Produkty · Ołów · Wyroby pochodne · Ołów i stopy ołowiu
Tlenki ołowiu (glejta, minia)
wyrób pochodny Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.
Wyrób pochodny ołowiu: tlenek ołowiu(II) – glejta i masykot (2824 10 00) – oraz pozostałe tlenki ołowiu, w tym minia (2824 90 00); m.in. pasta akumulatorowa, szkło i ceramika, pigmenty. Pozycja działu 28, poza wyrobami z ołowiu działu 78 – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu. Kod PRODCOM 20.12.12.40 obejmuje też tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi – produkcja dotyczy całego kodu.
- Metal
- Ołów
- CN
2824 10 002824 90 00- PRODCOM
20.12.12.40
Liczby kluczowe klasy, 2025
z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 700 t (1,53 mln EUR), a wywóz poza UE – 3 805 t (9,14 mln EUR); saldo masy: +3 105 t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 18,7 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (42,4%), Rosja (40,0%) i Republika Południowej Afryki (8,6%). Główni odbiorcy spoza UE: Kolumbia (36,3%), Macedonia Północna (26,0%) i Stany Zjednoczone (11,6%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −28,7%, a wywozu – o −28,4%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 20.12.12.40) wyniosła w 2025 r. 40,0 tys. t (116 mln EUR). Kod PRODCOM obejmuje też tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi (CN 2819 10 00, 2819 90 10, 2819 90 90, 2825 50 00) – produkcja nie dotyczy wyłącznie tej klasy.
Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON
Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować
Handel UE-27, 2005–2025
Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).
przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | przywóz spoza UE | wywóz poza UE | Saldo |
|---|---|---|---|
| 2005 | 3 398 | 10 348 | 6 949 |
| 2006 | 4 353 | 12 106 | 7 753 |
| 2007 | 3 803 | 31 560 | 27 758 |
| 2008 | 2 554 | 26 915 | 24 362 |
| 2009 | 1 111 | 21 182 | 20 071 |
| 2010 | 1 508 | 26 336 | 24 828 |
| 2011 | 1 069 | 19 530 | 18 461 |
| 2012 | 1 549 | 12 093 | 10 544 |
| 2013 | 1 690 | 5 534 | 3 844 |
| 2014 | 1 118 | 4 449 | 3 331 |
| 2015 | 983 | 5 315 | 4 332 |
| 2016 | 6 081 | 4 211 | −1 870 |
| 2017 | 1 360 | 4 462 | 3 101 |
| 2018 | 1 717 | 5 107 | 3 391 |
| 2019 | 1 238 | 4 814 | 3 577 |
| 2020 | 845 | 3 814 | 2 969 |
| 2021 | 1 155 | 5 070 | 3 915 |
| 2022 | 331 | 6 001 | 5 670 |
| 2023 | 314 | 3 928 | 3 615 |
| 2024 | 514 | 4 086 | 3 572 |
| 2025 | 700 | 3 805 | 3 105 |
| 2026 2026-01/2026-08 | 349 | 2 127 | 1 778 |
tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.
Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne
Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 20.12.12.40) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).
produkcja sprzedana UE-27 (t) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zużycie pozorne nie jest liczone: zakres kodu PRODCOM obejmuje wyroby spoza klasy: tlenki i wodorotlenki chromu i miedzi (CN 2819 10 00, 2819 90 10, 2819 90 90, 2825 50 00) – produkcja nie dotyczy wyłącznie klasy.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | luka | – | – | |
| 2006 | luka | – | – | |
| 2007 | luka | – | – | |
| 2008 | luka | – | – | |
| 2009 | luka | – | – | |
| 2010 | luka | – | – | |
| 2011 | luka | – | – | |
| 2012 | luka | – | – | |
| 2013 | luka | – | – | |
| 2014 | luka | – | – | |
| 2015 | luka | – | – | |
| 2016 | luka | – | – | |
| 2017 | luka | – | – | |
| 2018 | luka | – | – | |
| 2019 | 57 636 | R | 116 604 811 | – |
| 2020 | 72 000 | R | 119 000 000 | – |
| 2021 | 54 000 | R | 150 000 000 | – |
| 2022 | 50 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2023 | 40 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2024 | 45 000 | R | 120 000 000 | – |
| 2025 | 40 000 | R | 116 000 000 | – |
Państwa UE-27, 2025
Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 7.
