052
Bułgaria → Rumunia3 6768 909 368
Hiszpania → Szwecja3 6528 649 265
Włochy → Chorwacja3 49710 470 403
Szwecja → Finlandia3 43510 671 428
Czechy → Austria3 43012 185 926
Włochy → Węgry3 42910 087 616
Rumunia → Niderlandy3 3375 329 673
Belgia → Niemcy3 32013 975 270
Słowenia → Niemcy3 2118 217 681
Rumunia → Francja3 2039 275 758
Austria → Hiszpania2 9924 826 830
Niemcy → Węgry2 97619 812 797
Niemcy → Bułgaria2 97210 373 915
Belgia → Francja2 94915 343 265
Austria → Szwecja2 8657 110 043
Bułgaria → Niderlandy2 7074 272 662
Bułgaria → Polska2 6685 936 912
Włochy → Rumunia2 5677 737 735
Polska → Dania2 5586 725 294
Włochy → Czechy2 50212 463 633
Włochy → Grecja2 4478 029 772
Polska → Finlandia2 3925 529 249
Portugalia → Włochy2 3929 186 605
Szwecja → Dania2 3507 732 533
Węgry → Słowacja2 2454 133 666
Węgry → Polska2 2184 398 593
Polska → Rumunia2 2046 398 810
Słowenia → Austria2 0462 712 208
Hiszpania → Niderlandy1 9873 471 243
Niderlandy → Włochy1 9435 850 826
Włochy → Słowenia1 9125 848 168
Szwecja → Niderlandy1 9071 508 312
Polska → Bułgaria1 9054 545 581
Luksemburg → Włochy1 8815 743 178
Niemcy → Chorwacja1 8557 552 472
Francja → Portugalia1 8427 152 643
Rumunia → Włochy1 8304 401 217
Austria → Portugalia1 8015 930 627
Austria → Węgry1 7966 171 773
Rumunia → Bułgaria1 7615 910 225
Niderlandy → Francja1 6988 122 827
Polska → Litwa1 6825 038 317
Węgry → Czechy1 6813 870 493
Francja → Czechy1 6575 588 965
Węgry → Włochy1 5493 574 410
Belgia → Hiszpania1 5447 102 443
Słowacja → Węgry1 5392 211 798
Słowacja → Estonia1 4694 096 796
Austria → Rumunia1 4464 238 393
Hiszpania → Irlandia1 4444 968 619
Włochy → Niderlandy1 4415 449 511
Austria → Słowacja1 4263 820 230
Bułgaria → Grecja1 3303 303 024
Hiszpania → Finlandia1 3173 245 559
Włochy → Irlandia1 2902 220 284
Czechy → Bułgaria1 2834 503 421
Hiszpania → Belgia1 1663 230 532
Dania → Szwecja1 1664 927 614
Niderlandy → Polska1 1554 554 254
Czechy → Łotwa1 1463 969 065
Belgia → Włochy1 1206 004 036
Niderlandy → Węgry1 0602 410 782