nadwyżka wywozu ≥ 4 618 tnadwyżka wywozu 1 155 t–4 618 tnadwyżka wywozu < 1 155 tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 1 155 tnadwyżka przywozu 1 155 t–4 618 tnadwyżka przywozu ≥ 4 618 tbrak liczby (wywóz poufny)państwa spoza UE
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) | Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Niemcy | 3 225 | 14 770 | +11,5 tys. t | 16,6 | 53,8 | 10 235 |
| Włochy | 824 | 4 922 | +4 098 t | 4,3 | 17,9 | 3 788 |
| Hiszpania | 1 021 | 4 016 | +2 995 t | 5,3 | 14,6 | 2 491 |
| Belgia | 87 | 2 416 | +2 329 t | 0,5 | 8,8 | 316 |
| Luksemburg | 0 | 0 | +0,3 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Łotwa | 0 | 0 | +0,1 t | 0,0 | 0,0 | 1 |
| Chorwacja | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Cypr | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Estonia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Irlandia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Malta | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Finlandia | 2 | 0 | −1,9 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Słowacja | 3 | 0 | −2,5 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Słowenia | 9 | 1 | −8,1 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Litwa | 9 | 0 | −8,9 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Rumunia | 9 | 0 | −9,2 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Dania | 23 | 0 | −22,8 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Węgry | 26 | 1 | −24,2 t | 0,1 | 0,0 | 49 |
| Grecja | 58 | 1 | −56,5 t | 0,3 | 0,0 | 0 |
| Niderlandy | 105 | 6 | −99,6 t | 0,5 | 0,0 | 7 |
| Austria | 207 | 3 | −204 t | 1,1 | 0,0 | 0 |
| Bułgaria | 305 | 0 | −305 t | 1,6 | 0,0 | 0 |
| Portugalia | 734 | 0 | −733 t | 3,8 | 0,0 | 6 |
| Francja | 1 674 | 1 | −1 672 t | 8,6 | 0,0 | 103 |
| Czechy | 4 543 | 19 | −4 523 t | 23,4 | 0,1 | 15 |
| Polska | 6 233 | 1 302 | −4 931 t | 32,1 | 4,7 | 964 |
| Szwecja | 301 | poufne (C) | – | 1,6 | – | 720 |
Przepływy wewnątrz UE, 2025
Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
Łuk: wysyłka → przeznaczenie2 000 t500 t100 t
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Przepływ (wysyłka → przeznaczenie) | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---|
| Niemcy → Polska | 4 963 | 10 948 576 |
| Niemcy → Czechy | 3 897 | 9 005 424 |
| Włochy → Niemcy | 2 003 | 4 668 595 |
| Hiszpania → Niemcy | 960 | 2 217 867 |
| Niemcy → Francja | 855 | 2 074 549 |
| Hiszpania → Włochy | 808 | 1 746 119 |
| Włochy → Polska | 796 | 1 737 696 |
| Szwecja → Portugalia | 720 | 1 416 427 |
| Włochy → Hiszpania | 658 | 1 408 490 |
| Polska → Francja | 436 | 1 004 225 |
| Polska → Czechy | 330 | 712 010 |
| Włochy → Czechy | 315 | 713 236 |
| Niemcy → Szwecja | 300 | 1 012 814 |
| Hiszpania → Francja | 297 | 835 074 |
| Belgia → Hiszpania | 220 | 1 235 208 |
| Hiszpania → Polska | 194 | 486 380 |
| Hiszpania → Austria | 161 | 563 789 |
Partnerzy spoza UE, 2025
Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
- Turcja · 297 t
- Rosja · 280 t
- Republika Południowej Afryki* · 60,4 t
- Japonia* · 37,1 t
- Wielka Brytania · 17,1 t
- Stany Zjednoczone* · 4,2 t
- Chiny* · 3,5 t
- Indie* · 0,6 t
- Australia* · 0,3 t
- Szwajcaria · 0,2 t
Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa200 t50 t10 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Turcja | 297 | 321 653 | 42,4 |
| 2 | Rosja | 280 | 530 732 | 40,0 |
| 3 | Republika Południowej Afryki | 60 | 244 877 | 8,6 |
| 4 | Japonia | 37 | 176 232 | 5,3 |
| 5 | Wielka Brytania | 17 | 66 936 | 2,4 |
| 6 | Stany Zjednoczone | 4 | 86 981 | 0,6 |
| 7 | Chiny | 4 | 83 892 | 0,5 |
| 8 | Indie | 1 | 7 306 | 0,1 |
| 9 | Australia | 0 | 11 357 | 0,0 |
| 10 | Szwajcaria | 0 | 3 732 | 0,0 |
Dostawcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 3 503 · trzej najwięksi 91,0% · partnerów: 16 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Turcja | 297 | 42,4 |
| Rosja | 280 | 40,0 |
| Republika Południowej Afryki | 60 | 8,6 |
| Japonia | 37 | 5,3 |
| Wielka Brytania | 17 | 2,4 |
| Stany Zjednoczone | 4 | 0,6 |
| Chiny | 4 | 0,5 |
| Indie | 1 | 0,1 |
| Australia | 0 | 0,0 |
| Szwajcaria | 0 | 0,0 |
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Rosja 520 → 280 t (−46,2%)
Nowi partnerzy
- Turcja 297 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Odbiorcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 2 228 · trzej najwięksi 74,0% · partnerów: 43 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Kolumbia | 1 382 | 36,3 |
| Macedonia Północna | 991 | 26,0 |
| Stany Zjednoczone | 442 | 11,6 |
| Wielka Brytania | 290 | 7,6 |
| Turcja | 148 | 3,9 |
| Australia | 118 | 3,1 |
| Norwegia | 66 | 1,7 |
| Peru | 56 | 1,5 |
| Gwatemala | 48 | 1,3 |
| Iran | 48 | 1,3 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Macedonia Północna 671 → 991 t (+47,7%)
- Australia 100 → 118 t (+17,7%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Meksyk 264 → 0 t (−99,9%)
- Turcja 462 → 148 t (−68,0%)
- Wielka Brytania 350 → 290 t (−17,2%)
- Kolumbia 1 482 → 1 382 t (−6,7%)
Nowi partnerzy
- Stany Zjednoczone 442 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Łańcuch produktu
Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.
Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).
Dane rysunku (tabela)
| Nazwa | Ogniwo | CN |
|---|---|---|
| Ołów rafinowany nieobrobiony | Klasy poprzedzające | 7801 10 00 |
| Tlenki ołowiu (glejta, minia) | Klasa | 2824 10 00 2824 90 00 |
| Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe | Klasy następne | 8507 10 20 8507 10 80 |
| Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne | Klasy następne | 8507 20 20 8507 20 80 |
| Złom ołowiu | Złom | 7802 |
Rysunek 7. Mapa zakładów
Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).
Producenci
Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).
- 1
- zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 1
- 1
- spółki
- 1
- państwa
- 0,0%
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27
Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 1
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 1 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 1 z 1 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.
| Zakład | Spółka | Grupa | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Huta Oława – tlenek cynku (biel cynkowa) i tlenki ołowiu; operator: Baterpol S.A. Oddział ZM Silesia Oława, Polska porównaj | ZM SILESIA S.A. | Boryszew | produkuje | glejta żółta, proszek akumulatorowy, minia ołowiana | B Witryna spółki – informacja o środkach bezpieczeństwa zakładu Huta Oława w Oławie: wydział minii ołowianej i instalacja tlenku ołowiu, magazyn tlenków ołowiu (silesiasa.pl); gatunki wg strony produktu „Tlenki ołowiu” | Grupa Boryszew Polska · UE-27 · GLEIF |
Stopy i normy
Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.
Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
Normy wyrobów
EN 13086Ołów i stopy ołowiu – Tlenki ołowiu
Synonimy
- PL
- tlenek ołowiu · monotlenek ołowiu · tlenki ołowiu · glejta · minia
- EN
- lead oxides · lead oxide · lead monoxide · litharge · red lead · minium
- DE
- Bleimonoxid "Lythargyrum, Massicot" (opis CN (DE)) · Bleioxide (ausg. Bleimonoxid [Lythargyrum, Massicot]) (opis CN (DE)) · Bleioxide · Bleioxid · Bleimonoxid · Mennige
Powiązania
- Analizy krajowe przepływu ołowiu: Przepływ ołowiu w Polsce
- Kontrola kapitałowa producentów: Kontrola kapitałowa (filtr „Produkt”)
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: Podmioty
Świeżość danych
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
- ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)
Jak cytować
ai-waw.com (2026). Tlenki ołowiu (glejta, minia) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://www.ai-waw.com/produkty/pb-oxide
- Wydanie zbioru
- 2.2 (4 listopada 2026)
- SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376- Rewizja klasy
- 1 (4 listopada 2026)
6e8eab397361ddf3584a3ce2d9dfd1514b72848880004d2e247b1442a1ce868c
Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).
Nota metodyczna
- Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
- Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- Przypisanie z dokumentu lokalizacji
- Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- „Pełna gama” nie jest wpisem
- Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- Zdolność wyłącznie z dokumentu
- Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- Stan wpisu
- Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- Kontrola kapitałowa
- Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- Handel i produkcja
- Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- Metale osobno
- Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- Odpowiednik w drugim metalu
- Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- Powiązania według metalu
- Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- Zakres zbioru
- Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.
Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).