Partnerzy spoza UE, 2025

Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 5. Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 10 największych partnerów, tony
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025 Przywóz do UE-27 spoza UE w 2025: 10 największych dostawców ma 93,7% masy; najwięksi: Korea Południowa 29,3%, Chiny 21,8%, Turcja 14,6%. Tunezja → UE-27: 4 154 t (9,29 mln EUR; 1,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Singapur → UE-27: 4 194 t (7,77 mln EUR; 1,6% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Meksyk → UE-27: 8 621 t (40,7 mln EUR; 3,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Indonezja → UE-27: 9 453 t (26,3 mln EUR; 3,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Ukraina → UE-27: 9 530 t (18,6 mln EUR; 3,5% przywozu spoza UE)Wietnam → UE-27: 10,8 tys. t (31,3 mln EUR; 4,0% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Macedonia Północna → UE-27: 28,9 tys. t (65,5 mln EUR; 10,7% przywozu spoza UE)Turcja → UE-27: 39,4 tys. t (93,4 mln EUR; 14,6% przywozu spoza UE)Chiny → UE-27: 58,8 tys. t (180 mln EUR; 21,8% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Korea Południowa → UE-27: 79,1 tys. t (192 mln EUR; 29,3% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) UE-27 UE-27 Korea Południowa → UE-27: 79,1 tys. t (192 mln EUR; 29,3% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 1. Korea Południowa* · 79,09 tys. t Chiny → UE-27: 58,8 tys. t (180 mln EUR; 21,8% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 2. Chiny* · 58,81 tys. t Turcja → UE-27: 39,4 tys. t (93,4 mln EUR; 14,6% przywozu spoza UE) 3. Turcja · 39,37 tys. t Macedonia Północna → UE-27: 28,9 tys. t (65,5 mln EUR; 10,7% przywozu spoza UE) 4. Macedonia Północna · 28,89 tys. t Wietnam → UE-27: 10,8 tys. t (31,3 mln EUR; 4,0% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 5. Wietnam* · 10,84 tys. t Ukraina → UE-27: 9 530 t (18,6 mln EUR; 3,5% przywozu spoza UE) 6. Ukraina · 9,53 tys. t Indonezja → UE-27: 9 453 t (26,3 mln EUR; 3,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 7. Indonezja* · 9,45 tys. t Meksyk → UE-27: 8 621 t (40,7 mln EUR; 3,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 8. Meksyk* · 8,62 tys. t Singapur → UE-27: 4 194 t (7,77 mln EUR; 1,6% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 9. Singapur* · 4,19 tys. t Tunezja → UE-27: 4 154 t (9,29 mln EUR; 1,5% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 10. Tunezja* · 4,15 tys. t
  1. Korea Południowa* · 79,1 tys. t
  2. Chiny* · 58,8 tys. t
  3. Turcja · 39,4 tys. t
  4. Macedonia Północna · 28,9 tys. t
  5. Wietnam* · 10,8 tys. t
  6. Ukraina · 9 530 t
  7. Indonezja* · 9 453 t
  8. Meksyk* · 8 621 t
  9. Singapur* · 4 194 t
  10. Tunezja* · 4 154 t

Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa50,0 tys. t10,0 tys. t2 000 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, 2025
#PaństwoMasa (t)Wartość (EUR)Udział (%)
1Korea Południowa79 089191 967 97229,3
2Chiny58 811180 095 45821,8
3Turcja39 36593 436 25614,6
4Macedonia Północna28 89065 501 20210,7
5Wietnam10 84531 274 4884,0
6Ukraina9 53018 607 2573,5
7Indonezja9 45326 273 5233,5
8Meksyk8 62140 733 4393,2
9Singapur4 1947 769 7931,6
10Tunezja4 1549 294 8811,5

Dostawcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 1 720 · trzej najwięksi 65,6% · partnerów: 56 · masa z przypisanym państwem 100,0%

Dostawcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Korea Południowa79 089 29,3
Chiny58 811 21,8
Turcja39 365 14,6
Macedonia Północna28 890 10,7
Wietnam10 845 4,0
Ukraina9 530 3,5
Indonezja9 453 3,5
Meksyk8 621 3,2
Singapur4 194 1,6
Tunezja4 154 1,5

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Macedonia Północna 15 824 → 28 890 t (+82,6%)
  • Chiny 33 246 → 58 811 t (+76,9%)
  • Turcja 22 875 → 39 365 t (+72,1%)
  • Korea Południowa 60 672 → 79 089 t (+30,4%)
  • Tunezja 3 280 → 4 154 t (+26,7%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Wielka Brytania 14 372 → 3 420 t (−76,2%)
  • Tajwan 6 301 → 2 195 t (−65,2%)
  • Stany Zjednoczone 6 927 → 3 279 t (−52,7%)
  • Ukraina 12 018 → 9 530 t (−20,7%)
  • Wietnam 12 737 → 10 845 t (−14,9%)

Nowi partnerzy

  • Singapur 4 194 t

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 2 116 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Odbiorcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 822 · trzej najwięksi 44,4% · partnerów: 150 · masa z przypisanym państwem 99,9%

Odbiorcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Stany Zjednoczone75 705 17,3
Wielka Brytania73 926 16,9
Turcja44 826 10,2
Republika Południowej Afryki23 991 5,5
Ukraina17 805 4,1
Maroko15 658 3,6
Serbia14 054 3,2
Izrael13 759 3,1
Kanada12 388 2,8
Szwajcaria11 236 2,6

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Turcja 15 564 → 44 826 t (+188,0%)
  • Maroko 8 733 → 15 658 t (+79,3%)
  • Stany Zjednoczone 48 417 → 75 705 t (+56,4%)
  • Ukraina 13 291 → 17 805 t (+34,0%)
  • Meksyk 6 390 → 7 971 t (+24,8%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Rosja 35 638 → 0 t (−100,0%)
  • Algieria 9 581 → 486 t (−94,9%)
  • Arabia Saudyjska 25 344 → 7 840 t (−69,1%)
  • Chiny 9 977 → 5 380 t (−46,1%)
  • Korea Południowa 5 466 → 3 513 t (−35,7%)

Nowi partnerzy

  • Kanada 12 388 t
  • Bośnia i Hercegowina 5 711 t
  • Malezja 4 886 t
  • Macedonia Północna 4 602 t

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 4 401 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Łańcuch produktu

Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.

Rysunek 6. Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe
Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe Łańcuch klasy „Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe”: klasy poprzedzające – Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb), Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy), Tlenki ołowiu (glejta, minia); klasy następne – –. Klasy poprzedzające Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) (CN 7801 91 00) Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy… CN 7801 91 00 Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy) (CN 7801 99 10, 7801 99 90) Pozostały ołów nieobrobiony i stopy… CN 7801 99 10 + 1 Tlenki ołowiu (glejta, minia) (CN 2824 10 00, 2824 90 00) Tlenki ołowiu (glejta, minia) CN 2824 10 00 + 1 Klasa Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe (CN 8507 10 20, 8507 10 80) Akumulatory kwasowo-ołowiowe… CN 8507 10 20 + 1 Złom Złom ołowiu (CN 7802) Złom ołowiu CN 7802

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

Dane rysunku (tabela)
Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe
NazwaOgniwoCN
Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)Klasy poprzedzające 7801 91 00
Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy)Klasy poprzedzające 7801 99 10 7801 99 90
Tlenki ołowiu (glejta, minia)Klasy poprzedzające 2824 10 00 2824 90 00
Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchoweKlasa 8507 10 20 8507 10 80
Złom ołowiuZłom 7802

Rysunek 7. Mapa zakładów

Mapa Europy z zakładami – Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe Zakłady na mapie: 3. Produkuje – 3 (znak w barwie akcentu), planowana produkcja – 0 (pusty znak), produkcja zakończona – 0 (znak neutralny). Mielec – produkcja akumulatorów rozruchowych, Mielec – AUTOPART S.A. (produkuje)Chodzież – produkcja akumulatorów rozruchowych, Chodzież – Jenox Akumulatory Sp. z o.o. (produkuje)Piastów – produkcja akumulatorów rozruchowych, Piastów – ZAP Sznajder Batterien S.A. (produkuje)
produkuje (3) planowana produkcja (0) produkcja zakończona (0)

Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).

Producenci

Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).

3
zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 3
3
spółki
1
państwa
–
kontrola spoza UE – zakłady w UE-27

Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 3
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 0 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 3 z 3 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Porównaj pierwszych 3 producentów

Wpisy zakładów: 3.

CSV JSON Metadane

Stopy i normy

Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.

Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.

Normy wyrobów

Synonimy

PL
akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe · akumulatory ołowiowe rozruchowe · akumulator rozruchowy · bateria kwasowo-ołowiowa
EN
lead-acid starter batteries · starter battery · lead-acid battery · lead acid battery
DE
Blei-Akkumulatoren von der zum Starten von Kolbenverbrennungsmotoren verwendeten Art (Starterbatterien), mit flüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte) (opis CN (DE)) · Blei-Akkumulatoren von der zum Starten von Kolbenverbrennungsmotoren verwendeten Art (Starterbatterien), mit nichtflüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte) (opis CN (DE)) · Blei-Akkumulatoren-Starterbatterien · Starterbatterie · Anlasserakkumulator · Bleiakkumulator · Blei-Säure-Batterie

Cały słownik stopów i norm →

Powiązania

Świeżość danych

Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)

Jak cytować

ai-waw.com (2026). Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter

BibTeX RIS

Wydanie zbioru
2.2 (4 listopada 2026)
SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376
Rewizja klasy
1 (4 listopada 2026) e830fa33c099bae29959ba0e16b59ee96d896706b93e9b3d4e4ada345d8174e0

Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).

Nota metodyczna

Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
Przypisanie z dokumentu lokalizacji
Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
„Pełna gama” nie jest wpisem
Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
Zdolność wyłącznie z dokumentu
Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
Stan wpisu
Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
Kontrola kapitałowa
Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
Handel i produkcja
Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
Metale osobno
Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
Odpowiednik w drugim metalu
Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
Powiązania według metalu
Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
Zakres zbioru
Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).

← Wszystkie klasy produktów · Wszystkie podmioty